rozšírený skutok, ktorého prejednávanie je bolestivé pre všetky zainteresované strany. Najmä vtedy, ak človek, ktorý tyranizuje svoju rodinu bol dlhý čas predtým dobrým manželom, starostlivým otcom, resp. ak okolnosti, ktoré sa podpísali pod jeho zmenené správanie, nemohol ovplyvniť.
Tak to bolo aj v prípade 51-ročného Košičana Štefana S. Podľa obžaloby prokurátora sa manželke Eve a dcére Martine sporadicky tri roky vyhrážal, že ich zabije, podreže, že zdochnú. Od slov prešiel aj k činom, často ich obidve fyzicky napádal, bil päsťami, ťahal za vlasy, škrtil… Na chodbe bytu, v ktorom všetci bývali, mal do steny zapichnuté nože a britvu, ktorých sa nikto nesmel dotknúť. Manželke aj dcére hrozil, že nimi, resp. plynovou pištoľou, ktorú vlastnil, najprv zabije ich a potom seba. Týmto konaním im obžalovaný spôsoboval fyzické a psychické utrpenie.
Pred senátom Okresného súdu Košice I Štefan S. odmietol vypovedať. V prípravnom konaní spáchanie žalovaného trestného činu poprel s tým, že je nelogické, aby niekoho tri roky týral a ten to ohlásil až teraz..
"Manžel mal v roku 2000 pracovný úraz, pri ktorom si zranil hlavu. Odvtedy sa úplne zmenil, keď si vypil, vyčíňal doma a terorizoval mňa aj dcéru. Nespočetnekrát ma napadol, bil, kopal, škrtil... Vyhrážal sa, že ma podreže, vyhodí z okna a dcéru chcel vyhodiť z balkóna… Naposledy sa tak agresívne správal 6. júna 2003. Chytil ma pod krk a začal škrtiť, keď mi prišla na pomoc dcéra, obrátil svoj hnev proti nej. Som už psychicky na dne, nevládzem ďalej znášať toto manželovo konanie," uviedla pred vyšetrovateľom Eva S.
Jej už dospelá dcéra Martina v prípravnom konaní tiež potvrdila, že aj ju otec veľakrát napadol, kopol, vyhrážal sa jej zastrelením, zadusením aj vyhodením z balkóna. Jediným členom rodiny, pred ktorým mal obžalovaný rešpekt, bol jeho syn. Ten pred vyšetrovateľom uviedol, že otec ho nikdy neudrel, ale svojím správaním stresoval celú rodinu.
Na pojednávaní však došlo vo výpovediach uvedených rodinných príslušníkov k zmene v prospech obžalovaného. Eva S. prakticky priznala len útok manžela z júna lanského roka, po ktorom volala policajtov a tí Štefana S. zadržali. Na margo predchádzajúcich incidentov dodala, že došlo len asi k trom, keď sa obžalovaný vyjadril, že ju spolu s dcérou zmárni, ale nevenovala tomu väčšiu pozornosť. Na otázku, prečo v prípravnom konaní uvádzala, že manžel ju i dcéru "nespočetnekrát" napadol, a ktorá výpoveď je vlastne pravdivá, neodpovedala. Dodala len, že už na veľa vecí zabudla. Podobným spôsobom korigovala svoju výpoveď aj Martina S. aj jej brat.
Výpovede v prospech manžela a otca, vyhodnotila znalkyňa z odvetvia psychológie ako účelové. Zrejme sa pod nich podpísal pocit viny v súvislosti s hroziacou výškou trestu, 3 10 rokov.
Pred súd predstúpili aj znalci z odvetvia psychiatrie, ktorí vyšetrili obžalovaného a podrobnejšie preskúmali aj následky, ktoré mu spôsobilo poranenie hlavy. Z ich záverov vyplynulo, že u Štefana S. došlo k organickej poruche osobnosti pri dysfunkcii mozgu. Tá sa v konfliktných situáciách prejavuje impulzívnosťou, nezdržanlivosťou a agresívnym konaním. Tieto stavy obžalovaného vyvolávalo a znásobovala najmä požívanie alkoholu. Podľa znalcov však obžalovaný nie je duševne chorý a bol schopný rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania, aj ho ovládať. Znalci navrhli súdu uloženie ochranného psychiatrického liečenia ambulantnou formou.
Na základe vykonaného dokazovania, súd uznal Štefana S. vinným z týrania manželky a dcéry. S prihliadnutím na súčasné stanoviská rodinných príslušníkov a možnosť opätovného začlenenia sa Štefana S. do normálneho rodinného života, súd mu vymeral trest na spodnej hranici trestnej sadzby, 3 roky so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny (NVS). Súčasne mu uložil aj ochranné psychiatrické liečenie ambulantnou formou a z bezpečnostných dôvodov aj zhabanie nožov, britvy a plynovej pištole.
Obžalovaný sa proti verdiktu odvolal. "Je to veľmi prísny trest," povedal plačúc pred senátom Krajského súdu v Košiciach. "My nechceme, aby bol vo väzení, ale aby sa liečil," vyhlásila Eva S. Zdôraznila, že jej manžel je chorý človek. Poukázala na fakt, že po psychiatrickom liečení, ktoré absolvoval po úraze hlavy, sa s ním dalo žiť. V liečení však nepokračoval, navyše stratil prácu, a opäť začal byť agresívny... Ona i jej deti zastávali názor, že najúčinnejšou formou jeho vyliečenia by mohlo byť psychiatrické liečenie ústavnou formou. V rámci odvolacieho konania boli dopočutý znalec psychiater, ktorý sa s týmto návrhom nestotožnil, ale ani ho jednoznačne nevylúčil. Z jeho výpovede tiež vyplynulo, že v súvislosti s organickou poruchou osobnosti obžalovaného a požitím alkoholu, bola jeho ovládacia schopnosť zmenšená spolu o 50 percent.
Senát odvolacieho súdu sa stotožnil so záverom "okresu", že Štefan S. sa dopustil trestného činu týrania. Vzhľadom ku všetkým okolnostiam a záverom psychiatra, napadnutý verdikt vo výroku o treste zrušil. Štefanovi S. uložil mimoriadne znížený trest v trvaní dvoch rokov, ktorý si odpyká v prvej NVS. Ambulantné psychiatrické liečenie a zhabanie vecí súvisiacich s jeho trestnou činnosťou mu súd ponechal. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári