povedané, zákony budú musieť byť kompatibilné vo všetkých štátoch EÚ. Čiže, od zákonov EÚ sa budú odvíjať národné zákony.
Do procesu tvorby európskej legislatívy v oblasti životného prostredia, potravinovej a chemickej bezpečnosti, jadrového dozoru, zdravia a bezpečnosti obyvateľstva sa zapojila veda a výskum. Prečo práve vedci? Nemajú to byť naopk právnici?
Na tieto otázky nám včera odpovedal člen riadiacej rady JRC (Spoločné výskumné centrum) Vladimír Šucha: "S JRC spolupracujeme od roku 2000. Za ten čas sme urobili množstvo workshopov a seminárov. JRC vlastne vytvárajú expertné rady pre činnosť vlády a tvorbu legislatívy. Napríklad, EÚ prijme limity pre znečistenie, ale vedci a výskumníci musia vytvoriť ako sa merania budú uskutočňovať, podľa čoho sa bude skúmať ich rizikovosť a ďalšie aspekty."
Ako ešte užšie spolupracovať s JRC, ako aj o úspešných projektoch, informovali odborníci vedeckú verejnosť na Informačných dňoch, ktoré sa konali 4. a 5. marca v Bratislave a Košiciach. Zúčastnilo sa ich vyše 300 slovenských vedcov.
Na projektoch JRC zameraných na oblasť životného prostredia, potravinárstva, metrológie a technologického predvídania už v súčasnosti pracuje 29 slovenských partnerov.
Podľa slov Giancarla Carattiho z JRC je ich cieľom pomáhať pristupujúcim a kandidátskym krajinám pri získavaní vedeckého a technologického know-how, potrebného pri implementácií a ďalšej príprave systému zákonov EÚ. "V rokoch 2002 a 2003 sa uskutočnili 132 pracovných stretnutí a seminárov a zároveň sa vytvorilo 124 pracovných pozícií pre hosťujúcich vedcov."
Slovensko je krajina, ktorá je z vedeckého hľadiska už niekoľko rokov plnoprávnym členom EÚ. Úspešne je zapojená aj do 6. Rámcového programu výskumu a technologického rozvoja. "sme silným partnerom a naši výskumníci sú zvlášť dobrí v jadrovom výskume, povodňovej ochrane a ďalších vedeckých aktivít," dodal V. Šucha.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári