hoci v poslednom čase sa čoraz viac zneužívajú odcudzené občianske preukazy.
"Akú nádej na spravodlivosť má človek, ktorého odcudzeným občianskym preukazom sa preukázal niekto iný ako čierny pasažier v MHD? Čoraz častejšie počúvam o podobných prípadoch a nadôvažok vás ešte na súde právny zástupca DPMK upodozrieva z účelového nahlásenia odcudzenia dokladov. Je to pomaly neriešiteľná situácia, pretože pre advokátov takýto súdny spor nie je lukratívny, bežný človek a navyše študent si právnika nemôže dovoliť," sťažuje sa študentka košickej vysokej školy.
Dopravný riaditeľ DPMK Bc. Štefan Dutko o probléme preukazovania sa falošnými občianskymi preukazmi vie. "Skutočne zaznamenávame prípady, kedy sa cestujúci bez lístka preukáže falošným preukazom totožnosti. Ročne ich je v priemere 50, čo určite nie je malé číslo," hovorí Š. Dutko.
V prípade ak revízor chytí čierneho pasažiera, vyžaduje od neho doklad totožnosti. "Tým je občiansky preukaz, z ktorého si vypíše potrebné údaje. Na hlásenku je však povinný napísať aj to, či fotografia so skutočnosťou súhlasí. Ak sa mu vidí, že áno, zašle hlásenku na naše stredisko na Roosveltovu ulicu."
Následne dostane cestujúci upomienku, ktorá mu dôjde na adresu uvedenú v občianskom preukaze. Pokutu je povinný uhradiť, ak nie, DPMK postúpi vec súdu. "V prípade, ak sa niekto prihlási, že mu ukradli občiansky preukaz a tvrdí, že v dopravnom prostriedku necestoval, vyžadujeme konfrontáciu s revízorom. Ak aj naďalej tvrdí, že necestoval, požadujeme potvrdenie z polície o nahlásení straty, či odcudzenia občianskeho preukazu. V takýchto prípadoch určite uznávame námietky a pokuta sa nevymáha."
Čo ale v prípade, ak je strata dokladu hlásená polícii v ten istý deň, ak niekto cestoval bez lístka? "Taktiež po konfrontácii s revízorom uznáme námietku. Horšie ale je, ak človek, ktorý dostane upomienku jej príjem ignoruje a nereaguje. Veď ak po roku dostane z advokátskej kancelárie výzvu k zaplateniu, už je neskoro na konfrontáciu. Viete revízori sa denne stretávajú so stovkami ľudí a po roku si už ťažko môžu pamätať nejakú tvár. Ak je vec riešená súdne, už skutočne je len na konkrétnom človeku, aby dokázal opak. My mu zasielame niekoľko upomienok a výziev a na tie má možnosť reagovať."
Aby sa predišlo podobným problémom, Š. Dutko radí: "Ľudia nemôžu ostať ľahostajní, ak dostanú upomienku a vedia, že necestovali, nech prídu. Veľa z nich si myslí, že my máme za povinnosť vyžadovať si od polície potvrdenie o strate dokladov. To nie je pravda. Je len na konkrétnom človeku dokázať, že to nebol on. Doklady totožnosti sa falšujú, menia sa fotky a revízor v autobuse, či električke zväčša nemá šancu zistiť, že ide o falzifikát."
V prípade, ak niekto nahlási stratu, či krádež občianskeho preukazu aj na dopravnom podniku, jeho zamestnanci tento doklad zablokujú. "Znamená to, že revízori okamžite vedia, že ide o falzifikát a volajú políciu. Ľudia však musieť spolupracovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári