utorok pod Tatrami a na Zemplíne kritizoval najmä politiku vlády pri (ne)riešení nezamestnanosti. Na mušku si zobral aj Rómov, ktorí podľa neho síce majú dôvod byť nespokojní kvôli svojej sociálnej situácii, avšak tá sa sa nikdy nesmie prejavovať násilím a rabovaním cudzích majetkov.
Včera v Košiciach svoju kritiku obrátil proti celej vládnej koalícii. Naznačil, že niektorí jej politici ponúkajú rôzne "bonusy" pre 21 nezaradených poslancov, aby na marcovej schôdzi parlamentu nepodporili odvolanie ministra financií a podpredsedu vlády Ivana Mikloša. "Ja nerobím nábor na to, aby sme získali 76 poslancov. Naopak vláda a koalícia podniká určité kroky, aby sme ich nemali... V skutočnosti to nie je hlasovanie len o Miklošovi, ale najmä o tom, kto je kto a aký má postoj k súčasnej vláde," uviedol pre náš denník V. Mečiar, ktorý sa taktiež podpíše pod tento návrh.
Predseda HZDS nepredpokladá, že by premiér spojil hlasovanie o vyslovení nedôvery Ivanovi Miklošovi s hlasovaním o dôvere vláde ako tomu bolo v apríli 2001. M. Dzurinda totiž podľa jeho slov nemá stopercentnú istotu ako by sa zachovali ďalší koaliční partneri. Podľa šéfa HZDS nie je hlavným mottom odvolania I. Mikloša snaha rozvrátiť vládnu koalíciu, ale najmä odborné dôvody. Medzi nich patria Miklošom spôsobené chyby pri príprave posledných dvoch štátnych rozpočtov, nedomyslená daňová reforma, absencia hospodárskej koncepcie ako aj slabý dôraz na znižovanie regionálnych rozdielov. Hoci výsledok tejto "bitky" o I. Mikloša radšej nechcel tipovať, podľa neho bude veľmi tesný. Rozhodnú by vraj mohli aj "stimuly", ktoré má pripravené vládna koalícia pre nezávislých poslancov. "Vychádzam z princípu, že je to vecou politickej zodpovednosti každého poslanca pred voličom a svojim svedomím. Nech sa potom pred ľuďmi ukáže a zdôvodní, prečo tak hlasoval."
Keďže V. Mečiar kandiduje aj na prezidenta, nemohli sme sa ho nespýtať, či by v prípade víťazstva pokračoval v politike svojho predchodcu. "Pozitívom R. Schustera bolo v tom, že ako prezident sa zaslúžil o zmierňovanie vzťahov medzi ústavnými činiteľmi, v čom by som určite pokračoval. Na druhej strane Slovensko už bude vnútorná krajina EÚ a z toho vyplýva, že aj politika by sa musela robiť úplne iným spôsobom ako to robí teraz. On bol totiž väčšinu volebného obdobia v situácii, keď vláda mala väčšinu. Teraz je to však naopak...," dodal šéf HZDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári