návale širokého výberu. Rodičia prevažne chcú, aby deti na takéto akcie chodili, aj keď problémom už začínajú byť stále vyššie ceny. Uvidíme, ako to bude toho roku. Chodievame väčšinou do zariadení, ktoré sú na to určené, hoci máme i ponuky z hotelov. Zariadenia, ktoré uprednostníme, musia spĺňať určité podmienky, teda musia disponovať učebňou a podobne. Je pravda, že nie vždy sa nám podarí dostať do školy v prírode kompletný kolektív jednej triedy, vždy sa nájdu jednotlivci, ktorí na to nemajú. V takýchto prípadoch sa spájajú triedy v paralelných ročníkoch. Ale musí ísť aspoň 75 percent detí. Toho roku sa chystáme na lyžiarsky kurz do kúpeľov v Novej Ľubovni," hovorí Štefan Dzurovčák riaditeľ ZŠ Krosnianska 4.
"Školy v prírode nerobievame, pre stredoškolákov je to nezvyklé. Čo sa týka lyžiarskych zájazdov, momentálne máme jednu triedu v Liptovskej Tepličke, občas sa robí trojdenný branný kurz. Posledne sme boli v škole v prírode v Kysaku, asi pred dvomi, tromi rokmi. Ale akosi z toho schádza. Teraz, keď už rodič dva krát otočí každú korunu a keď nejde celá trieda, nemôžem pustiť polovicu triedy a polovicu nie," reaguje Marián Ružička z gymnázia Poštová.
"Tieto zariadenia nevyužívame. Našu školu navštevuje skupina žiakov, ktorí pochádzajú zo sociálne slabšieho prostredia. Rada rodičov preto rozhodla že lyžiarske kurzy a podobné aktivity sa u nás robiť nebudú. Nedávno nám práve prišla ponuka na každodenné lyžiarske zájazdy na Jahodnú a myslím, že práve takáto denná dochádza by ešte mohla byť pre nás najprijateľnejšia. Priaznivo sa k tomu priklonila i Rada rodičov, takže snáď sa niečo pohne," hovorí riaditeľ SOU Dopravného, Jozef Eperješi.
"Podľa mňa sú lyžiarske kurzy veľmi dobrou myšlienkou a skutočne napomáhajú tomu, aby mladý človek rástol nielen intelektovo, ale sa i fyzicky zdokonaľoval. Keďže som pôvodne telocvikár, som presvedčený, že ak je takýto pobyt súčasťou učebných osnov - kedy žiak absolvuje bežné teoretické predmety, mal by absolvovať i toto. Naši žiaci majú viac možností, ako si zarobiť, keďže obsluhujú v rôznych zariadeniach, preto by u nich s financiami nemal byť až taký veľký problém. Preto aj chodia na rôzne kurzy, snažíme sa vyberať zariadenia, ktoré sú relatívne najlacnejšie. Naposledy platili za týždenný lyžiarsky pobyt 1600 korún. Je to obrovský rozdiel oproti niektorým školám, napríklad základným, ktoré majú takéto pobyty aj za 3500 korún. No nevyužívame veľmi zariadenia určené ako školy v prírode. Naši žiaci chodia často na stáže do zahraničia a preto si vyberajú, v akých zaradeniach chcú byť ubytovaní a myslím, že napríklad do Kysaku by nešli," myslí si riaditeľ Hotelovej akadémie Ján Haščák.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári