Eva MIKULOVÁ & Jaroslav VRÁBEĽ
Košice - Do projektu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na aktiváciu nezamestnaných sa od pondelka zapojilo niekoľko košických mestských častí (Šaca, Džungľa, Jazero, v Ťahanovciach funguje od polovice februára). Ďalšie MČ (Krásna, Lorinčík, Šebastovce, Západ, Lunik IX, sídlisko Ťahanovce, Furča, Barca, Poľov, Kavečany aj mesto, okrem Starého Mesta) plánujú a pripravujú vytvorenie týchto miest. Vďaka nim sociálne odkázaní za 10 hodín menších obecných služieb týždenne získajú k dávke v hmotnej núdzi 1 000-korunový (od apríla 1 500) aktivačný príspevok. Výdavky MČ na výplatu a poistenie aktivizovaných nezamestnaných a ich ochranné pracovné prostriedky prepláca úrad práce.
Starostu Jazera Jána Jakubčiaka však projekt nenadchol. V MČ majú 4 000 nezamestnaných, od 1. marca vzali 16 na päť mesiacov. "Keby to boli verejnoprospešné práce za 6 000 mesačne, aj my by sme to brali ináč, na VPP máme aj vytypovaných ľudí, ale osoh z pracovníka na aktivačnú činnosť je minimálny. Keď má robiť desať hodín týždenne, čo z neho máme? A musíme mu zabezpečiť náradie, je s tým veľa papierovania, treba ho zaškoliť a strážiť, buď príde alebo nepríde, keď mu dám roznášať lístky na voľby a referendum, akú mám istotu, že ich nehodí do koša?" pýta sa Jakubčiak.
"S úradom práce sme sa dohodli na 40 ľuďoch na tri mesiace, ale v pondelok ráno prišlo len 20, tak musíme požiadať o doplnenie," povedal Rudolf Reštei, starosta Šace, kde žije 430 nezamestnaných. "Hoci to štát refunduje, aj tak nám vzniknú náklady na náradie alebo likvidáciu kontajnerov, ktoré naplnia, jeden stojí 4 600."
Najviac dlhodobo nezamestnaných v hmotnej núdzi je v Košiciach na Luniku IX, až 99 percent obyvateľov MČ. "V pondelok sa nahlásilo vyše 60 ľudí, očakávame, že každý deň ich bude viac," vraví starosta Ladislav Šaňa. "Náradie musíme kúpiť sami, s čím sme v rozpočte nerátali."
V Ťahanovciach (208 nezamestnaných) vykonávalo aktivačnú činnosť od 16. februára 60 nezamestnaných a od pondelka sa malo pridať ďalších 30. "Ale úrad práce vyradilo z projektu 12 osôb pre nesplnenie podmienok na zaradenie doň, hoci už dva týždne odpracovali - zadarmo. A nových 30 ešte nemá zmluvy s úradom práce," hovorí starosta Ján Farkaš.
"Primátor oslovil riaditeľov mestských podnikov Mestské lesy, Správa mestskej zelene a Dopravný podnik mesta Košice v súvislosti s možnosťou vytvorenia miest nevyžadujúcich kvalifikovanú pracovnú silu," uviedla Zuzana Bobriková, hovorkyňa magistrátu. "Správa mestskej zelene už s tým má skúsenosti, no aj negatívne, keď pracovníkovi dáte v pondelok ráno do ruky lopatu, a už ho neuvidíte..." Náčelník Mestskej polície momentálne čaká na odpoveď z príslušných ministerstiev, či možno aktivačnú činnosť využiť aj v prípade poriadkovej služby na Luniku IX.
"Na odstraňovanie nelegálnych skládok, upratovanie, čistenie lesoparku by sme mohli využiť do 50 nezamestnaných," vyjadril sa riaditeľ Mestských lesov Julián Tomaštík.
* * *
Rozpočet budú musieť kvôli nákupu náradia upraviť, tak ako inde, aj na sídlisku Ťahanovce, kde evidujú 1 479 nezamestnaných a plánujú vytvoriť 50 miest. Na Furči žije 2 500 nezamestnaných a MČ chce na aktivačnú činnosť 100 osôb. V Barci si z 202 nezamestnaných možno prilepší k dávke 13 ľudí. Medzi MČ, ktoré čakajú z úradu práce na aktuálny zoznam nezamestnaných, ktorí spĺňajú podmienky na aktiváciu, patrí aj Poľov s 50 nezamestnanými. Rovnako Kavečany, kde ich majú 95.
V Džungli sa do prác pre obec pustilo z 80 nezamestnaných desať. V Krásnej žije 130 nezamestnaných, MČ mieni poskytnúť 30-40 miest. Lorinčík aj Šebastovce majú rovnako po 15 obyvateľov bez práce, šancu prilepšiť si k sociálke dostane len pár. Na Západe, kde býva 2 400 Košičanov bez zamestnania, projekt pripravujú. Akurát Staré Mesto s takmer 1 400 nezamestnanými zatiaľ o realizácii aktivácie neuvažuje.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári