novom sa pristúpilo k rozdeľovaniu peňazí na základe normatívov, teda na žiaka.
"Na normatívne financovanie bude mať regionálne školstvo v Košickom kraji v tomto roku približne 4,1 miliardy korún. Vítam novú fomu, pretože predchádzajúca nebola transparentná. Niekde pri Bratislave školy, ba ani pedagógovia problémy nemali, teraz sa všetko vyrovnalo. Ba mám informácie, že momentálne v Bratislave na školách šomrú, cítia sa podhodnotení. My sme ale zatiaľ spokojní," hovorí prednostka Krajského školského úradu (KŠÚ) Helena Jeníková.
Ako dodáva, normatívy jednotlivých škôl boli zverejnené na internetovej stránke Ministerstva školstva SR. Na každého žiaka rovnakého typu základnej alebo strednej školy získava škola rovnakú sumu peňazí. "Je pravda, že sa vyskytujú aj chyby, ktoré musíme odstrániť. Na to nám poslúži dohadovacie konanie, ktoré začne v polovici marca a potrvá mesiac. Jednotliví zriaďovatelia škôl môžu predniesť svoje ponosy a v prípade, že sa ukážu byť opodstatnené, dôjde k náprave."
Problém je v tom, že nie každý žiak rovnakého typu, alebo druhu školy je pre zriaďovateľa rovnako finančne nákladný. Keďže je filozofia financovania postavená na počte žiakov, problém zrejme nebudú mať veľkí zriaďovatelia. Ten ale môže nastať u malých, či obecných škôl. "Aj vzhľadom k tomu bolo stanovené trojročné prechodné obdobie, počas ktorého štát garantuje zriaďovateľovi 95 percent finančných prostriedkov predchádzajúceho roka. Do troch rokov však musí dôjsť k racionalizácii škôl a predpokladám, že viacero z nich bude zrušených. Koľko ich však bude, to dnes neviem povedať. Všetky prostriedky, ktoré sa takto ušetria pritom zostanú v prospech zostávajúcich škôl."
Krajský školský úrad v Košiciach zatiaľ nezaznamenal závažnejšie výhrady k normatívom pre základné a stredné školy. "Horšie je to so školskými zariadeniami, kde patria centrá voľného času, ale i materské školy. Štát totiž v rámci originálnych kompetencií samosprávy na ich financovanie len prispieva."
Podľa dostupných informácií dostali totiž materské školy v porovnaní s vlaňajškom o tretinu peňazí menej, čo môže znamenať ich postupnú likvidáciu.
"Čo sa týka materských škôl, tie financuje ministerstvo financií. Tu by mali nastúpiť starostovia, ZMOS a pokúsiť sa dohodnúť s ministrom financií."
Veľkí zriaďovatelia škôl, ako je Košický samosprávny kraj, Krajský úrad, Magistrát mesta Košice či Rímskokatolícky arcibiskupský úrad môžu 20 percent z finančných normatívov prerozdeliť pre "slabšie" školy tak, aby ich mohli počas trojročného prechodného obdobia pripraviť na racionalizačné opatrenia. "Veľké problémy budú mať a už aj majú školy v obciach. Mám informácie, že doslova poľujú na žiakov z iných obcí, pretože každá z nich si chce ponechať školu. Predpokladám, že v krátkom čase dôjde k stretnutiam starostov, ktorí sa budú musieť rozhodnúť pre určitú obec, kde by bola spádová škola. Problém totiž budú mať i s kapitálovými výdavkami, ktoré boli normatívne na žiaka vyčlenené vo výške 750 Sk. Napríklad VÚC takto ´vyzbieral´ 33 miliónov z čoho sa už dá čo to opraviť. Budovy škôl na okolí, ktoré sú neraz v zlom technickom stave však starosta nebude môcť z kapitalových prostriedkov rekonštruovať. Iba ak by sa spojili viaceré obce a jeden rok urobili jednu školu, o rok ďalšiu. Starostovia sú však volení zástupcovia a v čase volieb chce každý z nich v obci ukázať čo urobil. Tak neviem, či bude ochota postupovať týmto smerom."
Nie všetky podmienky regionálneho školstva bolo možné vtesnať do normatívov. Zákon o financovaní školstva to rieši vyčlenením šiestich percent z celkového objemu prostriedkov na havarijné situácie budov, špecifiká v doprave, vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia či asistentov učiteľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári