zverejnilo ročné normatívy na žiaka, ktoré sú základom nového financovania škôl. Športovým gymnáziám vypočítalo 36 021 korún, čo je pre tieto školy doslova rana pod pás.
"Ak ministerstvo toto rozhodnutie neprehodnotí, hrozí nám kolaps," tvrdia svorne šiesti riaditelia, ktorí údajne za takýchto okolností svoje triedy v septembnri už neotvoria.
"Na ministerstve nemali dostatok podkladov o špecifikách nášho druhu škôl, jednoducho nám vypočítali normatív na žiaka bez adekvátnych informácií. Nik to s nami nekonzultoval, nič sme nemohli pripomienkovať," hovorí Slavomír Šipoš, riaditeľ športového gymnázia na Popradskej ulici v Košiciach.
"Sme špecifickí tým, že na výchove jedného žiaka sa nepodieľajú len učitelia, ale i tréneri a nepedagogickí pracovníci, ako napríklad maséri, videotechnici či šoféri, ktorí zabezpečujú ich dopravu na tréningy a sústredenia," pokračuje riaditeľ.
"Sme relatívne drahá škola. V porovnaní s konzervatóriom, ktorému sa ušlo 80-tisíc a nám len zhruba 37-tisíc na žiaka, je to absolútne nereálna cifra. Potrebovali by sme 50-tisíc na žiaka, čo by bolo optimálne," vysvetľuje Slavomír Šipoš so slovami, že ani po minulé roky nebolo peňazí dostatok.
"Chodievali sme preto pravidelne prosiť na krajský úrad a VÚC. Napokon sme tie peniaze nejako dostali, ale nedokážem si to predstaviť teraz, keď je čiastka presne stanovená," krčí plecami riaditeľ. Ako dodáva, škola minie skoro dva milióny ročne len na prenájmy športovísk. Svoje si žiada i doprava na tréningy. A hoci už teraz doplácajú sústredenia či športový materiál rodičia z vlastného vrecka, škole oproti minulému roku stále chýba asi 6 miliónov korún.
"Buď sa tento problém vyrieši koncepčne, alebo nebudeme môcť dokončiť rok. O otvorení nového nehovoriac," krúti hlavou riaditeľ, ktorý bol osobne minulý týždeň v celej veci intervenovať na ministerstve. To zatiaľ len prisľúbilo, že svoje rozhodnutie prehodnotí pripustiac, že možno nastala chyba vo výpočtoch na základe nesprávnych údajov.
"Momentálne spisujeme podklady, rovnako ako ostatné slovenské športové gymnáziá, s ktorými som nepretržite v kontakte," hovorí na margo riaditeľ Šipoš.
Informácie o prevádzke športových gymnázií, ktoré si od nich nik pred výpočtom normatívov nepýtal, chcú riaditelia okamžite zaslať odboru regionálneho školstva MŠ SR.
"Potom už len budeme čakať. Ak sa nič nezmení, budeme nútení obmedziť našu činnosť a naša škola tak stratí na opodstatnenosti. Kedže disponujeme len malou telocvičňou a atletickým ihriskom, neviem kde budú naši žiaci trénovať. S tých peňazí si jednoducho nebudeme môcť dovoliť prenajímať športoviská," dokončil riaditeľ športového gymnázia, ktoré má v Košiciach už dvadsaťročnú tradíciu. Jeho odchovancami je desať účastníkov olympijských hier, hádzanárski reprezentanti a športové osobnosti ako atlét Igor Kováč, niekdajší zápasník, teraz majster sveta v kulturistike Jaro Horváth, či gymnastka a dnes fitneska Klaudia Kinská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári