Vo FNsP doslúžilo cétečko a míňajú sa i zásoby filmového materiálu
Košice - "Nemocnica je v kríze, niet už peňazí na nič. Od minulého týždňa nejde cétečko, na opravu ktorého nie sú peniaze a dostali sme prípis, že
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
máme maximálne obmedzovať röntgenové vyšetrenia, pretože zásoby materiálu sú iba na niekoľko dní. Všetko to vraj súvisí s ministrovým Guľovým bleskom, teda sťahovaním detskej nemocnice na Triedu SNP. Všetky peniaze idú na prestavbu oddelení," posťažovali sa nám zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach. Oslovili sme riaditeľa Róberta Rolanda.
"S Guľovým bleskom to nijako nesúvisí, na väčšinu zrealizovaných akcií sme dostali z ministerstva peniaze. Nemocnici jednoducho chýbajú financie. Žiadosť o limitovanie röntgenových vyšetrení poslal kolegom primár Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód a nevidím na tom nič zlé, keď chýba potrebný materiál. Čo sa týka vyhorenej lampy cétečka, kúpime ju, keď na to budeme mať, možno budúci mesiac," zareagoval R. Roland.
Bez funkčného CT a röntgenových snímok však možno rovno zatvoriť rádiodiagnostické oddelenie. Vyhorená röntgenová lampa na cétečku pritom na seba, obrazne povedané, zarobila, keďže spravila za čas svojej životnosti dvakrát toľko skenov, ako mala.
"Garantovaný počet skenov je stodesať až stoštyridsaťtisíc, posledná röntgenka ich urobila tristotisíc," povedal nám primár Štefan Forgáč. K svojmu apelu na kolegov, aby obmedzovali u pacientov röntgenové vyšetrenia, sa však vyjadriť nechcel.
"Nemôžem sa vyjadrovať k ekonomickej situácii nemocnice a zmluvám so zdravotnými poisťovňami. Faktom je, že si u nás objednávajú iba určitý objem výkonov, a ten prekračujeme. Preto som požiadal kolegov, aby to rešpektovali," poznamenal.
Nová röntgenová lampa stojí cca dva milióny korún. Róbert Roland zdôraznil, že len čo peniaze na ňu budú mať, zakúpia ju. "Peniaze nám neležia v šuplíku," podotkol.
Zamestnancov FNsP tiež irituje, že im v tejto situácii riaditeľ zakázal informovať pacientov o platobnej (ne)schopnosti ich zdravotnej poisťovne a radiť im, kde sa majú prepoistiť.
"Ak sa pacient zaujíma o problematiku zdravotného poistenia a existujúcich zmlúv, objednaných limitov, plánovaných (čakacích) listín a podobne, je potrebné mu odpovedať pravdivo, ale na nič ho nenavádzať. Na základe získaných informácií z akýchkoľvek zdrojov sa poistenec má a môže sám rozhodnúť, v zmysle právnych predpisov, či chce alebo nechce zotrvať v tej-ktorej poisťovni. FNsP a jej zamestnanci nemajú právo vstupovať do procesu výberu zdravotnej poisťovne a priamo ovplyvňovať pri výbere či zmene poistenca," uvádza sa v oznámení riaditeľa z 12. februára. Riaditeľ tento krok, ktorý na Slovensku údajne nemá obdobu, zdôvodňuje platnými predpismi a korektnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami.
"Riešili sme sťažnosti zdravotných poisťovní, že lekári pacientov navádzajú na zmenu. Musel som na to reagovať a bolo to v zmysle zákona. Nezakázal som pritom lekárom podávať pacientom informácie, iba ich nesmú priamo navádzať na zmenu zdravotnej poisťovne. Pokiaľ sa však pacient opýta, ako dlho bude čakať na nejaký výkon ako poistenec tej alebo inej poisťovne, dostane pravdivú odpoveď," vysvetľuje Róbert Roland. Podľa neho sú súčasťou zmlúv uzatvorených s jednotlivými zdravotnými poisťovňami a predmetom vzájomných rokovaní medzi nimi a nemocnicou aj body upravujúce vzájomnú korektnosť, spoluprácu pri starostlivosti o pacienta, prípadne i skutočnosť, že zdravotnícke zariadenia a jeho zamestnanci nebudú navádzať poistencov tej-ktorej poisťovne na jej zmenu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári