mestu poskytuje. Prípadné zvýšenie cien, na ktorom sa dohodnú vedenie radnice a Kositu, sa v tomto roku nedotkne peňaženiek občanov.
Za rok 2004 zaplatíme poplatok za odpad vo výške 650 Sk na hlavu, pričom od júla 2004 sa už nebude platiť za záhradky odpad zvlášť, 300 korunový poplatok sa zruší na základe novely zákona o odpadoch. Zvýšenie cien služieb zaplatí Kositu mesto z rozpočtu.
"Rokovania začali v septembri minulého roka, keď Kosit využil všetky možností, vyplývajúce zo zmluvných vzťahov s mestom a požiadal o navýšenie ceny za zber, zvoz a zneškodňovanie odpadu, ako aj za služby spojené so zimnou a letnou údržbou. V prvej fáze požadoval Kosit zvýšenie cien služieb v takom rozsahu, ktorý by znamenal zvýšenie cien za odpad pre občanov na 960 korún ročne. Napokon súhlasil s kompromisným návrhom zvýšenia o 21,5 percenta s tým, že časť zvýšených nákladov (vyššie ceny energií, DPH, inflačný koeficient a pod.) si medzi sebou rozdelia Kosit a mesto. Obe strany budú hľadať rezervy," povedal pre Korzár podpredseda predstavenstva Kosit, a. s. poslanec Igor Laskovský (SDKÚ), ktorý v Kosite zastupuje mesto ako akcionára. Mesto s 21-percentným zvýšením nesúhlasí, nemá na to peniaze, tlačí Kosit do hľadania rezerv.
Predstavenstvo Kositu znervózňuje fakt, že rokovania s mestom neskončili ani do konca februára, firma nemá finančný plán na tento rok, šéfovia preto rokovali o troch variantách ďalšieho vývoja.
"Prvým variantom by bolo zvýšenie cien o 21,5 percenta, ak by s tým mesto súhlasilo. To je kompromis z pôvodných 31 percent. Vo finančnom vyjadrení ide o cca 50 miliónov korún, ktoré by mesto muselo vyčleniť z rozpočtu naviac. Druhým riešením by bolo, že zostaneme na úrovni minuloročných cien s tým, že sa to premietne do množstva poskytovaných služieb, napríklad sa smetie nebude odvážať trikrát do týždňa, ale len raz. Tretí, tzv. krízový variant počítal s tým, že nedôjde k žiadnej úprave cien a ani sa nezachová objem prác, ktorý sa výrazne skresá, aby sa dosiahol zisk, pretože jeho vytváranie je povinnosťou obchodnej spoločnosti."
Ako I. Laskovský ďalej uviedol, realizácia krízovej varianty by znamenala redukciu vozového parku i počtu pracovníkov.
"O koľko by sa znížil stav to vám neviem povedať, určitá racionalizácia vo firme už prebieha. Reči o tom, že Kosit prepustí asi sto zamestnancov, nie sú pravdivé."
V Kosite v súčasnosti pracuje zhruba 300 zamestnancov, priemerný plat za rok 2003 bol vo výške 12-tisíc korún.
"Rozhodnutie mesta musí prísť v čo najkratšom čase, možno už dnes na porade vedenia mesta. Kosit musí pripraviť finančný plán na rok 2004. Hoci bol posledný výstup odborného aparátu magistrátu taký, že treba zachovať stav z minulého roka a nič nezvyšovať, verím, že dôjde ku kompromisu a mesto prispeje na objektívne zvýšené náklady firmy, v ktorej je spoločníkom."
Poslanec Igor Laskovský si uvedomuje svoje schizofrenické postavenie, na jednej strane ako podpredseda predstavenstva háji záujmy súkromnej firmy, na druhej strane ako poslanec by mal hájiť predovšetkým záujmy mesta a jeho občanov.
"Navyše mesto je aj 34-percentným akcionárom v Kosite, takže keď hájim firmu, hájim vlastne aj záujmy mesta, ktoré by nemalo nechať padnúť firmu, ktorej je spoluvlastníkom. Ako poslanec považujem za pozitívum, že sme obhájili nezvyšovanie cien poplatku pre občana."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári