spoločenstva starého kontinentu patríme už dávno. A to ako kultúrna inštitúcia najmä prostredníctvom kultúrnych odkazov.
"Zbierkami sú múzeá etablované v rámci Európy už dávno. Rozhodli sme sa preto, že verejnosti predstavíme každý týždeň jednu členskú krajinu prostredníctvom exponátov, ktoré vznikli v danej krajine, no sú súčasťou nášho fondu," povedal Róbert Polák, riaditeľ VSM. Všetky predstavené diela budú v múzeu prezentované v rámci spoločnej výstavy od Dňa múzeí, ktorý bude tento rok 18. mája.
Portugalsko je v zbierkových fondoch VSM zastúpené jediným exponátom - medenou mincou XX-Reis Ľudovíta I. z roku 1885. "Reis je portugalský tvar plurálu od nominálu real, menovej jednotky, ktorú pôvodne zaviedli v Španielsku a Portugalsku, kde sa samostatne vyvíjala. Od 16. storočia sa v Portugalsku razil výlučne zo striebra, neskôr z medi," vysvetlila Katarína Zozuláková odborná pracovníčka historického odboru VSM, ktorá má na starosti fond numizmatiky.
Ten je jedným z najstarších zbierkových fondov múzea a sú v ňom zastúpené mince, medaily, žetóny. V súčasnosti sa v tomto fonde eviduje vyše 30 tisíc kusov zbierok, medzi ktorými sa nachádzajú aj výnimočné nálezy mincí - rímske bronzové mince z Krivoštian, uhorské medené mince z 12. storočia z Trhovišťa, známy je aj poklad dukátov z Veľkého Folkmaru. Výnimočnou je aj už spomínaná minca, ktorá ako jediná ilustruje mincovníctvo v Portugalsku.
Vydaná bola v čase, keď v Postugalskom kráľovstve vládol Ľudovít I. z rodu Braganca-Coburg, ktorý sa podporou verejných projektov snažil oživiť portugalské hospodárstvo.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári