mandátnej zmluvy sme boli poverení zorganizovaním verejnej dražby štátneho podniku Elektromont v Košiciach. Spomínam si, že vtedy tento akt ešte nebol dostatočne právne ošetrený. Podnik mal ísť do likvidácie kvôli ťažkostiam s vymáhaním pohľadávok v súvislosti so záložným právom. Technickým zabezpečením dražby sme poverili dražobnú agentúru Stabil Bratislava," líčil v utorok pred senátom Okresného súdu Košice II prípravy na dražbu Ing. Michal B.
Z jeho výpovede ďalej vyplynulo, že samotnej dražbe predchádzalo vypracovanie znaleckého posudku na hodnotu objektu dražby, ktorý bol výnimočne veľký, a zverejnenie vyhlášky o verejnej dražbe. Svedok zdôraznil, že možnosť predať Elektromont konkrétnemu záujemcovi v tom čase neexistovala. Jeho firma sa ho snažila predať za čo najvyššiu cenu, od ktorej sa odvíjala ich provízia. V dražbe ho licitátor odklepol v auguste 1994 súkromnému podnikateľovi Miroslavovi G.
V súvislosti s týmto aktom a ďalšími štyrmi skutkami čelí on a ďalší dvaja podnikatelia obžalobe prokurátora pre trestný čin machinácie pri verejnej súťaži a verejnej dražbe formou spolupáchateľstva. Pred senátom sa čiastočne zodpovedajú aj z trestných činov neoprávneného užívania cudzej veci a neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami.
Podľa obžaloby obvinený Miroslav G. na žiadosť Ing. Jána J. a Ing. Martina K. prisľúbil obidvom spoluobžalovaným bližšie nezistený prospech, ak sa zúčastnia dražby Elektromontu, ale sa do nej aktívne nezapoja. V dôsledku splnenia tejto dohody došlo počas konania verejnej dražby, ktorej sa zúčastnili len oni traja, k postupnému znižovaniu vyvolávacej ceny na princípe tzv. holandskej dražby z pôvodných 450 na 250 miliónov korún. Na túto ponuku zareagoval obvinený Miroslav G. a štátny podnik Elektromont vydražil v prospech eseročky Euro-Pulz, ktorej bol spoločníkom a konateľom.
Aj skutok, ktorého hlavným protagonistom je len Miroslav G., súvisí s Elektromontom. Po tom, čo ho obžalovaný získal, mal uzavrieť s firmami, ktoré v jeho objekte podnikali, nové zmluvy o prenájme priestorov. Platby tak "prúdili" do kasy Euro-Pulzu dokonca aj po tom, čo IRB-čka od dražby odstúpila. A to preto, lebo obžalovaný okrem 500-tisícovej dražobnej zábezpeky nezaplatil 249,5 milióna korún ani v predĺženej lehote. Podľa obžaloby prokurátora sa tak neoprávnene obohatil o 310 000 korún.
Ďalšie tri žalované skutky sa týkajú finančných aktivít firmy FG Invest, s. r. o., Košice, ktorej spoločníkmi boli Miroslav G. a Peter F. V prvom im kladie prokurátor za vinu sprostredkovanie predaja zahraničnej zmenky na 12 500 000 USD (369,4 milióna korún) pre istú francúzsku pobočku londýnskej banky. Došlo k tomu údajne v jeseni 1995 a to napriek tomu, že na túto činnosť im Národná banka Slovenska nevydala devízové povolenie. Z tejto finančnej transakcie nakoniec nič nebolo a zo sľúbenej provízie 312 000 USD nedostala FG Invest ani jeden dolár.
Ďalšie dva skutky sa tiež "točili" okolo predaja zmeniek. V jednom išlo o zmenku na 15 miliónov USD, hodnota druhej bola vyššia o rovné tri milióny (542,4 mil. korún). Ich predaje sa neuskutočnili, no paragraf neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami dvojicu obžalovaných neminul.
Obžalovaní tvrdia od začiatku vyšetrovania a vznesenia obvinenia, že sú nevinní. Prenasleduje ich však smola. Krátko pred vynesením rozsudku, po siahodlhých pojednávaniach v rokoch 2000 - 2001, zomrel predseda senátu. V decembri lanského roka začal uvedenú kauzu pojednávať a celé dokazovanie opakovať nový senát. Jeho predseda v utorok odročil pojednávanie na marec, keď pred súd predstúpia ďalší svedkovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári