staromestského miestneho zastupiteľstva poslankyňa Kristína Priesterová (ANO). Navrhla tiež, aby sa všetky činnosti, ktoré nesúvisia s plavárňou, odčlenili a pričlenili pod miestny úrad s tým, že by bola vypísaná verejná obchodná súťaž na prenájom trhovísk, ktoré SOS spravuje.
"Ako predsedníčka finančnej komisie som nespokojná s výsledkami Strediska obecných služieb. Prekáža mi spôsob, akým funguje prevádzka správy trhovísk, koľko na to dávame z miestnej kasy, koľko pracovníkov tam pracuje. Neviem, prečo by sme nemohli skúsiť trhoviská prenajať. Starosta síce vraví, že sa prenájom neosvedčil, ale ja si myslím, že nič nebráni opäť to skúsiť a v zmluve jasne určiť podmienky, ktoré musí dodržiavať, aby to pre mestskú časť bolo výhodné. To znamená, že aj sankcie v prípade, že nebude rešpektovať zmluvne dohodnuté podmienky. Za rok 2002 vykázalo stredisko stratu a to sa mi samozrejme nepáči. Zatiaľ totiž len načahujú ruku po ďalšie peniaze z miestnej kasy," vysvetlila pre Korzár dôvody svojich návrhov poslankyňa Priesterová.
Na otázku, či navrhla konkurz preto, že vidí problém v riaditeľovi SOS Petrovi Halaburkovi, odpovedala: "Áno, myslím si, že problém je aj vo vedení strediska, riaditeľ by mal mať viac manažérskych schopností a operatívnosti."
Hoci poslanci návrhy Priesterovej z ANO neschválili, spokojní s fungovaním a výsledkami SOS nie sú. Ernest Basti z SMK je presvedčený, že fungovanie Strediska obecných služieb bude určite potrebné riešiť. "Jeho vedenie nemá dlhodobú koncepciu, súčasný stav je len takým zliepaním činností, chýba mu vízia. Ako poslanci postrádame väčšiu iniciatívu, manažérske nápady, ako z plavárne urobiť zaujímavú a atraktívnu prevádzku pre ľudí a zlepšiť tak aj hospodárenie. Využiť by sa mali aj európske fondy. Našou snahou je urobiť túto organizácie životaschopnou, takou, ktorá nebude len čakať na príspevok z miestnej kasy," zdôraznil Basti.
Poslanec SDKÚ Ľubomír Grega si tiež myslí, že SOS má rezervy. "Aj preto navrhol náš poslanec Ladislav Kónya, aby sa hľadali nové formy využitia plavárne, aby sa zdynamizovalo fungovanie strediska. Chcel, aby novú koncepciu fungovania spracovala nejaká odborná firma, ktorá by nám ukázala cestu ďalej, aby SOS bola úspešnou."
Rovnaký nápad mala aj poslankyňa Ľuba Blaškovičová, ktorá navrhovala, aby úrad spracoval dlhodobú koncepciu v rôznych variantách. Tak by poslanci videli, ako by to mohlo fungovať, keby sa stredisko rozčlenilo, resp., keby zostalo spolu s prevádzkou plavárne. Poslankyňa Priesterová však v tom nevidí riešenie, pretože od prednostu úradu sa nikdy nedočkala materiálu s ekonomickými dopadmi, ak by sa stredisko rozdelilo, iba oznámenie, že by to bolo nevýhodné.
"Pokúsime sa v komisii kultúry a športu pri mestskom zastupiteľstve problém prerokovať a vyjsť s takým návrhom, aby aj iné mestské časti podľa svojich možností na činnosť plavárne prispievali, pretože je jediná a plávať tam chodia ľudia z celého mesta, teda nielen Staromešťania," predstavil nápad, ako získať viac peňazí, poslanec Grega. "Tiež si však myslím, že riaditeľ by mal chytiť druhý dych a vniesť do svojej práce nové myšlienky, pretože peňazí je málo a bude ešte menej. Treba zracionalizovať aj počet pracovníkov."
Riaditeľ Strediska obecných služieb, ktoré sa stará o plaváreň, o údržbu materských škôlok a o správu trhovísk, Peter Halaburka, ktorý bol na zasadnutí prítomný, sa ku kritike poslancov odmietol pre Korzár vyjadriť. "Nebudem to komentovať, bolo by to zbytočné."
Keďže ani na jednom návrhu sa v utorok Staromešťania nezhodli, v SOS zatiaľ zostáva status quo aj v činnostiach, ktoré vykonáva, a rovnako i na mieste riaditeľa. Poslanci však svorne tvrdia, že sa k tomuto problému vrátia a budú ho riešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári