januára s troma komisármi Európskej komisie (EK). Moja misia sa v tejto otázke teda končí," vyjadril sa v uplynulých dňoch k riešeniu problému nadprodukcie ocele U. S. Steel Košice (USSK) vicepremiér Pál Csáky. "EK prijme rozhodnutie, ktorým odsúhlasí nadprodukciu ocele výmenou za priamu a nepriamu kompenzáciu zo strany U. S. Steel. V priamej pôjde o určitú sumu, ktorú oceliareň zaplatí do štátneho rozpočtu. V nepriamej o kompenzáciu formou zníženia daňovej úľavy (tá je dohodnutá na 500 miliónov dolárov - pozn. red.). Rozhodujúca na výpočet kompenzácií je tá časť zisku, ktorý U. S. Steel získal v dôsledku nadprodukcie v roku 2003. Teraz sa rokuje len o technickej stránke, čo už je kompetencia ministerstva financií. O detailoch nechcem hovoriť, ale podľa mňa je to férové riešenie," uviedol vicepremiér.
Na tieto Csákyho vyjadrenia včera zareagoval hovorca USSK Ján Bača: "Môžeme potvrdiť, že sa zástupcovia spoločnosti U. S. Steel Košice v piatok 20. februára v Bruseli stretli so zástupcami Európskej komisie za účasti podpredsedu vlády SR Ivana Mikloša a zástupcov Ministerstva zahraničných vecí SR. Pán Csáky sa týchto rokovaní nezúčastnil."
Ako J. Bača ďalej dodáva: "Napriek tomu, že diskusia bola produktívna, záležitosti, ktoré sú kritické z pohľadu záujmov Slovenska ako aj spoločnosti U. S. Steel Košice, zostávajú nateraz nevyriešené. Počas uvedeného stretnutia sa všetci prítomní zaviazali, že sa stav rokovaní nebude preberať v médiách. Preto dúfame, že porušenie tohto dohovoru pánom Csákym neohrozí doriešenie tejto záležitosti," vyhlásil hovorca USSK.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári