vojenskú službu. Obranu štátu budú teda naďalej zabezpečovať profesionáli a tých do svojich radov lákajú regrutačné strediská. Tie boli zriadené pred vyše rokom vo všetkých krajských mestách Slovenska ako inštitúcie s úlohou realizovať reformu Ozbrojených síl (OS) Slovenskej republiky.
Jedno z ôsmich stredísk je dislokované v posádke Košice a od decembra 2003 sídli na novej adrese Komenského 39/A. Len pred niekoľkými dňami nastúpil do funkcie náčelníka regrutačného strediska Košice kpt. Ing. Miloš Kubica, ktorý nahradil vo funkcií mjr. Ing. Maroša Stehlíka. "Za hlavnú prioritu som si stanovil vykonanie regrutačnej kampane postavenej na zverejnení potrieb profesionalizácie OS SR na území Košického kraja. Našou úlohou je nadviazať kontakt s potencionálnymi záujemcami a vzbudiť u nich záujem o vojenskú službu," vysvetľuje M. Kubica.
Úlohou strediska je teda nalákať čo najviac ľudí do armády, ktorý budú slúžiť v jednotlivých útvaroch OS SR. "Dúfam, že sa nám podarí ešte zvýšiť záujem o vojenskú službu, ktorý je už v súčasnosti značne vyšší v porovnaní s inými krajmi. Trvalo vysoký záujem o vstup do OS SR je jednoznačne podmienený vysokou mierou nezamestnanosti. Avšak nielen tento aspekt prebúdza záujem o službu vo vojenských útvaroch. Armáda v týchto neľahkých časoch ponúka perspektívne a dá sa povedať, že i atraktívne zamestnanie. Nemenej dôležitou zložkou je aj finančné ohodnotenie."
Ako hovorí, záujemcov o vstup do armády je dostatok. Náčelníka však prekvapuje, že sa do armády začali húfne hlásiť ženy. "Je to skutočne tak. Mali sme aj prípad, keď sa prišli prihlásiť naraz štyri. Prídu a povedia, že chcú do armády. My sme len radi, ak splnia požiadavky, nevidíme problém. Prácou v armáde majú aspoň istotu finančného zabezpečenia."
Ženy však, na rozdiel od mužov, musia podľa súčasne platnej legislatívy, požiadať o dobrovoľné prevzatie brannej povinnosti a podrobiť sa odvodovému konaniu na Územnej vojenskej správe Košice. Ak však vyhovejú, nechcú za šporák... "To určite nie. Podľa doterajších skúseností môžem povedať, že majú záujem o zaradenie na funkcie, ktoré boli a sú doménou mužov. Orientujú sa zväčša na mechanizované útvary v Trebišove a Michalovciach. Prichádzajú však z celého kraja. Ženy v uniformách už netúžia len po práci v kancelárii, či vo vojenskej kuchyni, ale čoraz väčšmi ich lákajú zbrane."
Čo vlastne láka ľudí do armády? Veď prichádzajú takí, ktorí s ňou po vojenskej základnej službe nemali roky žiadny kontakt. "Povedal by som, že možnosť služby v zahraničných mierových misiách, vidia možnosti v súvislosti so vstupom Slovenska do štruktúr NATO a z toho vyplývajúcu medzinárodnú spoluprácu armád. Úlohu tu zohráva aj migrácia obyvateľstva, pretože je možnosť umiestniť ich k útvarom na celom území Slovenska."
Regrutačné stredisko sa však borí aj s problémami... "Nemôžeme vyhovieť požiadavkám záujemcov na umiestnenie do útvaru, kde chcú pôsobiť. Stretávame sa so žiadosťami umiestnenia na funkciu, ktorú ten-ktorý muž vykonával počas vojenskej služby, ani to však nedokážeme v plnej miere zabezpečiť. V neposlednej miere nás trápi aj zdĺhavý proces regrutácie, čo súvisí s povinnosťou doloženia množstva dokumentov. Budúci profesionálny vojak musí obehať úrady, doložiť prehľad zamestnaní. To však nie je jednoduché. Ak musí niekto za pečiatkami utekať do krajského mesta, pri rýchlosti a problematike vybavovania záležitostí na úradoch mu trvá celý proces veľmi dlho."
Do armády sa môže prihlásiť každý, musí však splniť požiadavky."V súlade so zákonom o vojenskej službe je potrebné, aby k dňu prijatia dovŕšil vek 18 rokov, vykonal základnú službu alebo náhradnú službu a zložil vojenskú prísahu. Musí byť bezúhonný, ovládať štátny jazyk a spĺňať kvalifikačné predpoklady vzdelania. Samozrejmosťou je dobrý zdravotný stav, uchádzač nesmie byť členom politickej strany, alebo odborovej organizácie. Záujemca o vstup do OS SR musí mať ukončené minimálne stredné odborné vzdelanie." Budúci vojak vstupuje do dočasného služobného pomeru profesionálneho vojaka, ktorý trvá najmenej 3 roky a najviac 15 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári