zriaďovateľskej pôsobnosti. Ako je známe, zmena nastane k 1. aprílu 2004, pričom z doterajšieho poltucta samostatných príspevkových organizácií - Polikliník Východ, Juh, Sever, Nad jazerom, Staré Mesto a Košice-okolie sa stane už len Správa zdravotníckych zariadení (SZZ), ktorá preberie práva, povinnosti i záväzky pôvodných správcovských organizácií polikliník. Hoci tento materiál poslanci napokon takmer jednomyseľne schválili, vo vyše hodinovej diskusii zazneli aj viaceré kritické postrehy. Poslanci kritizovali najmä personálne obsadenie odboru zdravotníctva KSK a neúplné spracovanie návrhu.
Najviac pripomienok vyslovila poslankyňa M. Grüllingová (SDĽ), ktorá spracovanie návrhu označila za katastrofálne. Šéf zdravotnej komisie KSK M. Biľo (ANO) zas vyslovil názor, že schválené uznesenie obsahuje aj drobné chyby, ktoré sa však postupom času opravia. Zároveň uviedol, že chybou bolo aj to, že predkladateľ návrhu nepracoval predtým so zdravotníckou problematikou a pri príprave projektu transformácie nemal byť kým usmernený.
Predkladateľ tohto návrhu a zamestnanec odboru zdravotníctva na úrade KSK Jozef Šuchta s pripomienkami oboch spomínaných poslancov zo zdravotnej komisie nesúhlasí. K svojom odborným predpokladom uviedol, že sedem rokov pôsobil v oblasti zdravotníctva ako právnik na hygiene, ktorý bol poverený vedením právneho oddelenia. Skutočnosť, že k tomuto materiálu bola rozsiahla diskusia poslancov, je síce vzhľadom na závažnosť materiálu a dôležitosť jeho dôsledkov pochopiteľná, avšak kritériom kvality materiálu podľa neho určíte nie je počet pripomienok poslancov.
"Názor dvoch poslancov neprezentuje mienku zastupiteľstva, ktoré vrátane nich, schválilo materiál väčšinou hlasov. Ani jedna z pripomienok nezmenila logistiku navrhovaného postupu, jeho jednotlivé navrhovane kroky, termíny opatrení, rovnako ani obsah navrhovaného uznesenia ako aj zriaďovacej listiny. Rovnako sa nezmenilo, ani nedoplnilo odôvodnenie materiálu vrátane jeho právnej a ekonomickej analýzy. Podľa mojich informácii došlo len k zmene názvu navrhovanej nástupníckej organizácie a k vypusteniu názvu uznesenia Stratégia transformácie polikliník KSK. Zástavám preto názor, že poslanci bez ohľadu na citované vyjadrenia akceptovali materiál bez podstatných zmien a nepovažovali ho za potrebne vo väčšom rozsahu upravovať. Svedčí toto o jeho nekvalite," pýta sa.
J. Šuchtu sme sa spýtali aj na najčastejšie vyjadrované obavy, ktoré pri koncepcii transformácie polikliník mali poslanci a hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš. Ako sme sa dozvedeli, k ich transformácii na jednu nástupnícku organizáciu s predmetom činnosti správa a údržba majetku nie je potrebný súhlas ministerstva zdravotníctva (MZ). Preto ani nehrozí riziko "vrátenia" budov polikliník ministerstvu kvôli tomu, že prestali poskytovať priamo zdravotnú starostlivosť. Tá sa aj naďalej bude poskytovať prostredníctvom neštátnych lekárov, ktorí sú zaradení v zdravotnej sieti. Takisto by nemalo prekážať, že hlavný výkon činnosti novej organizácie je "iba" správa majetku. Problémy totiž nenastali napr. v prípade Polikliniky Staré Mesto (na snímke), ktorá bola delimitovaná z MZ SR na kraj len s neštátnymi lekármi a doposiaľ vykonáva správcovskú činnosť.
"Účelové určenie budov sa naďalej zachová v súlade s príslušným ustanovením zákona o majetku VUC aj v prípade novej správcovskej organizácie. Budovy sa budú využívať predovšetkým na prenájom priestorov neštátnym lekárom, teda na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Uvádzané okruhy problémov boli predmetom diskusie aj poslancov KSK. Vzhľadom na zložitosť problematiky je pochopiteľné, že jej riešenie si môžu predstavovať rôzne. Nazdávam sa však, že ak materiál transformácie polikliník obsahuje riešenie, ktoré sa v niektorých bodoch líši od ich predstav, nemusí byt ešte označený ako katastrofálny," dodal Jozef Šuchta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári