potrebujú pracovníci štatistiky informácie od občanov, zisťovania na rôzne výskumy získavajú vo vybraných domácnostiach, ktoré musia osobne navštíviť. Nie je teda nič mimoriadne, keď aj pri vašich dverách niekedy zazvoní pracovníčka Štatistického úradu. Od podvodníčky sa dá ľahko rozoznať...
"Každý z našich pracovníkov je vybavený služobným preukazom, poverením na konkrétne štatistické zisťovanie a občianskym preukazom. Všetky tieto doklady naši pracovníci ochotne ukážu vybraným respondentom, to znamená občanom, u ktorých zazvonia s cieľom zisťovania. V prípade, že i tak má niekto nedôveru, môže zavolať na telefónne číslo Štatistického úradu v Košiciach 6410239, príslušnému vedúcemu tohoto pracovníka, aby si preveril totožnosť zisťovateľa," vysvetľuje riaditeľ Krajskej správy Štatistického úradu v Košiciach Ing. Emil Kočiš. "Každý náš pracovník, ktorý realizuje zisťovanie je vybraný a preškolený, sú to seriózni otcovia a matky rodín, ktorí si nezaslúžia, aby im niekto nadával, kričal na nich, alebo ich nebodaj obviňoval, že sú podvodníci alebo zlodeji."
Ako Kočiš ďalej zdôraznil, úspech zisťovaní u obyvateľstva závisí popri metodologickej a organizačnej príprave predovšetkým od zodpovedného prístupu vybraných respondentov a ich spolupráce so Štatistickým úradom. "Informácie zo zisťovaní u obyvateľstva slúžia ako podklad pri posudzovaní stavu ekonomiky, vývoja spoločnosti a využívajú sa hlavne ako podklad v rozhodovacom procese vlády, ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy, ale tiež na úrovni miestnej štátnej správy a samosprávy. Preto sú tieto informácie veľmi dôležité, lebo aj na ich základe sa rozhoduje o veľmi konkrétnych a podstatných opatreniach, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú sociálne postavenie a život všetkých ľudí," zdôraznil Ing. Kočiš.
Štatistický úrad vykonáva pravidelne tzv. výberové zisťovanie pracovných síl, ktoré sa týka sociálno-demografických údajov o všetkých členoch vybraných domácností, ako aj blokov otázok ohľadom zamestnanosti a hľadania si zamestnania. Osobitným blokom otázok pre respondentov sú formy ďalšieho vzdelávania a jeho úroveň.
"Pravidelne tiež realizujeme jedno z najstarších zisťovaní - rodinné účty a to už od roku 1957. Rodinné účty patria k sociálnym štatistikám, ktorých cieľom je získať aktuálne informácie o životnej úrovni obyvateľstva, o výdavkoch, spotrebe a príjmoch domácnost. Cieľom ďalšieho pripravovaného zisťovabnia je získať informácie o sociálnej nerovnosti a chudobe. Projekt sa realizuje na základe nariadenia Európskej komisie a Slovenská republika sa do projektu zapája ako budúca členská krajina EÚ," dodal riaditeľ.
Všetky zisťovania sa vykonávajú vo vybraných domácnostiach, ktoré štatistici vyberú náhodným tzv. stratifikovaným výberom. "Sme si vedomí, že len pozitívnym a otvoreným vzťahom k našim respondentom vieme zozbierať potrebné informácie. Uvedomujeme si, že dnešná doba je pomerne náročná, sociálna situácia viacerých rodín je neustále napätá, v spoločnosti sa objavujú podvody a násilie, preto aj komunikácia našich pracovníkov s respondentmi v teréne nie je jednoduchá, ide o veľmi náročnú prácu. Touto cestou by sme chceli poprosiť všetkých o pozitívny postoj k štatistickým zisťovaniam."
Zdôrazňuje, že pre štatistický úrad je samozrejmé a štandardné, že individuálne údaje sa nezverejňujú, sú dôverné a slúžia výlučne pre štatistické a analytické potreby. "Tento princíp rešpektujeme veľmi prísne a zodpovedne nielen preto, že nám to ukladá zákon, ale pretože sme si vedomí toho, že ak by sme to len raz nedodržali, stratíme dôveru k údajom, ktoré poskytujeme a stratili by sme tiež dôveru k údajom, ktoré poskytujeme a stratili by sme dôveru ľudí k úradu, ktorý reprezentujeme," uzavrel náš rozhovor Ing. Emil Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári