Rovnako ako obchodníci v obciach s vysokou koncentráciou Rómov, do ktorých vozia potraviny, aj oni sa obávajú rabovania.
"V súčasnej situácii sa to nedá vylúčiť. Máme informácie od našich klientov, že sa im vyhrážajú. Poučili sme našich ľudí, ako sa v takom prípade majú zachovať. V prvom rade musia zabezpečiť tovar, teda zamknúť auto. Samozrejme, keby mali riskovať život, radšej nech všetko nechajú tak," hovorí konateľ firmy, ktorý si želá ostať v anonymite. Spoločnosť distribuuje pätnástimi autami potraviny do viac ako tisíc predajní v Košickom a Prešovskom kraji za týždeň.
Za najproblémovejšie obce považuje Jasov v okrese Košice - okolie, Pavlovce nad Uhom a Trhovište. "Tam je atmosféra asi najviac napätá. Ale riziko sa nedá vylúčiť ani v ďalších obciach. Rómovia vedú partizánsku vojnu. Nikto nevie kde a kedy zaútočia. Som zvedavý, ako dokáže polícia zvládnuť túto situáciu."
Rovnaký názor má aj jeden z pätnástich vodičov spoločnosti: "Samozrejme, že máme strach. Videl som ten rozvášnený dav. Je schopný všetkého. Ale radšej sa báť ako zľaknúť. Vieme, čo máme robiť. Každý z nás musí byť pripravený situáciu zvládnuť. Ale keby mi išlo o život, nechám auto tak. Tovar je predsa poistený."
Viaceré veľkosklady potravín v kritických oblastiach zaznamenali pokles záujmu zo strany obchodníkov. "V tomto mesiaci sledujeme výrazný pokles tržieb. Samozrejme, že sa pod to podpísali posledné udalosti. Ale nejde len o Rómov, rovnako sa to týka aj o bielych, ktorí sú bez zamestnania a teda aj ich sa dotkli sociálne reformy. V Trebišove a okolí je 50-percentná nezamestnanosť. Rozdiel je v tom, že Rómovia si svoje vybojujú," hovorí Marián Krištofčík zo spoločnosti Tatrans v Trebišove.
Viac o problémoch s rabovaním čítajte na stranách 5 a 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári