kurátorom je Přemysl Řepa.
Expozícia s deväťdesiatimi čiernobielymi fotografiami s názvom Romano Drom - Cesty Rómov mala v piatok vernisáž v Slovenskom technickom múzeu.
Približuje život a zvyky rómskeho etnika, ktoré autorka spoznávala od konca päťdesiatych rokov. Podarilo sa jej zachytiť aj kočujúcich olašských Rómov. Snímky z rokov 1958 - 59 zobrazujú týchto posledných európskych nomádov. Ich vozy sa navždy zastavili v roku 1959 na základe zákona č. 74/1958, ktorým chcela majoritná spoločnosť v Československu docieliť ich asimiláciu.
Eva Davidová už počas štúdia etnografie a dejín umenia na pražskej Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej začala cestovať na východ Slovenska. Na začiatku šesťdesiatych rokov dva roky pobudla v Košiciach, odkiaľ vyrážala na cesty do okolitých osád. Ako tvrdí, za ten čas, ktorý odvtedy ubehol, sa situácia Rómov drasticky zmenila.
"Dnes sú na tom svojím spôsobom horšie ako pred tými rokmi. Sú na nich vyvíjané asimilačné tlaky. A nie je správne prerábať nasilu toto svojbytné etnikum. Za ten čas, bohužiaľ, stratili svoj rebríček hodnôt. Tých 600 rokov, čo žijú medzi nami, udržiavali rodové zákony a hodnotové rebríčky, autorita vajdu bola neotrasiteľná, nejestvovala medzi nimi prostitúcia, úžerníctvo, aby jeden druhého ožobračoval a podvádzal. To sa dnes, žiaľ, medzi Rómami vyskytuje. V deväťdesiatych rokoch na nich doľahla nezamestnanosť, čo tiež negatívne zapôsobilo na ich správanie," uviedla Eva Davidová.
Ako doplnil kurátor výstavy Přemysl Řepa, premiéru mala minulého roka v Plzeňskej synagóge, kde inštalovali 258 fotografií, pokračovala v Českom Krumlove, Moste, Berlíne a teraz sme ju previezli na Slovensko, pretože väčšina fotografií vznikla v osadách na Východe. Po Košiciach bude nasledovať Humenné, potom Kežmarok, Martin a na jeseň táto šnúra končí v Bratislave. Potom príde na rad Moskva.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári