poriadne dlho, paradoxné je, že sa prvé oficiálne rokovanie uskutočnilo len v týchto dňoch. Predstavitelia VLA a ministerstva obrany otvorene hovoria o vytvorení Leteckej fakulty, termín splynutia je tiež známy - 30. 6. 2004, no Technická univerzita stále poriadne nevie, na čom je.
"Rokovali sme pred pár dňami s predstaviteľom sekcie vysokého školstva na ministerstve obrany, ako aj rektorom VLA Petrom Kandráčom. Momentálne je na svete nové znenie návrhu zákona, ktoré má ísť v najbližšom čase do legislatívnej rady. Nás, ako inštitúciu, ktorej sa proces splynutia bytostne týka, veľmi mrzí, že sme oficiálne o celom tomto procese boli informovaní len z médií. Samozrejme, na základe súkromných rozhovorov aj s ministrom obrany sme informácie o úvahách mali. Ale domnievam sa, že taká dôležitá vec, ako je splynutie školy, by si vyžadovala aj oficiálne stanovisko Akademického senátu TU, oficiálne stanovisko vedenia TU," myslí si rektor Technickej univerzity prof. Juraj Sinay, ktorý dodáva, že jedna strana sú síce dobré vzťahy, ale druhá je urobiť zmenu aj inštitucionálne. "To sa ale neudialo. My sme sa dohodli na tom, že sa budeme navzájom informovať, máme znenie zákona, konzultujeme predmetné otázky. To, že rokujeme s ministerstvom školstva je síce super, ale ministertsvo nie je našej škole nadriadené, sme samosprávny celok, ministerstvo nám dáva len dotácie. Nie je možné, že sa niekto dohodne na ministerstve a nám to niekto dá pokynom alebo príkazom. Tieto časy sú, chválabohu, už za nami."
Technická univerzita teda konečne vstúpila do rokovaní o splynutí, dáva si však niekoľko podmienok.
"Samozrejme, máme ich niekoľko, za ktorých by sme vedeli prevziať isté časti tohto vzdelávania k nám. Jednou z nich je dopredu vedieť, ako bude vyzerať personálna štruktúra, kto bude za ňu zodpovedný. My predsa nemôžeme prebrať automaticky všetkých zamestnancov. Máme katedry matematiky či fyziky, na ktorých by výučba mohla prebiehať. Zaujíma nás, aké zariadenia, laboratóriá, priestory či internáty sa presunú do majektu našej univerzity."
Vedenie TU už nezáväzne rokovalo aj s kolegami z poľského Rzeszowa, kde sú letecké študijné programy a kde majú dobré kontakty s VLA. Podľa J. Sinaya je TU pripravená na zlúčenie, samozrejme, za splnenia spomínaných podmienok.
"O forme dnes ťažko hovoriť, ale uvítame buď vznik vlastnej leteckej fakulty, čo by bola najlepšia cesta, alebo začlenenie niektorých odborov strojárskeho charakteru na strojnícku či elektrotechnickú fakultu," dozvedáme sa od rektora, ktorý dodáva, že v prípade úspešného ukončenia procesu by noví študenti začínali ako bakalári.
"Potom by sa zvažovalo ďalšie magisterské štúdium. Radi by sme poskytovali aj ďalšie vzdelávanie vojakov. Keď si armáda povie, že potrebuje napríklad vojenských navigátorov, tak by sme ich dovzdelali. Určite budeme mať záujem aj o pilotov, ale tu musíme zvážiť následné postupy. Zrejme by to fungovalo v spolupráci s aeroklubom, lebo my lietadlá nemáme a nepredpokladám, že v rámci delimitácie majetku nám Ozbrojené sily SR delimitujú dva bombardéry."
Čiže sa nevie, či vôbec letecká fakulta vznikne? Minister obrany o nej otvorene hovorí, navyše rektor VLA Peter Kandráč prednedávnom uviedol, že škola pripravuje nové civilné študijné programy na akreditáciu.
"Nie, ešte nevieme, či vznikne nová fakulta, alebo sa jednotlivé odbory začlenia do študijných programov už existujúcich fakúlt. Uprednostňovali by sme leteckú fakultu, čo by malo aj imidžový efekt. Z hľadiska získavania študentov zo zahraničia by bolo jednoduchšie nájsť si v štruktúre leteckú fakultu, ako by mali vchádzať do jednotlivých fakúlt a hľadať konkrétny odbor. Zatiaľ sme vzájomne s VLA neodkonzultovali ani to, aké študijné programy idú akreditovať. Problém je v tom, že pri akreditácii študijných programov chceme byť. Dúfam, že akreditačná komisia príde k nám a bude s nami rokovať. My ich totiž máme dostať. Je totiž neštandardné, keby to robila VLA a potom budeme postavení pred hotovú úlohu ich zobrať," uviedol J. Sinay.
Z ministerstva a podobne aj z VLA sa však už dávnejšie verejnosť dozvedá konkrétny termín zlúčenia...
"To sú len termíny, ktoré si želajú, aby sa dodržali. Všetko bude závisieť od toho, či to prejde legislatívnou radou vlády, vládou a parlamentom."
Dnes je však jasné, že sa nedodržia.
"To áno. My sme apelovali, že by sme boli radšej, aby sme to neurychľovali ako na cválajúcom závodnom koni. Nič by nebránilo tomu, keby došlo k zlúčeniu v septembri 2004, ba i neskôr."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári