tisíckorunáčky. "Minulý mesiac som dostala o dve tisícky viac. Pani poštárka, čo mám robiť?" Žena za okienkom stráca nervy, donekonečna opakuje to isté. Treba zájsť na úrad a tam si to vybaviť, pošta s tým nemá nič spoločné.
Atmosféra v malej miestnosti, do ktorej sa vchádza jednými a vychádza druhými dverami, je napätá. "A bude ešte horšie. Nebudeme mať ani na jedlo," prilieva oheň do pahreby starší muž. Ľudia, ktorí s obavami čakajú v rade, vášnivo diskutujú. Disciplínu udržiava člen poriadkovej služby Marcel Šaňa. "Zatiaľ neboli žiadne vážnejšie konflikty. Dokážeme to zvládnuť. Keby nie, zavoláme policajtov. Sídlia hneď tu vedľa. Teraz dostala väčšina ľudí dávky ešte po starom," hovorí rešpekt vzbudzujúci chlap v čiernej bunde.
Aj starosta Ladislav Šaňa má obavy: "Čo bude na budúci mesiac, neviem. Na poriadkovú službu nie sú peniaze. Keby k niečomu došlo, musíme volať políciu. Určite si to zlíznem ja. Ale ja im pomôcť neviem. Podľa nového zákona môžeme im dať prácu a dostanú tisíc korún. Ale čo je to za peniaz, keď niekomu vezmú päťtisíc?"
Podľa starostu prítomnosť polície problém v princípe nevyrieši. "Vláda by sa mala starať, aby bolo menej ľudí odkázaných na sociálnu výpomoc. Viem, že už aj na našom sídlisku sa hovorí o štrajku. A ani sa tým ľuďom nečudujem."
Policajti včera museli zakročiť aj na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na Popradskej ulici. Žena, ktorej sa v decembri minulého roku narodilo dieťa, ohlásila zmenu až v januári. "Chcela od nás, aby sme jej vyplatili peniaze spätne aj za december. Nedala si vysvetliť, že podľa nového zákona na to nemá nárok. Nechcite počuť, čo sme si vypočuli my. Museli sme zavolať policajtov, ktorí ju vyviedli," hovorí vedúca oddelenia dávok Helena Chrenová.
Paradoxne, dvoch policajtov si zavolal na pomoc klient, ktorému úradníčky údajne nechceli vydať akési potvrdenie, na základe ktorého by syna z rozvedeného manželstva jemu určili do výchovy. "Vysvetľoval som mu, že o tom môže rozhodnúť len súd, nie úradník. Nakoniec sa nechal presvedčiť," vysvetľuje mestský policajt.
Pracovníčky úradu sú často terčom útokov. V minulosti po jednej z nich hodil rozčúlený klient popolník, druhá dostala úder do tváre a ukradli jej mobil, nadávky a vyhrážky sú na dennom poriadku. A to sa dávky ešte neznižovali.
"Väčšina poberateľov zistí dopad nového zákona až na budúci mesiac. Strach zamestnancov je pochopiteľný. Či tu budeme mať bezpečnostnú službu, o tom nerozhodujeme my. Zrejme sa ale bez policajnej ochrany nezaobídeme," tvrdí poverená vedúca úseku sociálnych vecí Eva Surová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári