Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

U. S. Steel: Až dodnes sme boli trpezliví

Hroziac súdom a sankciami, Európska komisia už niekoľko mesiacov vyvíja tlak na slovenskú vládu, aby zamedzila prekračovanie výrobných kvót

spoločnosťou U.S. Steel Košice. Americkí oceliari sa však bránia. Podľa ich názoru majú kvóty začať platiť až od vstupu Slovenska do Európskej únie. Takto si aspoň vysvetľujú príslušné ustanovenia prístupovej zmluvy, ktorú Slovenská republika uzatvorila s Európskou úniou. Na naše otázky odpovedá prezident U.S. Steel Košice Christopher Navetta.

Spoločnosť U.S. Steel Európska komisia (EK) obviňuje z nedodržania kvót. Prístupová zmluva s Európskou úniou v kapitole Hospodárska súťaž však hovorí aj to, že U.S. Steel "obmedzí svoju výrobu a predaj plochých výrobkov v rozšírenej EÚ". V prípade kvóty na predaj je napísané, že "limit na predaj bude účinný odo dňa pristúpenia". O dátume účinnosti kvóty na výrobu sa nehovorí nič. Ako číta tento kontroverzný text vaša spoločnosť?

SkryťVypnúť reklamu

- V októbri 2002, keď prebiehali prípravné rokovania medzi EÚ a Slovenskom o prístupovej zmluve a ujasňovala sa v tejto súvislosti tzv. základná pozícia, položili sme presne túto istú otázku. Slovenskí vyjednávači nám povedali, že výrobný limit, podobne ako limit pre predaj by mal byť účinný od dátumu vstupu do EÚ, ale text základnej pozície už nie je možné meniť, pretože ho odsúhlasili členské štáty únie.

Podobnú otázku sme položili pri samotnom predložení návrhu prístupovej dohody o vstupe Slovenska do EÚ začiatkom januára 2003, ale opäť nám bolo povedané, že takmer každý súhlasí s tým, že tieto výrobné limity by nemali platiť skôr ako od dátumu vstupu do EÚ a že Európska komisia sa už nebude vracať späť k členským štátom a meniť text pre detailnejšie vysvetlenie tejto spornej záležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne vo dvoch prípadoch počas prvého štvrťroka sa nás pýtali aj iné subjekty na dátum platnosti výrobných limitov z dôvodu neurčitosti jazyka v prístupovej dohode. V oboch prípadoch sme kontaktovali slovenskú vládu. Dostali sme tú istú odpoveď a ubezpečili nás, že napriek neurčitosti jazyka v prístupovej dohode nebudú výrobné limity platné skôr ako v deň vstupu do EÚ. Po takomto viacnásobnom ubezpečení sme nemali dôvod ďalej pochybovať.

Kto z vlády ubezpečil U.S. Steel?

- Kľúčový člen tímu určeného na vyjednávanie.

Podľa prístupovej zmluvy kvóty na výrobu a predaj majú byť stanovené na základe údajov z roku 2001. V čase podpísania prístupovej zmluvy s EÚ v apríli 2003 sa produkcia a predaj plochých výrobkov v U.S. Steel pohybovali pod limitom alebo nad ním?

SkryťVypnúť reklamu

- Dohoda o vstupe do EÚ uvádza, že výrobné a predajné kvóty by mali vychádzať z výsledkov v roku 2001, a to tak, že každý nasledujúci rok - od začiatku roku 2002 - budú k výrobným kvótam pridané tri percentá a k predajným kvótam dve percentá. V apríli 2003 sa tak výrobné, ako aj predajné kvóty pohybovali nad touto hranicou - teda nad teoretickým limitom, keby taký existoval. Počas roku 2003 sa predaj spomínaných výrobkov U.S. Steel do rozširujúcej sa EÚ pohyboval mierne pod teoretickou hranicou a výroba predstavovala asi 425-tisíc ton nad teoretickým limitom produkcie podľa úrovne v roku 2002.

Kedy a kto košické oceliarne prvýkrát varoval, že prekračuje výrobné kvóty?

- Presne 13. mája 2003 dostala Stála misia Slovenskej republiky v Bruseli list, v ktorom sú kladené niektoré otázky týkajúce sa záležitostí vstupu do EÚ. Jedna z nich znela, prečo spoločnosť U.S. Steel Košice vyrobila o sedem percent viac v roku 2002 oproti roku 2001, čo, ako konštatovala EK, bolo viac než povolený limit. Tento list bol následne postúpený našej spoločnosti. Keď sme ho dostali, kontaktovali sme slovenskú vládu a pýtali sme sa, prečo Európska komisia položila túto otázku, keď nás opakovane ubezpečovali, že výrobné limity nebudú platné skôr ako v deň vstupu do EÚ. Slovenská vláda nám naznačila, že list bol dôsledkom zmätkov na strane EK a ubezpečila nás, že táto záležitosť bude promptne vyriešená.

Na ktoré obdobie sa vzťahovala spomínaná kritika?

- List Európskej komisie z 13. mája sa týka iba výroby v roku 2002.

Aké bolo podľa vás pozadie tejto sťažnosti Európskej komisie?

- Nemôžem hovoriť v mene EK. Boli sme jej postojom veľmi prekvapení, a to z niekoľkých dôvodov. Po prvé, až do konca októbra 2002 boli slovenskí vyjednávači a vyjednávači EK predbežne dohodnutí, že výrobné a predajné kvóty sa budú zakladať na priemerných hodnotách výroby a predaja v rokoch 2001 a 2002. Preto mala spoločnosť U.S. Steel Košice dôvod domnievať sa, že nie je žiaden problém, ak bude fabrika fungovať pri plnej kapacite roku 2002. Po druhé, keď sa odsúhlasila základná pozícia, vyjednávači oboch strán si boli plne vedomí faktu, že výroba v spoločnosti U.S. Steel Košice v roku 2002 bola oveľa vyššia než v roku 2001. Túto informáciu sme im totiž v polovici októbra 2002 poskytli. Po tretie, dohoda medzi SR a EÚ, potvrdená v dohode o základnej pozícii, bola dosiahnutá 24. októbra 2002 a formálne začala platiť až v polovici decembra spomínaného roku. Preto v čase dosiahnutia dohody boli čísla týkajúce sa výroby U.S. Steel Košice v roku 2002 už známe a nezvratné. Ťažko uveriť tomu, že by vyjednávači boli ochotní uzavrieť dohodu, o ktorej by vedeli, že sa nedá dodržať. Po štvrté, keď došlo k dohode o základnej pozícii, spoločnosti U.S. Steel Košice slovenská vláda povedala, že výrobné limity budú platné až po vstupe Slovenska do EÚ. Takže znova zopakujem: keď sme sa pýtali, prečo sa táto záležitosť nespomína v základnej pozícii, povedali nám, že sa nemáme obávať, že vyjednávači sa tak dohodli, ale nie je už možné meniť dokument tak, aby explicitne uvádzal na pravú mieru danú záležitosť, pretože už ho odsúhlasili členské štáty EÚ. A nakoniec až v máji 2003 nás po prvýkrát upovedomili, že EK berie do úvahy výrobu v roku 2002 . Upozornili nás teda sedem mesiacov po tom, ako bola odsúhlasená základná pozícia.

Ktorí slovenskí vyjednávači boli počas týchto diskusií v kontakte s U.S. Steel?

- Radšej by som nespomínal mená. Ale myslím si, že je dôležité povedať, že v tom čase sme mali pocit, a stále máme, že slovenskí vyjednávači odviedli pri vyjednávaní vynikajúcu prácu. Bohužiaľ, jazyk základnej pozície a prístupovej dohody je angličtina a dohody navrhli vyjednávači EK, čo nie je dobré. Keď sme vyslovili naše obavy týkajúce sa týchto návrhov dohôd na prelome rokov 2002 a 2003, povedali nám, že vyjednávači EK už naznačili. že by sa to nemalo meniť, ale že limity nebudú platné pred vstupom do EÚ. Predpokladám teda, že to takto povedali slovenským vyjednávačom. Keby sme vedeli, čo vieme teraz, boli by sme viac nástojili na zrozumiteľnosti jazyka dohody.

Vicepremiér Csáky naznačuje, že prípadný spor s EK je prehraný, z čoho vyplýva, že vina bude zrejme na vašej strane. Podľa poznatkov U.S. Steel je to všeobecný postoj vlády alebo len jedného jej člena?

- Čítal som Csákyho komentár k tejto záležitosti. Neviem o nikom inom zo slovenskej vlády, kto by sa stotožnil s týmto stanoviskom.

Csáky tvrdí, že vaša spoločnosť by mala v tomto spore ustúpiť. Hovorí, že by ste mali do štátnej pokladne odviesť určitú sumu, niečo ako dodatočnú daň alebo kompenzáciu za prekročenie výrobných limitov. Za akých okolností by to bolo pre vás akceptovateľné?

- Nebudeme komentovať, čo by sme boli ochotní urobiť a čo nie. Poviem len, že až do dnešného dňa sme boli trpezliví a spolupracovali sme, ukázali sme ochotu pomáhať pri riešení problému, ktorý sme nezapríčinili.

To, ako sa Csáky zhostil problému kvót, U.S. Steel Košice ostro kritizoval. V stanovisku spoločnosť napísala, že vicepremiér nie je schopný správne popisovať fakty, čo sa rovná "neschopnosti úspešne viesť rokovania". Vnímate situáciu tak, že komunikácia U.S. Steel s vládou sa ocitla v hlbokej kríze?

- Nevidím nijakú krízu medzi nami a slovenskou vládou. S vládou spolupracujeme a pokúšame sa pomôcť pri vyriešení tejto záležitosti. Budeme v tomto prístupe pokračovať.

Avšak zdá sa, že pán Csáky si problémy spôsobil sám. Napriek niekoľkým našim návrhom, že nie je rozumné diskutovať v médiách o práve prebiehajúcich vyjednávaniach, urobil pán Csáky niektoré vyhlásenia týkajúce sa stavu a detailov práve tohto vyjednávania. Vo väčšine týchto prípadov som nespoznával rokovania, ktoré opisuje, keďže jeho opis a predpovede v žiadnom prípade neboli konzistentné s mojím chápaním situácie.

U.S. Steel sa dostal do vážneho sporu s vládou alebo s jej členmi dvakrát: pri predaji akcií VSŽ v roku 2001, keď ste boli "obídení", a teraz pri probléme kvót. Má vedenie koncernu pocit, že jeho investícia na Slovensku nemá dostatočnú ochranu štátu v rámci dohody medzi USA a SR ovzájomnej ochrane investícií?

- Nie. U.S. Steel má veľmi dobré vzťahy so slovenskou vládou a pokračuje v tom. Sme hrdí, že sme slovenskou spoločnosťou. Nepochybne sa raz za čas vyskytne situácia, keď správanie niektorých jednotlivcov vo vláde nezodpovedá štandardnému vystupovaniu slovenskej vlády, a to je sklamanie. Držíme sa záväzkov, ktoré sme dali vláde. Fakticky sme ich presiahli v každej oblasti vrátane bezpečnosti zamestnancov, kapitálových výdavkov a ekonomického rozvoja. Nemáme nijaký dôvod domnievať sa, že slovenská vláda nesplní svoje záväzky tak v zmysle dohody s U.S. Steel Košice, ako aj dohôd s vládou USA.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Na krásnom, modrom Jadrane
 3. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 4. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 8 216
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 263
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 3 943
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 398
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 779
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 708
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 274
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 266

Blogy SME

 1. Toto je rovnosť: Neférovo rozdelená neplatená práca v domácnostiach drví účasť žien na trhu práce, ale aj ich psychické zdravie
 2. Internátny život UK: Internáty UK: čo nás čaká v ďalšom semestri?
 3. Zuzana Cascino: Tiché chápadlá vojny.
 4. Ján Raclavský: Falošná dilema obyčajného človeka
 5. Ján Valchár: 90 dní štvordňovej operácie
 6. Věra Tepličková: A odteraz... už len samé pozitíva a sociálne istoty
 7. Robert Puk: Kto zabezpečuje najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave?
 8. Jan Kendera: Hokejová nová doba!
 1. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 971
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 6 686
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 457
 4. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 197
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 944
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 234
 7. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 2 927
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 2 847
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miestna komunita v Uvalde sa vyrovnáva s masakrom.

Ide o najhorší masaker na škole od Sandy Hook z roku 2012.


3 h
Tomáš Záborský.

Podľa hokejového útočníka Slovákom nemusí na Fínov stačiť ani stopercentný výkon.


Nikola Baďová 1 h
Primár Martin Novotný pracuje v košickej univerzitnej nemocnici.

Masívne očkovania nepredpokladá.


20 h
Slovenský premiér Eduard Heger na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.


a 5 ďalší 16 h

Blogy SME

 1. Toto je rovnosť: Neférovo rozdelená neplatená práca v domácnostiach drví účasť žien na trhu práce, ale aj ich psychické zdravie
 2. Internátny život UK: Internáty UK: čo nás čaká v ďalšom semestri?
 3. Zuzana Cascino: Tiché chápadlá vojny.
 4. Ján Raclavský: Falošná dilema obyčajného človeka
 5. Ján Valchár: 90 dní štvordňovej operácie
 6. Věra Tepličková: A odteraz... už len samé pozitíva a sociálne istoty
 7. Robert Puk: Kto zabezpečuje najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave?
 8. Jan Kendera: Hokejová nová doba!
 1. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 971
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 6 686
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 457
 4. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 197
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 944
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 234
 7. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 2 927
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 2 847
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu