ktorej boli namočení Slováci, Ukrajinci a Maďari. Stalo sa tak po takmer ôsmich rokoch od času, čo boli obžalovaní z trestného činu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, ktorého sa mali dopustiť ako organizovaná skupina. Na základe nových skutočností však senát na neverejnom zasadaní dospel k záveru, že skutok nie je trestným činom. Proti jeho uzneseniu o zastavení trestného stíhania obžalovaných podal prokurátor sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.
V uránom presiaknutej kauze padol vo februári 1997 už verdikt, na základe ktorého senát Krajského súdu v Košiciach Milana B. a Józsefa K. z Maďarska spod obžaloby prokurátora oslobodil. Ich spoluobžalovaných uznal vinnými a uložil im nepodmienečné tresty od 4 a pol do 10 rokov so zaradením do prvej NVS.
Pre pripomenutie uvedieme, že v hre bol kontaminovaný kontajner s rádioaktívnym materiálom, ktorý mal obsahovať Urán 238 s hmotnosťou 18,39 kg. Ten traja z obžalovaných v apríli 1995 previezli z Uble do Košíc, kde odpočíval na balkóne dôchodkyne Anny S. O týždeň neskôr ho s pomocou ďalších spoluobžalovaných previezli do Svitu, odkiaľ mal byť údajne prepravený na popradské letisko a vyvezený do Maďarska. K tomu, ani k dolapeniu tajomného "Mohameda", ktorý mal stáť za "uránovým" obchodom, však nedošlo. Hlavných aktérov zaistilo špeciálne policajné komando, zdá sa, predčasne…
Nielen obžalovaní, ale aj ich obhajcovia poukazovali na nedôslednosť vyšetrovania v uvedenej kauze. "Tento závažný prípad policajti objasnili za dva mesiace!!! Zrejme im šlo o to, aby vyšetrovanie ukončili v čo najkratšom čase. Ich závery nemajú oporu v dôkazoch," uviedol v záverečnej reči jeden z obhajcov. On i jeho kolegovia sa zhodli na tom, že nič nebránilo tomu, aby inkriminovaný kontajner preskúmali experti v Jaslovských Bohuniciach, kde celé roky "odpočíval".
"Na základe výmyslu nás 23 mesiacov držia vo vyšetrovacej väzbe. Samotná skutočnosť, že pri manipulácii s kontajnerom sme nerobili žiadne opatrenia, svedčí o tom, že sme ani sami nevedeli, čo prevážame," nechal sa počuť obžalovaný Zoltán B. z Maďarska. Podobne argumentovali aj jeho spoluobžalovaní. Jeden tvrdil, že to, čo prevážali, bolo trafo, druhý, že išlo o banduru (hudobný nástroj), ďalší bol presvedčený, že v taške je agregát na zváranie. Všetci spochybňovali tvrdenia experta, ktorý pomocou gama- spektrometrickej analýzy dospel k záveru, že kontajner je naplnený Uránom 238 s obsahom 0,4 percenta Uránu 235. Ten však na svojom závere zotrval a zdupľoval ho aj ďalší expert, ktorý vypracoval kontrolný posudok.
Na základe uvedeného po rozsiahlom dokazovaní senát krajského súdu uznal obžalovaných vinnými v zmysle obžaloby. Mimochodom, rozsudku predchádzalo 15 pojednávaní a asi tucet verejných i neverejných zasadaní. Hore uvedený verdikt vyriekol súd pred vyše šiestimi rokmi, ale obžalovaní sa proti nemu odvolali a Najvyšší súd napadnutý rozsudok po preskúmaní zrušil. Uránovú kauzu vrátil na došetrenie prokurátorovi s tým, že je nevyhnutné preskúmať obsah kontajnera a tiež vypracovať kontrolný znalecký posudok.
Stalo sa. Kontajner "rozpílili" a ako prví do jeho útrob nakukli pracovníci istej košickej eseročky. Z ich zistení vyplynulo, že nie je naplnený rádioaktívnym materiálom obsahujúcim Urán 238 s hmotnosťou 18,39 kg, ako sa uvádzalo v obžalobe. Inak povedané, obžalovaní mohli prevážať len prázdny kontajner, v ktorého obale sa nachádza ochudobnený urán.
Napriek uvedenému zisteniu, nasledovala nová obžaloba prokurátora, ktorá sa však na súde dlho "neohriala". Uránová "story" bola opäť vrátená do prípravného konania, pretože vypracovanie znaleckého posudku na obsah kontajnera nebolo vykonané v zmysle paragrafu 110, ods. 1, Trestného poriadku, v ktorom sa uvádza: "Vo výnimočných obzvlášť obtiažnych prípadoch vyžadujúcich osobitné vedecké posúdenie môže orgán činný v trestnom konaní rozhodnúť o pribratí štátneho orgánu, alebo ústavu na podaní alebo preskúmaní posudku, ktorý vypracoval znalec". V uvedenom prípade však vyšetrovateľ pribral do konania súkromnú firmu.
Vypracovaním nového posudku na obsah kontajnera bola poverená Prírodovedecká fakulta UK, katedra jadrovej chémie. Jej pracovníci dospeli k tomu istému záveru ako ich kolegovia z košickej eseročky... Po zlegalizovaní uvedeného úkonu uzrela svetlo sveta tretia obžaloba prokurátora, ktorá bola pridelená predsedovi v poradí už štvrtého senátu. Ten s prihliadnutím na skutočnosť, že kontajner, ktorý mali prevážať obžalovaní, bol prázdny, ich trestné stíhanie zastavil.
Ako sme sa dozvedeli, uznesenie o tom si už prevzali všetci okrem Ukrajinca Ivana Jurieviča P., ktorý sa nezdržiava v mieste svojho bydliska. Ak uvážime, že po dvoch rokoch strávených vo väzbe boli všetci prepustení na slobodu a rozpŕchli sa do svojich domov nielen na Slovensku, ale dvaja na Ukrajinu a traja do Maďarska, skontaktovanie sa s nimi možno považovať za úspech. Pri prepúšťaní na slobodu všetci tvrdili, že zostanú so súdom v kontakte prostredníctvom svojich advokátov, pretože sa cítia pošpinení a chcú dokázať svoju nevinu.
Zatiaľ však ešte nemajú vyhraté. Na ťahu bude čo nevidieť Najvyšší súd, ktorý rozhodne o sťažnosti prokurátora proti zastaveniu trestného stíhania obžalovaných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári