že ich mesačná odmena sa zvýši z minuloročných päť na terajších desať tisíc Sk. V odporúčaní ministerstva financií sa pritom píše, že poslanecká odmena by mala byť na úrovni jednej tretiny minimálnej mzdy, čo je v súčasnosti zhruba 2030 Sk... Definitívny výdych nastal hneď ráno, keď sa poslancom SDĽ nepodarilo presadiť, aby sa do programu prvého tohtoročného zastupiteľstva dostal návrh o zrušení uznesenia z decembra 2003, ktorým si zastupiteľstvo schválilo dvojnásobné platy.
Za návrh J. Drábika (SDĽ) hlasovalo len šesť jeho straníckych kolegov a po jednom poslancovi z SMK (J. Slovák), SDKÚ (T. Bodnár), ANO (I. Henzélyová), M. Iľko (Smer), M. Dittrich (KDH) a nezávislá E. Antónyová. Naopak návrh nepodporil 27 zo 44 prítomných, teda takmer celý poslanecký klub SMK a SDKÚ ako aj poslanci za HZDS, Smer a DS.
"Väčšina poslancov trvá na tom, aby odmeny zostali na schválenej výške. Rozprával som sa kvôli tomu s viacerými, aj na finančnej komisii som sa ich snažil prehovoriť, aby to prehodnotili. To, ako sa rozhodli, je v ich kompetencii a sú za to plne zodpovední," povedal nám predseda KSK Rudolf Bauer (KDH). Podľa neho sa však nájde aj zopár poslancov, ktorí si zvýšenú odmeny zaslúžia. "No určite to nie sú všetci. Práca poslancov sa neskladá len z toho, že raz za dva mesiace prídu na rokovanie zastupiteľstva, ale zúčastňujú sa aj zasadnutí komisií a niektorí budú aj v radách škôl. Keď to meriame časom, môže to byť aj niekoľko desiatok hodín mesačne. Poslanec potrebuje trochu viac reprezentovať a vydávať peniaze na svoje oblečenie. Z tohto pohľadu nie je 10 000 Sk pre tých, čo tak poctivo berú poslaneckú funkciu, nadhodonotných," tvrdí.
Poslanci však vedeli, do čoho idú a preto mali počítať aj s týmito výdavkami a časovou náročnosťou, oponovali sme R. Bauerovi. "To je síce pravda, ale vedeli aj to, že v ich kompetencii bude rozhodovať o svojich odmenách..."
Predkladateľ návrhu J. Drábik bol sklamaný z postoja svojich kolegov v poslaneckých laviaciach. "Neviem, či sa k tomu hodí slovko chamtivosť alebo niečo iné. Podľa mňa už aj 5000 Sk bohato pokrýva všetky náklady poslanca na to, aby si pokryl výdavky vyplývajúce z jeho funkcie. Mohli by sme ušetriť zhruba 3,5 milióna, ktoré sme mohli dať aspoň na začatie prevádzky momentálne zrušenej regionálnej železničnej trate medzi Levočou a Spišskou Novou Vsou. Tým by sme boli občanom omnoho prospešnejší. Žiaľ, poslanci KSK sú solidárni iba voči sebe, voliči sú zrejme niekde inde..."
Poslanec M. Dittrich (KDH) bol po včerajšom hlasovaní sklamaný najmä z toho, že sa poslanci namiesto 3,5-miliónovej úspory v rozpočte rozhodli pre vlastné prilepšenie. "Ťažko sa mi k tomu vyjadrovať. Bol som za to, aby sme ušetrené peniaze použili napríklad na obnovenie 'Levočanky', no, žiaľ, nenašlo sa na to dostatok poslancov. Škoda, že sa to nepodporilo, ale je to ich názor, hoci si o tom každý môže myslieť svoje. Myslím si však, že päťtisícová odmena bola dostatočná."
Naopak pre šéfa poslaneckého klubu SMK-Smer-ANO-SDKÚ Š. Zachariáša je celá vec s výškou poslaneckých odmien skončená. "Už v decembri som hlasoval za ich zvýšenie, a preto som logicky teraz nepodporil návrh, aby sa znížili. Nechápem, prečo chce niekto o tom robiť neustálu tému. Nielen ja, ale aj ďalší poslanci pracujú dosť na to, aby sme si ich zaslúžili a preto ani tá hodinová mzda nie je nejako extrémne vysoká. Táto vec už bola neraz rozobratá a nemienim to ďalej komentovať."
Pri tejto príležitosti sme sa spýtali šéfky finančného odboru KSK Beáty Cimermannovej, z akých peňazí sa občania kraja poskladajú na zvýšenie odmien poslancov. Ako sme sa dozvedeli, dodatočné finančné prostriedky získajú vďaka "prehodnoteniu výdavkoch v jednotlivých podpoložkách na úrade ako aj s úrokmi na účtoch hospodárenia, ktoré im pribudnú do 1. júla". Aj podľa jej slov by sa však tých 3,5 milióna dalo využiť iným spôsobom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári