rok.
Nový zákon o študentských pôžičkách ruší v tejto súvislosti všetky doterajšie obmedzenia a jedinou podmienkou pre študenta bude trvalý pobyt na Slovensku. Zákon však upravuje aj poskytovanie sociálnych štipendií.
"Navrhujeme presunúť 500 miliónov, ktorými dnes dotujeme internáty, do sociálnych štipendií," povedal pre médiá minister financií Ivan Mikloš, ktorý tvrdí, že terajší systém dotácií internátov zvýhodňuje aj študentov z vyšších príjmových skupín.
To sa ale nepáči riaditeľom študentských domovov, ktorí ak prídu o tieto peniaze, budú nútení radikálne zvýšiť bytné.
"To bude katastrofa, vzniknú nám obrovské problémy. Radikálne narastie počet neplatičov. Hoci táto myšlienka vo svojej podstate nie je až taká zlá. Ak by sa tieto peniaze použili na sociálne štipendiá, ktoré by prisudzovala univerzita, možno by sa to nejako dalo. Dnes však platí každý rovnako. Potom by však prišlo k situácii, že ten, kto má otca milionára, zaplatí si mesačne celú sumu. A naopak, tí, ktorí si to nemôžu dovoliť a bude im priznané sociálne štipendium, by tým pádom mohli platiť menej ako doteraz. Ale som skeptik, pretože sa mi vidí, že tí, čo na to majú, sa stanú sociálne slabými. A naopak, mladí ľudia, ktorí nemajú dostatočné ekonomické zázemie, môžu mať problémy," vysvetľuje riaditeľ študentských domovov Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach Mgr. Juraj Rusnák.
Ako dodáva, ak parlament schváli spomínaný zákon, internáty zdražejú. "Predpokladám, že bude stáť od budúceho školského roka okolo 2000 korún. Mnohí študenti si to nebudú môcť dovoliť, začnú špekulovať a zháňať si priváty. Tým pádom môže nastať situácia, že nebudeme mať plný stav, a aby sme vykryli náklady, bytné sa môže vyšplhať napríklad aj na 2800 Sk. Týmto spôsobom nás zruinujú, pribudnú neplatiči a my sa s nimi budeme musieť naťahovať," hovorí J. Rusnák, pričom dôvodí, že ani s privátnym ubytovaním to nemusí byť až také ružové. "Neviem, či bude dostatok možností a potom ak sa zvýši záujem, zrejme sa zvýšia aj ceny. To ale môže trvať aj dva roky. Potom si študenti uvedomia, že bývanie na internáte je predsa len ešte výhodnejšie. No my už môžeme byť v takej zlej ekonomickej situácii, že budeme platobne neschopní. Čo z toho vyplýva, si môže každý domyslieť."
Vedenie študentských domovov podalo návrh do Akademického senátu na zvýšenie bytného o dvesto korún. "Chceli sme to ešte so spätnou platnosťou od februára, no zrejme tento termín nestihneme a zdražieme až od marca. Máme totiž problém splácať energie a musíme niečo robiť."
Riaditeľ študentských domovov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ing. Ján Pitlanič taktiež pripravovanými zmenami nie je nadšený.
"Verím, že to parlament neschváli. Ak by sa tak stalo, okamžite pripravíme návrh na zvýšenie bytného. Dostávame štátnu dotáciu 200 korún na lôžko a 250 Sk na prevádzkové náklady. Bude závisieť od toho, koľko nám zoberú a o túto sumu by sme boli nútení upraviť ceny. Existencia domova je závislá na dotáciách, my nezarábame. Všetko sa odvíja od momentálnych vstupov, čiže cien tepla, elektriny, či vody. Opakujem však, že neverím tomu, že by to poslanci odklepli," vyjadril sa Ing. Pitlanič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári