Dlhoočakávaný nový spôsob financovania škôl, ktorý zohľadňuje i mieru inflácie, už od minulého roku sprevádzajú racionalizačné opatrenia. Neprosperujúce školy s nízkym počtom žiakov nové opatrenie postihne najviac.
Zástupcovia oddelenie školstva Magistrátu mesta Košice, ktoré spravuje základné školy v meste a Košického samosprávnyeho kraja, ktorý je zriaďovateľom väčšiny stredných škôl, v tejto chvíli ešte nevedia posúdiť či stanovené sumy budú na prevádzku škôl stačiť. Presný rozpis pre jednotlivé zariadenia bude totiž známy až dnes.
"V každom prípade mesto bude musieť naďalej šetriť a pokračovať v racionalizácii siete škôl a školských zariadení," hovorí vedúci oddelenia školstva košického magistrátu Štefan Kandráč.
Cieľom nového zákona o fiancovaní škôl je, aby bol systém prideľovania peňazí jasný a spravodlivý. Už by sa teda nemalo stať, že zriaďovateľom, ktorí hospodárili lepšie a ušetrili, štát peniaze vzal a dal tým, ktorí mali dlhy.
"Teraz sa ukáže, ktorá škola dokáže rozumne hospodáriť, keďže všetky dopredu vedia, akú sumu peňazí majú k dispozícii," hovorí vedúci odboru škostva KSK Ladislav Leco.
Podaktoré školy si takto dokonca prilepšia, keďže tie, ktoré majú viac ako stopercentnú vyťaženosť, dokážu pri rozumnom hospodárení vyjsť aj so stanoveným normatívom. Horšie to už bude so školami, ktoré majú málo žiakov a neprimerane veľké, energeticky náročné priestory.
"Upravujeme preto školskú sieť tak, aby sa počty žiakov rovnomerne rozdelili. K akým zmenám dôjde je však ešte predčasné hovoriť," hovorí na margo Ladislav Leco.
Sumu na žiaka stanovil štát pre každý typ školy a školského zariadenia. Nedostanú ju však v plnej výške - 20 percent zostane na krajských školských úradoch. Časť rozdelia školám podľa svojho uváženia, a časť si ponechajú do rezervy.
Priemerný normatív na gymáziách je určený približne na 24 295 korún, v SOU a stredných odborných školách je to 33 312 korún, na základných školách približne 30 802 korún, konzervatóriá 76-tisíc.
Podľa ministra Fronca by však školy mali i naďalej dostávať okrem určených normatívov i garantované minimum, ktoré predstavuje 95 percent prostriedkov z minulého roka, čo má pomôcť najmä školám s nízkym počtom žiakov a málotriedkam v obciach.
"Novinkou budú vzdelávacie poukazy pre žiakov, z ktorých by mala byť financovaná mimoškolská činnosť. Ich suma ešte nie je určená, bude to pravdepodobne niekde v rozmedzí medzi 500 a 1 000 korún," dokončil vedúci školstva KSK.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári