pozemok v Košickom Klečenove (odtiaľ pochádza, ale žije v Košiciach - pozn. red.). Cez tento pozemok, ktorý v roku 1916 kúpil môj starý otec, už od roku 1949 vedie cesta I/50 z Košíc do Michaloviec (ide o úsek pred Dargovom, pri reštaurácii Oáza) a v roku 1981 bola ešte rozšírená. Od štátu som však za to ani ja, ani moji predkovia nedostali ani korunu," žaluje sa nám zúfalá babička a ukazuje nám výpis z katastra nehnuteľností, z listu vlastníctva aj kópiu z mapy ROEP z Katastrálneho úradu, obe vlani vydané verejné listiny. "Pozrite, tu na mape tá cesta vôbec nie je zakreslená, to preto, lebo sa so mnou stále finančne nevyrovnali, čiže tá cesta vlastne právne neexistuje. Hoci napríklad na kópii z katastrálnej mapy pre potreby reštitúcie z roku 1993 zakreslená je..."
Podľa údajov L. Zelenkovej cesta zaberá z jej pozemkov 5 767 metrov štvorcových. Prakticky od zmeny režimu v roku 1989 komunikuje so Slovenskou správou ciest (SSC) a žiada majetkovoprávne vyrovnanie. "Vyjadrili sa, že ma síce evidujú, ale na vysporiadanie so mnou nemajú prostriedky. Tak ja už neviem, ako sa mám po toľkých rokoch dostať k peniazom, na ktoré mám nárok. Už uvažujem aj o súdnej ceste. Alebo - videla som v televízii, ako ľudia niekde zahatali cestu. Čo keby som aj ja zahatala? Na tom pozemku mám aj veľa stromov, keby som ich niekoľko dala vyrúbať, príde jeden žeriav, za 30 minút je cesta zatarasená a na Michalovce nepôjde nič! Veď tá cesta je teraz moja!" dušuje sa, aj keď to nemyslí celkom vážne...
Oslovili sme Jozefa Fabiána, riaditeľa SSC - Investičná výstavba a správa ciest Košice. "Takých prípadov ako pani Zelenková sú tisíce, všetky nové cesty sú vysporiadané, ale väčšina starých, spred 30-50 rokov, nie. Na ich vysporiadanie treba možno desať miliárd korún, a toľko teraz na to nie je..."
Stanovisko nám poskytla aj vedúca útvaru (rovnakej organizácie) majetkovoprávneho pre cesty Gabriela Halušková: "Pozemok môže byť vlastníctvom pani Zelenkovej, ale cesta nie. Dnes by už k ničomu takému dôjsť nemohlo, lebo podľa súčasnej legislatívy nám stavebné povolenie na cestu nevydajú, kým územie nevysporiadame." Podľa jej slov väčšina ciest na Slovensku nie je vysporiadaná, v minulosti sa totiž verejný záujem povyšoval nad vlastnícke vzťahy, čo sa zmenilo až po ´89-om. "Sme štátna rozpočtová organizácia, štát nám prideľuje hlavne prostriedky na vysporadanie ´živých´ stavieb. Tento rok nemáme v pláne vysporiadanie starej stavby v Košickom Klečenove, ale na 23 iných starých stavieb sme dostali spolu 7 miliónov."
Viac ako sedem-osem miliónov ročne na vysporiadanie starých stavieb nedostávajú. "Snažíme sa vysporiadavať staré stavby podľa stupňa naliehavosti a tam, kde sa nazhromaždí najviac požiadaviek. Vlastnícke právo je nepremlčateľné, požiadavky postupne zaradzujeme do plánu a vysporiadavame, ale je to veľmi zložitý a zdĺhavý proces. Alfou a omegou majetkovo-právneho vysporiadania starých stavieb sú peniaze, je nám to ľúto, ale pani Zelenková je jednou z mnohých..." uzavrela G. Halušková.
Pani Zelenková nám prezradila, že keby jej SSC za zabratý pozemok zaplatila, kúpila by svojim dvom vnukom - tínedžerom motorku, sama totiž dlhé roky na motorke jazdila. Len pre ilustráciu, keby za meter štvorcový dostala 100 korún (to len strieľame, záviselo by to podľa novej legislatívy od znaleckého posudku), dostala by za 5767 štvorákov viac ako pol milióna - to už by vnukom mohla rovno kúpiť auto...
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári