Korzár logo Korzár Košice

Ak doveziete vrak na likvidáciu, dostanete zaň tisícku

Košice - Východoslovenská metropola sa čoskoro zrejme očistí od vrakov starých áut. Podľa odhadov je ich len v samotných Košiciach okolo dvetisíc a

doteraz nebolo možné s nimi nič urobiť. Najbližšia firma, ktorá vlastní autorizáciu na likvidáciu starých nepotrebných vozidiel sídlila až v Prievidzi. Preto vraky dodnes "skrášľujú" parkoviská pred blokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Bol to skutočne problém. Minulý rok sme sa dostali do kontaktu s firmou Fe-Markt, s.r.o., ktorá v uplynulých dňoch získala od ministerstva životného prostredia autorizáciu na tieto práce. Určite budeme jej služby využívať, veď v podstate tu iná možnosť ani nie je. Z mesta by mali postupne zmiznúť všetky vraky. Postupovať sa však bude na základe vzájomnej spolupráce mesta, mestských častí a polície," uviedla hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínaná firma má ako jediná na území Košického kraja odobrenie ministerstva na zber a spracovanie starých vozidiel. "Ľudia môžu autá doviezť do Turňe nad Bodvou, kde pri železničnej stanici sídli prevádzka. Ak tak urobia a auto prinesú, okamžite im vyplatíme 1000 korún za vrak, ktorý následne spracujeme. Vytiahnu sa všetky kvapaliny, odstráni sa batéria, vyberie motor. Auto sa rozoberie do poslednej skrutky a násldne zlikviduje," hovorí riaditeľka Fe-Markt Ing. Mária Bendíková.

Pri odhasovaní auta z evidencie sa doteraz uplatňoval spôsob, že jeho majiteľ podpísal na Okresnom dopravnom inšpektoráte čestné vyhlásenie o ponechaní si starého vozidla. Problém je však v tom, že autá zostávali po sídliskách, či na záhradách. Polícia nemala inú možnosť, pretože autá nebolo kde likvidovať. Po novom by to malo prebiehať tak, že majiteľ vozidla prinesie na políciu potvrdenie o prevzatí vozidla na spracovanie a likvidáciu a muži zákona ho vyradia z evidencie. Odkedy však začnú nový systém uplatňovať nevedno, pretože polícia čaká na pokyny z "vyšších" miest. "Denne vieme spracovať 15 áut, ale ak ich donesú v priebehu dňa viac, tak nie je problém. Odstavia sa na záchytnom parkovisku a postupne prejdú likvidačným procesom. Budeme spolupracovať s Mestskou políciou i magistrátom," vysvetľuje M. Bendíková.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či má pocit, že ľudia začnú húfne privážať vraky do Turne nad Bodvou odpovedá: "Motiváciou by im malo byť spomínaných 1000 Sk. Podľa zákona o odpadoch je totiž držiteľ vozidla povinný zabezpečiť odtiahnutie vozidla na spracovanie držiteľovi autorizácie."

Ako sme sa dozvedeli, firma, ktorá od vás auto prevzeme a zlikviduje o svoju tisícku nepríde, dostane ju späť z recyklačného fondu. "Je to tak, zatiaľ to zákon umožňuje. Pre vlastníka auta je podľa mňa ale výhodnejšie obdržať aspoň túto sumu, ako by mal podobne ako napríklad v Rakúsku za likvidáciu ešte zaplatiť."

Predtsavitelia spomínanej firmy museli pri jej budovaní splniť aj netradičné požiadavky zo strany obce. "Vždy, keď sa v obci konajú smútočné obrady, musíme prerušiť prácu. Dohodli sme sa a budeme to rešpektovať."

SkryťVypnúť reklamu

Prvé auto mali v Turni zlikvidovať mimoriadne v sobotu. Inak prijímať vraky budú denne od 8. do 16.30 hodiny. "Pôjde o starý Wartburg bývalého riaditeľa strojníckej priemyslovky Ing. Juraja Bauera," povedali nám pred víkendom.

Bývalý riaditeľ sa o ešte pojazdné auto staral aj v jeho posledných dňoch. Ako hovorí, musí ho poriadne umyť, pretože aj mŕtvola v truhle je umytá. Poslednú cestu svojho tátoša si chcel natočiť na video.

Podľa informácií Združenia automobilového priemyslu SR je ročne na Slovensku určených k likvidácii okolo 35-tisíc áut. Momentálne ich likvidujú v rámci republiky len tri spoločnosti, no tento postup vysporiadania sa s vrakmi bude po vstupe do EÚ prísne monitorovaný.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu