elektriny i vody, mnohí sú prekvapení, ako im mesačná zálohová platba narástla. Ako sme sa od predstaviteľov správcovských firiem dozvedeli, nie je jednoduché špecifikovať o akú sumu, či percento mesačné platby vzrástli.
"My sme už výmery ľuďom zasielali. Dochádzalo k úprave jednotlivých položiek, môžem však povedať, že sa zvýšenie vo väčšine prípadov pohybovalo od 150 do 300 korún na mesiac. Aj napriek tomu si väčšina ešte prišla aj nami stanovený predpis navýšiť. Výška platieb za jednotlivé byty však bola upravovaná v závislosti od spotreby energií," povedal nám zástupca riaditeľa pre ekonomiku a prevádzku spoločnosti Byfos, s. r. o., Peter Vaško. Ako dodal, nový predpis platí s účinnosťou od 1. februára. "Spravujeme 2 500 bytov. Vydali sme obežník, týkajúci sa možnosti zníženia nákladov pri kúrení. Nie všetci však prejavili záujem."
Bytové hospodárstvo, s. r. o., ktoré spravuje 4 500 bytov prevažne na území mestskej časti Košice-Staré Mesto začne distribuovať nové výmery v týcho dňoch. "Sú takí, ktorí majú mesačný predpis zvýšený aj o tisíc korún, no máme aj prípady, kde sme ho znížili. Všetko je závislé od spotreby. Výmery sa dostanú k vlastníkom bytov prostredníctvom dozorných rád, pričom budú platiť s účinnosťou od februára. V úprave cien je už započítaný aj január," vysvetlila konateľka Bytového hospodárstva Anna Vidricková.
Najväčší rozdiel v porovnaní napríklad dvoch trojizbových bytov je pri položke teplo. Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku (ZSVB) eviduje prípady, keď rozdiel mesačnej zálohy porovnateľných bytov činí aj dve tisícky. "Niektorí ľudia platia za 3-izbový byt aj 5 000, iní zas necelé tri tisícky. Len pri teple je rozdiel tisícka, čo ročne vyskočí na 12-tisíc korún," hovorí prezidentka ZSVB Zdenka Jurčáková. Ako dodáva, všetko závisí od toho, čo sme urobili v dome pre elimináciu únikov tepla.
"Dôležité je vyregulovanie vykurovacieho systému v dome, čo umožňuje rovnaký odber a dosiahnutie teploty vo vyšších aj v najnižších poschodiach. Ak sú na pivniciach porozbíjané okná a nikoho to nezaujíma, tak ľudia platia aj za vykurovanie ulice. Každý blok by si mal urobiť jednoduchý energetický audit, aby sa vedelo, kde sú najväčšie úniky. Podľa toho by sa mali vlastníci dohodnúť, čo robiť, aby boli úniky čo najmenšie. Určité šetrenie sa dá dosiahnuť aj meračmi tepla. Hoci práve pri nich sa chovajú niektorí netradične, nekúria a ochladzujú ostatné byty. Už len zateplenie však prinesie okamžité úspory," dozvedáme sa od Z. Jurčákovej.
Byty je potrebné vytesniť, prípadne namontovať eqitermickú reguláciu, ktorá môže automaticky zabezpečovať útlmy v nočných hodinách. Pomôže zateplenie domu. "Ľudia sa bránia, nechú platiť viac do fondu opráv. Ale tam, kde peniaze vlastníci dali do spomínaných úprav, sa dosahujú úspory až 1 000 Gj z jednej na druhú vykurovaciu sezónu. Dnes toto množstvo znamená úsporu pol milióna, čiže návratnosť investície je veľmi rýchla. Málo sa šetrí a ja presne pri mesačných poplatkoch vidím, že panelové domy na jednej ulici, vzdialené od seba na niekoľko metrov, majú diametrálne odlišnú spotrebu. Tvrdím, že sú to všetko zbytočne vynaložené prostriedky. Ľudia radšej zaplatia vysoké čiastky za kúrenie, ohundrú to a život beží ďalej. Keby však niečo urobili, dali peniaze do fondu opráv, nemuseli by vykurovať ulicu. Obrazne poviem, že keby ľudia prostredníctvom fondu opráv využili peniaze, ktoré dávajú zbytočne na kúrenie, tak si aj ornamenty môžu na blok maľovať. Budú mať na to peniaze a platiť sa bude menej."
Pochopiteľne, že sa treba primerane správať aj pri spotrebe teplej vody. "Nikto nikoho neobmedzuje, ale treba si uvedomiť, že teplá voda stojí vyše dvesto korún za kubík. Veľa ľudí si montuje sprchu, šetriče vody. Dajú sa urobiť rôzne drobné opatrenia, aby sa ušetrilo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári