mesiaci tehotenstva, pričom mala takzvanú placentu previu. Jej placenta bola vrastená v hrdle maternice a hrozilo jej odlúčenie. To sa však zistilo až v noci z 24. na 25. februára v nemocnici, kam ju odviezol manžel, keď začala krvácať.
Po prijatí urobili pacientke cisársky rez (nedonosené dievčatko žilo necelý deň), krvácanie však neprestávalo. Po dvanástich hodinách preto nasledovala ďalšia operácia, pri ktorej lekári odstránili žene maternicu. Pacientka sa však už neprebrala a v kóme leží doteraz. Pracovníci gykelogicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou azda otáľali s odstránením maternice kvôli možným problémom - znamená totiž stratu plodnosti, čo mohlo vyvolať následne nevôľu zo strany pacientky - podľa príbuzných tým však ohrozili Máriin život a zdravie. Sťažovali sa preto faxom samotnému ministrovi a neskôr podali i trestné oznámenie na polícii.
"Výsledky šetrenia zatiaľ nepoznáme a výrazný obrat nenastal ani v sestrinom zdravotnom stave. Je stále v bezvedomí a reaguje iba na bolestivé podnety. Už síce otvára spontánne oči, ale viac nič," povedala nám včera Marcela Sabolová, podľa ktorej boli márne aj nádeje, že sa stav štvornásobnej mamičky (pani Mária má štyroch chlapcov) zlepší po absolvovaní desaťdňovej kúry v hyperbarickej komore. Práve dnes pôjde na hyperbariu poslednýkrát, no výraznejšie pokroky nenastali.
"Sestra už dýcha v podstate sama, ale aby ju nezaťažovali, je na ventilácii napojená kvôli podpore dýchania. Cítime, že sa chce vrátiť do života a veľmi bojuje, ale zatiaľ nemáme dôvod na radosť," poznamenala M. Sabolová, ktorá chodí za sestrou do nemocnice každý deň.
Príbuzných zatiaľ vedenie nemocnice ani ministerstvo zdravotníctva neinformovalo o tom, či sa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pochybilo alebo nie. Aj keď už prebehla kontrola z ministerstva, čaká sa na záver lekárskej komisie. Predbežné výsledky síce vylučujú pochybenie zdravotníkov, riaditeľ FNsP však do uzavretia prípadu zakázal slúžiť všetkým lekárom, ktorých sa udalosť dotýka. Rovnako ako lekári, v ktorých zmene zomrela v decembri Silvia Krasnočková so svojou donosenou dcérkou, pracujú iba počas dňa, keď sú na pracovisku prítomní aj ďalší odborníci. Toto opatrenie nie je priznávaním viny, naopak, smeruje k ochrane zdravotníkov, keby sa nebodaj zopakovala podobná situácia. Týka sa celkovo piatich lekárov - tak gynekológov ako anestéziológov. Ako sa ale pred niekoľkými dňami v Košiciach vyjadril minister Rudolf Zajac, ak sa napokon potvrdí, že došlo k pochybeniu zo strany lekárov, vyvodené dôsledky budú naozaj razantné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári