komisárom je Rudolf Ďuďa, spoluautormi sú Eva Sitášová a Miroslav Fulín. Hoci prvotná myšlienka takejto prezentácie vznikla v Košiciach, realizátormi sa stali pracovníci Slovenského národného múzea, ktorí túto výstavu zastrešujú. Na jej definitívnej podobe sa však podieľalo spolu 15 slovenských múzeí. "Keďže VSM robí v budove, kde sme mali prírodovedeckú expozíciu, statické úpravy, poskytujeme verejnosti takúto náhradu zhliadnuť krásu slovenskej prírody," hovorí E. Sitášová. Na tejto prezentácii si môžete prezrieť 352 exponátov a viac ako 440 fotografií.
Výstava je rozdelená na dve základné časti. "Tak, ako sa príroda delí na živú a neživú, tak to máme rozdelené aj my. Začíname geologickou minulosťou Zeme i územia Slovenska. A to cez preparáty Prvohôr, Druhohôr a Treťohôr." V geologickej časti prezentujú autori minerály nájdené na Slovensku, ale aj mineralogické druhy, ktoré boli po prvýkrát u nás popísané.
Prezentácia prechádza do častí, kde sú priblížené jednotlivé biotopy a orografické celky nášho územia - napr. bradlové pásmo, vysokohorsné pásmo až po nížinné oblasti Slovenska. "Táto časť je predstavená jednak diorámami, ktoré prezentujú celky typické pre to-ktoré územie. Na fotografiách sú dokumentované územia, ktoré do jednotlivých pásem patria." V jednotlivých vytrinkách sa nachádzajú rastliny a zodpovedajúce živočíchy, ktoré sa na danom území nachádzajú.
Dôležitou časťou je aj archeologická. "Teda postavenie človeka na našom území a v prírode. Postupne prechádzame etapami vývoja na Slovensku. V tejto časti sú veľmi cenné originály výtvarníka Z. Buriana, ktorý namaľoval dobové obrazy. Tie sú majetkom Slovenského národného múzea."
Tretia miestnosť, ktorá tiež patrí k výstave, je ekovýchovná, ktorú plánujú autori využívať najmä pre školské skupiny.
K zaujímavým exponátom, ktoré tu môže verejnosť zhliadnuť patrí napr. medveď, či drob, náš najväčší vták vyskytujúci sa na Podunajskej nížine. K mimoriadne cenným vystaveným exponátom patria prvoopisy minerálov, ale aj zachovalé skameleniny nosorožca, zuby či kosti mamutov.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári