situácia väčšiny z nás, ťažko telesne a zdravotne postihnutých obyvateľov bezbariérových bytov, ktoré sú evidované ako byty zvláštneho určenia, na celom Slovensku neudržateľne zhoršila. Mnohí z nás so úhradu z jedného zdroja príjmu z existenčných dôvodov už prakticky nemôžeme dovoliť. Naše príjmy totiž tvoria takmer výlučne invalidné dôchodky," hovorí Anton Benča, predseda známej Košickej organizácie vozíčkarov - Nezávislý život.
Podľa Antona Benču, v praxi to vyzerá tak, že ak nájomník býva v bezbariérovom byte sám a jeho jediným zdrojom príjmu je invalidný dôchodok vo výške 4350 Sk a náklady na nájomné a služby s tým spojené predstavujú sumu 4300 Sk, stojí pred neriešiteľnou voľbou, či zaplatí nájomné, alebo investuje do liekov a potravín.
"V mene občanov s ťažkým telesným postihnutím vykonali naša Košická organizácia vozíčkarov - Nezávislý život a Centrum samostatného života Bratislava v súčinnosti s ďalšími občianskymi združeniami s celoslovenskou pôsobnosťou celoplošný prieskum medzi obyvateľmi bezbariérových bytov. Uskutočnil sa okrem Bratislavy a Košíc aj v Prešove, Piešťanoch, Martine, Žiline a v Považskej Bystrici. Bezbariérové byty sú v majetku miest a obcí a väčšinou sú vedené ako byty zvláštneho určenia, zatiaľ bez možnosti prevodu do osobného vlastníctva. Výnosom Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR z 22. decembra 2003 č.V-1/2003 o regulácii cien nájmu bytov bolo určené, že zvýšenie sa týka aj bytov zvláštneho určenia. V Košiciach je 24 takýchto bytov na Talinskej ulici č. 1 a 32 na Šoltésovej ulici. Nájomné sa tu občanom s ťažkých telesným a zdravotným postihnutím zvýšilo o sumu od 500 až do 1100 Sk," upozorňuje Anton Benča.
Šéf Košickej organizácie vozíčkarov - Nezávislý život Anton Benča je vedno s líderkou bratislavského Centra samostatného života Ľudmilou Gričovou signatárom listov, adresovaným ministrom vlády SR a poslancom NR SR. V listoch upozorňujú, že minimálne 90 percent občanov s ťažkým telesným a zdravotným postihnutím sa v priebehu 2 - 3 mesiacov stane neplatičmi a následne reálne bezdomovcami.
"Človek predsa nemôže mať napr. 5700 Sk invalidný dôchodok i s bezvládnosťou a v platbách za byt uhrádzať sumy presahujúce jeho príjem o 1500 - 3 000 Sk. Je to tvrdá realita súčasnosti," povedal Anton Benča.
Iniciátori prieskumu a signatári listov s alarmujúcom obsahom však navrhujú ministrom Lászlóovi Gyurovskému a Ľudovítovi Kaníkovi aj riešenia.
"Východiskom by mohli byť úľavy na nájomnom a tiež vyňatie týchto bytov z kategórie zvláštneho určenia. Preradením do klasických nájomných bytov by sa poplatky na nájomné znížili. Navyše, odstránená by bola aj diskriminácia v tom, že by konečne bola aj táto skupina občanov zrovnoprávnená s ostatnými v tom, že i oni by mohli požiadať o prevod bytov do osobného vlastníctva."
So žiadosťou o pomoc na predstavitelia občianskych združení, obhajujúcich záujmy ťažko zdravotne a telesne postihnutých nájomníkov bezbariérových bytov obrátili v týchto dňoch aj na poslancov NR SR Petra Bódyho a Vojtecha Tkáča. Poslanec NR SR Peter Bódy (Slobodné fórum) v rozhovore pre denník KORZÁR uviedol, že problematiku, konkrétne aj v Košiciach a v Prešove, pozná. "S obsahom listov a najmä výsledkami celoslovenského prieskumu, ku ktorému občianske združenia dospeli sa práve oboznamujem a som presvedčený, že v parlamente bude možné presadiť náležité zmeny v legislatíve," povedal poslanec Bódy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári