predchádzajúcemu roku navŕšený o miliardu korún, dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach doc. RNDr. Pavol Sovák, CSc. tvrdí, že je prinajmenšom znepokojujúci.
"V súčasnosti drvivá väčšina vysokých škôl a fakúlt žije problémom tvoriaceho sa rozpočtu. Chcem zdôrazniť, že ministerstvo správne zohľadňuje výkony vysokých škôl. Ak sa ale zohľadňujú výkony v pedagogickej a vedecko - výskumnej oblasti, zákonite vznikne problém proporciálneho nastavenia týchto dvoch zložiek. My sme teda pripravili spolu s Akademickým senátom stanovisko pre Radu vysokých škôl a Ministerstvo školstva v ktorom upozorňujeme na dôležité problémy, ktoré súčasný návrh rozpočtu ponúka," vysvetľuje P. Sovák a dodáva, že výkony fakulty a následne aj Univerzity sa odvodzujú predovšetkým od množstva študentov.
"Na tieto záležitosti majú výrazný vplyv koeficienty ekonomickej a personálnej náročnosti daného študijného programu. Tu je vážny problém prírodovedeckých fakúlt, kde koeficienty pre vybrané prírodovedné odbory nezodpovedajú skutočnosti. Ak sa objem finančných prostriedkov výrazne posilní vo sfére výkonov, potom sa to prejaví na skutočnosti, že naše odbory nie sú dostatočne ekonomicky ohodnotené. Štúdium chémie, biológie a fyziky je totiž ekonomicky náročné, preto požadujeme, aby tieto študijné programy boli zaradené do skupiny chemicko - technologických a hutníckych študijných odborov."
Ďalším problémom je návrh rozpočtu, čo sa týka tovarov a služieb, teda energií, povinných odvodov do dôchodkových poisťovní, či revízií...
"Návrh rozpočtu je veľmi nízky a len štyri vysoké školy sú v plusových hodnotách, čo považujeme za neudržateľný stav. Znepokojuje nás slabá dotácia pedagogických praxí, ktoré sa objavili v návrhu. Ako máme motivovať stredoškolských učiteľov, aby boli ochotní sa metodicky venovať našim poslucháčom? Objem prostriedkov, venovaných vedeckému výskumu, sa síce navršuje, ale... Určite nie tak, aby fakulty, ktoré majú výborné výsledky vo vede a z kapacitných dôvodov nemajú potrebu a ani možnosť otvárať externé formy štúdia, mali dostatok peňazí. Kompenzácia finančných prostriedkov, ktorú získame za výsledky vo vede, je totiž nedostatočná. Preto navrhujeme, aby bol celkový objem peňazí za výkony vo vede vyšší."
Čo by sa stalo, ak by bol rozpočet schválený podľa spomínaného návrhu?
"Budeme musieť analyzovať stav. Fakulta zabezpečí vyučovací proces, ale veľa času budeme musieť venovať hľadaniu dodatočných zdrojov. Záver kalendárneho roka je náročný na energie a my ho musíme zvládnuť tak, aby sa nemusel robiť organizačný zásah do výučby. Fakulta podáva projekty na dofinancovanie aktivít, no tieto prostriedky by nemali byť určené na základnú prevádzku fakulty, ale na jej rozvoj."
Musíte teda vykrývať finančné nedostatky?
"Časťou prostriedkov získaných z grantov určených na vedu, automaticky riešitelia projektov prispievajú na chod fakulty. A to je nesprávne. Napriek tomu, že sme navýšili počet študentov, máme dobré výsledky, finančné prostriedky budú opäť nižšie. Sme sklamaní. Zákonné veci, ktoré má fakulta plniť z hľadiska prevádzky, by mali byť garantované zo štátnej dotácie."
Nemáte teda ani na kúrenie?
"Keď dám všetky peniaze, ktoré mi prídu, na kúrenie, tak vznikne problém napríklad s revíziami, nebudeme vedieť zaplatiť stravné za zamestnancov, či bežné opravy."
Budete musieť siahnuť aj na platy zamestnancov?
"Bolo by zlé, ak by reálny príjem vysokoškolských učiteľov mal klesnúť. Keďže však neviem, aký bude rozpočet fakulty, mám obavy, že by k tomu mohlo dôjsť."
Obávate sa zániku fakulty?
"Problémy neskrývame, situácia nie je ružová. Ubezpečujem ale, že nie je dôvod znepokojovať rodičov a našich študentov hrozbou zániku fakulty. My len upozorňujeme na to, že vysoké školy budú mať problémy s ich financovaním. Dávame však záruku, že dokážeme eliminovať tieto problémy a budeme ďalej ponúkať kvalitné vysokoškolské vzdelanie."
Financovanie je ale z roka na rok horšie...
"V reálnych príjmoch áno. Ministerstvo síce aj tohto roku navýšilo prostriedky zhruba o miliardu, ale pri rozdeľovaní práve vďaka zle nastaveným koeficientom ekonomickej náročnosti je pre nás dopad minimálny. Naopak je tu reálny pokles."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári