terajšej funkcii navštívil prezident republiky Rudolf Schuster. Ten si najprv vypočul ich problémy spojené najmä s priestorovým a majetkovým vybavením, no neskôr už začal svoju vlastnú myšlienkovú exhibíciu. Hneď v úvode všetkým jasne naznačil, že jeho návšteva nemá absolútne žiaden súvis s blížiacimi sa prezidentskými voľbami, v ktorých aj on kandiduje. "Nie je to žiadna kampaň. To by som mal záujem stretnúť sa so študentmi, a to sa nerobí. Okrem toho - myslím si, že do 15. júna by som mal ostať prezidentom, keď sa mi nič nestane, keď ma nikto nezastrelí, alebo náhodou nezomriem," vážne poznamenal.
Zaspomínal si aj na časy, keď dostal doktorát na univerzite v Petrohrade a pedagógom odkázal, že ak majú nejaké zlepšováky pre svoju školu, nech mu ich dajú a on ich prerokuje s kompetentnými osobami. Na otázku rektora UPJŠ V. Babčáka, aký je jeho postoj k spoplatneniu vysokoškolského štúdia, spustil rozsiahly monológ, v ktorom obsiahol nielen zopár svojich zahraničných návštev, ale napríklad aj rozhovory s americkým prezidentom G. Bushom a svoju plánovanú návštevu Vatikánu. "Hľadáme peniaze tam, kde nie sú. Spoplatnenie vysokoškolského štúdia nie je najlepším riešením. Nie všetkým študentom sa tak vytvoria rovnaké podmienky na prístup k vzdelaniu. Kto vie zaručiť, že študent bude mať hneď po skončení školy zamestnanie, aby mohol splácať pôžičku? Otec bol lesný robotník a keby sa vtedy platilo za vysokú školu, neštudoval by som," uviedol a spomenul si aj na opačný extrém. Docenti a profesori so zatajeným dychom počúvali, ako po skončení vysokej školy nechcel nastúpiť do práce tam, kde dostal umiestenku a potom jeho prípad sa musel riešiť až na nejakom povereníctve. Tam sa mu vraj vyhrážali, že keď bude ďalej "pracovným" disidentom, odoberú mu diplom.
Našťastie sa to však nestalo, a tak dodnes zostal R. Schuster vyštudovaným stavebným inžinierom a zároveň aj slovenským prezidentom. Jeho informácie by mu mohli závidieť všetci občania. Dvakrát zopakoval, že juhokórejská automobilka Hyundai umiestni svoj nový závod do Žiliny. Keď sme sa jeho hovorcu J. Füleho pýtali, odkiaľ to pán prezident tak dobre vie, keď o tom nevedia ešte ani samotní Kórejčania, odpoveďou nám bol jeho rozpačitý úsmev a pokrčenie pliec... "Ani Južná Kórea nie je ktovieako vyspelá. My si tých veľkých podnikateľov draho kupujeme. Hyundai nebude lacný, ale som rád, že je tu," zdupľoval svoje slová, no zároveň vyjadril presvedčenie, že sa Slovensko nestane iba jednou veľkou montážnou halou.
R. Schuster sa pochválil aj svojou predvídavosťou, keď už dávno pred našou vládou objavil, že nielen trhy v EÚ sú pre slovenských podnikateľov šité na mieru. "Mojou snahou je otvárať brány do Ruska, no kritizovali ma, že mi chýba Sovietsky zväz. Išiel som aj do Číny, kde ma kritizovali, že som neotvoril otázku ľuských práv. No aj v Nemecku mi prezident povedal, nech sa nesústreďujem na ľudské práva, ale iba na biznis a biznis."
V spomienkach na svoje zahraničné cesty sa okrem Číny, kde mu vraj jeho rakúsky kolega Klestil poradil, aby so sebou zobral kapelu a "ako skvele to potom dopadlo", venoval najviac času Egyptu. Vyzdvihol tamojšieho prezidenta H. Mubaraka, na ktorom bol vidno, akou je osobnosťou. Na rozdiel ministrov našej vlády, ktorí túto návštevu bojkotovali. "Mubarak po stretnutí so mnou rozdelil úlohy členom svojej vlády a potom si sadli s nami na spoločné rokovanie. Ich celá vláda a prezident, no na našej strane som bol len ja a štyria štátni tajomníci...," nechápavo pokýval hlavou.
Potešilo ho aj to, že nebol zvolený koalíciou ani opozíciou, a preto ich nemusí počúvať. "Žiadnej strane som sa o podporu neprosil (??? pozn. red.), ani tu v meste, ani teraz, keď som hore." Okrajovo pri tom spomenul aj referendum o predčasných voľbách. "Bol som presvedčený, že to koalícia nedá posúdiť na Ústavný súd, lebo by išli proti sebe." Prítomným vysvetlil, aj prečo nepodpísal 7 reformných zákonov. "Odporovali môjmu sociálnemu cíteniu. Raz však história posúdi, či som mal pravdu. Ale koľko stoviek som podpísal! A zrazu sa hovorí, že som proti reformám. Nie, nie som, ale svoje sociálne cítenie nikdy nestratím!" Bol by rád, keby vznikol Senát a do tejto druhej komory parlamentu by sa dostali osobnosti. Koalíciu skritizoval aj za to, že s ním nechce ísť do Vatikánu. Najmä poslanci KDH sa totiž podľa neho zbytočne obávajú, že púť využije na svoju predvolebnú kampaň. "Organizuje to Biskupská konferencia. Ja som bol pozvaný. Asi preto, že by lietadlo nedostala, musela by si ho zaplatiť. Keď idem ja, mám možnosť ich zviesť. Hneď sa z toho urobila politická vec, aj keď s politikou to nemá nič spoločné."
Opätovne sa zasadil za výstavbu rýchlocesty z Košíc do Miškolca. Na Severnom Slovensku však na to veľké pochopenie nenašiel. "Keď som bol v Žiline u môjho kolegu Slotu, tak mi povedal, že či idem proti Slovákom." Myšlienka spojenia Slovenska diaľnicou Bratislava - Žilina - Košice nie je v blízkom čase veľmi reálna, keďže ako povedal, že keď sa zahryznú stavebné mechanizmy do zeme pri budovaní tunela pri Strečne, kto vie, ako dlho tam zostanú. Hlave štátu sa naopak pozdáva chorvátsky princíp budovania 160 km diaľnic za rok i za cenu toho, že sa extrémne zadĺžime. Aj príjemné popoludnie sa však raz muselo skončiť, prezident po hodinke odletel späť do Bratislavy, kde už naňho čakali ďalšie štátnické povinnosti...
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári