každom peňažnom ústave. Z haliernikov ostali už len päťdesiathalierniky, a preto sa aj mnohé obchody prispôsobili a ceny tovarov zaokrúhlili buď na koruny, alebo na päťdesiathalierniky. Ale nie všetky. Napríklad v drogériách, potravinách alebo aj v novinových stánkoch ešte stále narazíte na cenu končiacu sa na 10, 20 až 90 halierov.
Nie vždy však konečný nákup končí na sumu s halierovým prívlastkom, ale keď sa tak stane, musí sa určitým spôsobom zaokrúhľovať.
"Nám celý konečný nákup zaokrúhľuje už automaticky pokladňa. To znamená, že keď sa nákup končí na desať a dvadsať halierov, zaokrúhľuje sa dole. Ak na 30 a 40 halierov, tak sa zaokrúhľuje na 50 halierov. Ak sa suma za nákup končí na 60 a 70 halierov, tak sa taktiež zaokrúhľuje smerom dole na 50 halierov, a keď sú konečné čísla za nákup 80 a 90 halierov, tak zaokrúhľujeme na koruny hore," poučila nás pokladníčka v potravinách Dargov.
Takýmto spôsobom zaokrúhľujú vo väčšine obchodov. Stretnete sa s tým vo všetkých lekárňach, alebo pri nákupe novín. Je to spôsob, ktorý odporúča aj Národná banka Slovenska (NBS).
"Kvôli zaokrúhľovaniu však nákup nejde o veľa hore. Môže to byť maximálne o 20 halierov," dodala lekárnička v lekárni na Hlavnej ulici.
V drogériách sme tiež natrafili na cenovky s už neexistujúcimi halierovými koncovkami. Aj v týchto predajniach to riešia spôsobom, ako v hore uvedených potravinách. Výnimkou je azda drogéria DM, kde halierové položky vždy zaokrúhľujú smerom dole: "To znamená, že na päťdesiat halierov dole. Čiže už za nákup v hodnote 10,10 Sk zaplatíte len 10 korún a napríklad za nákup v hodnote 15,90 Sk zaplatíte 15,50," prezradila nám pokladníčka.
Tento systém zaokrúhľovania prevzali aj všetky obchodné reťazce. Každý jeden hypermarket masíruje povedomie svojich zákazníkov veľkými pútačmi pri pokladniach, kde oznamujú, že vždy váš nákup zaokrúhlia smerom dole. Tieto slogany majú síce pozitívny psychologický účinok, ale keď si to zákazník prepočíta, zistí, že vždy ušetrí nanajvýš 40 halierov.
Ako nás v obchodoch ubezpečili, ceny kvôli zrušeným 10- a 20-haliernikom hore nešli.
"Ak išli ceny hore, tak kvôli iným príčinám. Buď kvôli zvýšenému DPH, alebo cena výrobku sa zvýšila kvôli väčším výrobným nákladom," povedala nám vedúca potravín na Sídlisku KVP.
So zaokrúhľovaním si však hlavu nelámu ani samotní zákazníci.
"Vieme, že už haliere nie sú, ale skutočne mi to neprekáža. Práve naopak. Oveľa lepšie sa nákup počíta, ak je len v korunách," povedal nám Peter Koš z "Jazera".
Podľa dôchodkyne Alžbety Jančurovej je zrušenie haliernikov tiež celkom dobrá vec. "Nezdá sa mi, žeby ceny kvôli tomu vzrástli. Dodnes v obchodoch vidím napríklad prášok do pečiva za 1,20 Sk, ako stál aj predtým, ale zaplatím zaň už len korunku." Jedna vec ju však trochu trápi. "Predtým som sporila 10- a 20-halierniky a dávala ich vnukovi. Ten si ich dával do pokladničky. Vnúčik má 5 rokov a viac si vážil kopec malých mincí, ako jednu veľkú papierovú. Viete, pre malé deti je dôležitejšia asi kvantita ako kvalita. Tešil sa, že má plné prasiatko. Teraz asi s ním budem musieť ísť do banky, aby nám tie mince rozmenili. Možno má v pokladničke aj 30 korún," smeje sa.
Zaujali nás aj veľké pútače, ktoré upozorňujú na služby za akciové ceny. Typickým príkladom sú fotozberne. Už zdiaľky vás lákajú nápismi - jedna fotografia za 1,90. Je logické, že len jednu si urobiť nedáte, ale práve pri koncovke deväťdesiat halierov je matematicky jasné, že pri rôznych násobkoch tejto sumy môže vyjsť koncovka od 10 halierov až po celú korunu.
Akciové ceny s halierovými koncovkami nájdete aj vo všetkých akciových letákoch hypermarketov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári