Deviataci podstúpia písomný test z matematiky a slovenčiny, v prípade maďarských škôl z matematiky a maďarčiny. Zatiaľ sa do monitoringu prihlásilo 1 400 slovenských škôl s počtom žiakov 17 000. Za Košický kraj sa do konca minulého týždňa zaregistrovalo 182 škôl, teda 2 412 žiakov, pričom toto číslo sa ešte zvyšovalo.
"Hoci monitor nebude mať priamy vplyv na prijímacie skúšky na SŠ a pre žiakov, ktorí sa hlásia na gymnáziá nie je povinný, podľa novely vyhlášky dáva možnosť riaditeľovi gymnázia brať ho do úvahy ako 'body navyše', čo môže žiakovi pomôcť na školu sa dostať," informoval nás štátny tajomník Ministerstva školstva SR František Tóth. "Žiaci môžu byť na základe úspešného monitoringu aj prijatí bez prijímacích skúšok, rozhodne im však monitoring nemôže prijímačky negatívne ovplyvniť."
Znamená to, že ak deviatak nedopadne v monitorovacích testoch najlepšie, nič to nemení na jeho úmysle podať si prihlášku práve na gymnázium. Toho roku zatiaľ monitoring slúži skôr ako pomôcka pri výbere školy a zorientovaní sa v nárokoch gymnázia. Výsledky monitoringu uľahčia žiakom aj ich rodičom rozhodovanie, kam vlastne svoju prihlášku poslať. "Preto sme v našom monitore vyzývali najmä tých deviatakov, ktorí ešte nie sú rozhodnutí pre gymnázium, nech si vyskúšajú svoje šance v našich testoch," pokračuje František Tóth.
A prečo sa monitoring týka len potenciálnych gymnazistov? "Je to dané rozpočtom, ktorý na to máme, celé nás to bude stáť asi 2 milióny korún. A práve táto skupina žiakov je relatívne homogénna. No na budúci rok už chceme vzorku rozšíriť na dvojnásobok, teda na cca 40-tisíc žiakov, medzi ktorými budú žiaci hlásiaci sa na gymnáziá, ale aj na stredné odborné školy," doplnil tajomník. "Žiaci túto možnosť poväčšine vítajú, lebo každý z nich spätne dostane vysvedčenie so svojimi výsledkami. Tu v podobe grafov presne uvidia svoje umiestnenie v celoslovenskom porovnaní v jednotlivých predmetoch. Pre žiakov je to väčšinou veľmi motivujúce."
Na monitoring dohliada Štátny pedagogický ústav, ktorý testy vypracoval a bude ich aj vyhodnocovať. Žiaci dostanú svoje výsledky najneskôr 20. marca. V tento deň zverejnia stredné školy svoje kritériá. Monitoring deviatakov prebieha na Slovensku už druhý rok, pričom tento rok už stredné školy môžu jeho výsledky do svojich kritérií zahrnúť.
"Žiaci tak majú čas rozhodnúť sa až do 1. apríla. Do tohto termínu odovzdajú svoju prihlášku na vybranú strednú školu riaditeľovi ZŠ," pokračuje tajomník MŠ SR. Ako dodáva, cieľom celého projektu je postupne úplne zrušiť prijímacie pohovory na stredné školy, k čomu by malo dôjsť už v roku 2006.
"V praxi by to vyzeralo tak, že ak žiak, ktorý uspeje v celoslovenskom monitorovaní napríklad nad 50 percent, bude mať automaticky nachystanú stoličku na gymnáziu. Ide nám o celoslovenskú objektívnosť a rovnosť prijímania žiakov na stredné školy," uzavrie František Tóth.
Podľa jeho slov systém monitoringu učitelia na školách vítajú, môžu si totiž porovnať svoje hodnotenie s hodnotením žiakov v celoslovenskom meradle. Monitorovacie hodnotenie upúšťa od subjektivity učiteľa. Napríklad minulý rok monitorig takto odhalil, že dvojkári z istých škôl skončili horšie ako štvorkári z iných škôl a naopak, niektorí štvorkári si v celoslovenskom meradle polepšili oproti podaktorým dvojkárom.
A ako sa k monitorovaniu deviatakov stavajú košickí riaditelia gymnázií? "Tento rok ešte nebudeme výsledky monitoringu zohľadňovať. Považujeme to len za pomocné kritérium pri rovnosti bodov," reaguje riaditeľka Gymnázia Šrobárova Jana Teššerová. "Nemyslím si, že by bolo fér vystavovať študentov dvojnásobnému stresu aj pri monitorovacích testoch aj pri testoch na našich prijímačkách. Ide o pomerne nový projekt, nech si ho najprv žiaci vyskúšajú a časom uvidíme. Na výsledky monitoringu možno rokmi budeme klásť väčší dôraz. Čas ukáže."
"Uvažovali sme o využití výsledkov monitoringu len v prípade, že sa budú pri prijímačkách body dvoch žiakov zhodovať," kontruje kolegyni riaditeľ Gymnázia Trebišovská Ján Buday. "Keďže ešte nevieme, koľko škôl sa do monitoru zapojí, navyše písanie monitoringu je pre žiakov dobrovoľné, nemôžeme to zatiaľ považovať za rozhodujúce meradlo. V každom prípade časom sa z týchto testov zrejme stane objektívna pomôcka pri vyhodnocovaní výsledkov prijímačiek."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári