kauzu nadprodukcie ocele. Ako povedal včera pri návšteve Košíc, jeho snahou je dosiahnuť kompromisné riešenie a nedopustiť, aby vznikol konflikt v podobe súdneho sporu medzi vládou a Európskou komisiou (EK).
V kocke povedané, komisii sa nepáči, že košický U.S. Steel bude vyvážať na jej trhy svoje výrobky, pričom až do roku 2009 bude mať zároveň u nás daňové prázdniny. Podľa ministra hospodárstva P. Ruska tak americkí investori iba za minulý rok ušetrili na neodvedenej dani z príjmov 2 miliardy Sk.
Na základe prístupovej zmluvy s EÚ preto musí US Steel zmierniť medziročný nárast svojej výroby. Súčasťou dohody bolo aj obmedzenie produkcie niektorých druhov výrobkov na základe objemov výroby z roku 2001, avšak až od dátumu vstupu Slovenska do EÚ. Železiarne budú môcť zvyšovať produkciu teplých zvitkov o tri percentá ročne a nárast predaja valcovaných výrobkov v EÚ je limitovaný dvoma percentami až do skončenia daňových prázdnin v roku 2009. Tieto kvóty však košické železiarne v súčasnosti prekračujú...
Vyriešenie celého oceliarsko-produkčného sporu Slovenska s Európskou komisiou je momentálne v réžii amerického manažmentu U.S. Steelu. P. Csáky už v januári vyjednal s troma komisármi EK kompromisné riešenie, ktoré teraz posudzuje vedenie U.S. Steelu v USA. "Vláda tvrdo obhajuje záujmy pracovníkov US Steelu. Nemôžeme však záujmy jednej fabriky stavať nad záujmy všetkých občanov SR. Ak to preložím do zrozumiteľnej reči, nemôžeme obhajovať donekonečna záujmy jednej firmy tak, že vystavíme obyvateľov SR súdnemu sporu. V prípade, že by ho SR prehrala, znamenal by totiž oveľa väčšie finančné škody pre daňových poplatníkov celej krajiny. A toto nechcem dopustiť... Bola by to zlá situácia, keby sme členstvo v únii od 1. mája začínali súdnym sporom," uviedol.
Za nadprodukciu ocele by mali košické železiarne zaplatiť určitú kompenzáciu do štátneho rozpočtu a zároveň by realizovali aj niektoré ďalšie, zatiaľ utajené opatrenia. "Nehnevajte sa, nemôžem byť v tejto chvíli konkrétny. Ide o veľmi citlivú záležitosť, o ktorej stále prebiehajú rokovania. Snahou vlády je však dosiahnuť spravodlivé riešenie tohto problému. US Steel by zaplatil štátnemu rozpočtu určitú sumu za nadprodukciu. Môžem uviesť len to, že výšku kompenzácie sa nám oproti pôvodnému návrhu EK podarilo znížiť asi na pätinu pôvodnej sumy."
Spomínaná sankcia by pritom mala byť zaplatená do nášho štátneho rozpočtu. Podľa vicepremiéra však nie je žiaden rozpor v tom, že so zmenšujúcimi sa sankciami klesne príjem do štátneho rozpočtu... Hoci logika velí, aby vláda mala záujem na čo najväčšom príjme do štátneho rozpočtu, v tomto prípade je to naopak. "Nemáme záujem na tom, aby U.S. Steel reagoval znižovaním zamestnanosti vo firme. Vláda by taký krok netolerovala...," vysvetlil možné šumy o tom, že v takom prípade by U.S. Steel mohol kvôli prezamestanosti vo firme siahnuť aj k hromadnému prepúšťaniu. Ako uviedol, v tom im bráni aj dohoda medzi vládou a americkými investormi, ktorá bola podpísaná pri ich vstupe do železiarní pred 3 rokmi.
Vicepremiér P. Csáky navštívil včera aj Ústavný súd, kde s jeho predsedom Jánom Mazákom konzultoval právne možnosti tohto sporu v prípade, ak by predsa len došlo k najhoršiemu... U.S. Steel však je podľa jeho slov informovaný o možných mantineloch riešenia. "Očakávam ich flexibilný a seriózny prístup. Som ochotný s nimi rokovať vo dne v noci. Určite nie je záujom US Steelu, aby sa dostal do konfliktu s EK. Mojou cieľom je dosiahnuť také riešenie, ktoré môžeme nazvať dohodou medzi U.S Steelom a Európskou komisiou," skonštatoval s vierou, že vedenie spoločnosti prijme také riešenie, ktoré bude adekvátne pre všetky zúčastnené strany.
* * *
U.S Steelu sa Csákyho vyjadrenia nepáčia
Vedenie U.S Steelu nechce zatiaľ kometovať detaily v prebiehajúcich rokovaniach s EK. "Naša skúsenosť je taká, že šikovný vyjednávač by nemal verejne diskutovať o detailoch prebiehajúcich rokovaní. Bohužiaľ, týmto princípom sa pán vicepremiér neriadi. Popis rokovaní, tak ako ho podáva, nie je v súlade s naším vnímaním faktov. Rozhodne, neschopnosť popisovať fakty o rokovaniach, sa rovná neschopnosti úspešne viesť rokovania," uviedol povedal nám hovorca spoločnosti Ján Bača.
Podľa U.S. Steelu v tejto otázke nikdy neexistoval rozpor medzi ním a vládou. Takisto si nie sú vedomí žiadneho aktuálneho negatívneho dopadu na obyvateľov Slovenska. "Rovnako budeme ďalej chrániť záujmy a práva zamestnancov U. S. Steel Košice a ich rodín. Slová vicepremiéra Csákyho sú v rozpore s faktom, že neexistuje žiadna konkrétna záväzná ponuka zo strany EÚ. Je prekvapujúce, že vicepremiér si robí zásluhu na tom, v akom štádiu sú rokovania. Sme zaviazaní chrániť našich zamestnancov, striktne plníme záväzky voči vláde, a to isté ale očakávame aj od vlády voči nám," dodal J. Bača.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári