fakulty. "Boríme sa s finančnými problémami, aj napriek tomu, že sme jednou z najlepších fakúlt v rámci Slovenska. Financovanie zo strany ministerstva školstva, čo sa týka škôl, nie je dostatočne transparentné. Nepovedal by som, že je peňazí málo, len sa nedobre rozdeľujú," hovorí dekan fakulty Pavol Sovák.
Ako dodal, ročný rozpočet fakulty sa pohybuje na úrovni 160 miliónov korún. "Tretinu peňazí získavame z vlastných aktivít. Na normálne fungovanie by fakulta potrebovala najmenej o 10 miliónov korún viac na prevádzku a o päť miliónov korún viac na platy. Vtedy by sa žilo ľahšie."
Nedostatok peňazí môže spôsobiť zánik fakulty, pritom jej vedenie poukazuje na to, že vynakladá veľa finančných prostriedkov aj na vedecký výskum.
"Nežiadame všetko, to určite nie. Vieme si na seba aj zarobiť, ale zase nejdeme tým smerom, ako niektoré iné fakulty v rámci Slovenska, že zarábajú na rôznych kurzoch. My k prijímačkám žiadne nerobíme, sme za to, že prípravné kurzy môžeme ponúknuť iba študentom, ktorí už sú na našu fakultu prijatí. To im pomôže k úspešnému štartu v prvom ročníku."
Prodekan pre rozvoj Dušan Šveda poukázal na nepomer pri rozdeľovaní peňazí zo štátneho rozpočtu, keď z 9,5 miliardy korún pre vysoké školstvo ide priamo na vedu len jedna miliarda. "Je to málo, pritom naši absolventi nachádzajú uplatnenie v rôznych častiach sveta. Možno povedať, že naši absolventi problémy s hľadaním zamestnania nemajú."
Peniaze na vedu prichádzajú zväčša z rôznych grantov. Vysokoškolskí učitelia potom neraz žijú v dileme, či postupovať vo vedeckom výskume alebo ukázať študentom niektoré napríklad chemické záležitosti, ktoré nie sú lacné. Ak by pokračovali vo výskume, môžu opäť získať grant.
Študenti fakulty robia svojej škole v zahraničí dobré meno, už v čase štúdia. Neraz sa stáva, že odídu na dva semestre, a keďže presvedčia o schopnostiach, doštudujú v zahraničí. Momentálne tridsiatka poslucháčov prírodovedeckej fakulty študuje v rámci programu Socrates - Erazmus na univerzitách štátov EÚ.
"Prijali sme na našu fakultu študentov zo Španielska a Grécka. Očakávame aj francúzsku študentku, pričom záujem je najmä o štúdium matematiky, biológie a chémie," informoval nás Pavol Sovák pri príležitosti Dňa otvorených dverí, ktorý sa včera na pôde fakulty uskutočnil.
Ako dodal, problém je neraz v tom, že nás Európa nepozná. Rodičia spomínaných španielskych študentov sa dokonca prišli na autách pozrieť do Košíc. Keď zistili, že máme mestskú hromadnú dopravu a hypermarkety, tak dali svojim potomkom zvolenie k štúdiu. Čo sa týka slovenských študentov, fakulta už niekoľko rokov pozoruje klesajúci záujem o učiteľské odbory. "To sa asi nezmení, pokiaľ nebudú učitelia patrične ohodnotení. Zatiaľ to tak nie je a v spoločenskom rebríčku sú kdesi na konci."
Fakulta je slovenským lídrom v podpore elektronického vzdelávania - e-learningu a v budovaní akademického informačného systému, ktorého projekt ponúka Ministerstvu školstva SR na celoslovenské uplatnenie. "Čoskoro začneme aj s prenosom prednášok cez internet do nášho detašovaného pracoviska v Rožňave. Výhodou bude aj skutočnosť, že študent si bude môcť kedykoľvek prednášku stiahnuť na internete."
Pre akademický rok 2004 - 2005 plánujú prijať na PF UPJŠ približne 500 poslucháčov, čo je približne úroveň tohto akademického roka. Prijímacie pohovory budú len u záujemcov o štúdium biológie a informatiky, aj tu však môžu byť výnimky podľa prospechu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári