predložený návrh radnice, aby sa k nemu mohli vyjadriť.
"Pripravíme taký rozpočet, ktorý bude vychádzať z reálnych príjmov a ktorý bude zohľadňovať reálne výdaje," povedal pre Korzár riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát, ktorý bol spolu s primátorom veľkým kritikom rozpočtu, schváleného väčšinou zastupiteľstva 2. januára.
"Zásadným spôsobom v ňom budú zmenené výdaje na dlhovú službu, ktoré tvoria najvyššiu položku. Rizikové položky na strane príjmov boli odhadnuté na cca 220 miliónov, to je minimálna suma, o ktorú musíme znížiť náklady na dlhovú službu vyrokovaním lepších podmienok s bankami," vysvetlil Bernát.
V pôvodnom návrhu rozpočtu bolo na splátky úrokov a istiny úverov v tomto roku plánovaných cca 460 miliónov korún, ktoré mesto na základe jestvujúcich zmlúv musí uhradiť do konca roka 2004.
Detaily chystanej transakcie Bernát prezradiť odmietol s tým, že všetko je v štádiu rokovaní.
"Verím, že sa to podarí, som optimista. Mesto Košice vie komfortne splácať dvesto miliónov ročne, všetko nad túto sumu je už otázne a chceme to vyrokovať. Výsledky rokovania s bankami budú známe do polovice februára, vtedy bude známa aj ponuka jediného záujemcu o tender na speňaženie mestských lesov. Ide o silnú finančnú skupinu a ja verím, že predložia ponuku, ktorá bude spĺňať parametre zadefinované v súťažných podmienkach."
Vedenie mesta teda čaká na výsledky týchto dvoch kľúčových záležitostí, aby ich mohlo zapracovať do nového návrhu rozpočtu mesta na rok 2004.
"Mojim cieľom číslo jeden je urobiť všetko preto, aby sa zlepšilo ratingové hodnotenie mesta. Už v apríli-máji 2004 by sme sa mali premiestniť z rizikového do investičného pásma. Toto bude vážny signál pre investorov v čase, keď Slovensko vstúpi do Európskej únie. Košice budú stabilizované, pripravené na čerpanie zo štrukturálnych fondov EU," takto optimisticky sa pozerá na vývoj situácie Košíc šéf magistrátu O. Bernát.
Ako sme sa dozvedeli, na včerajšej mestskej rade primátor Zdenko Trebuľa neoficiálne informoval poslancov a starostov o ponuke, ktorá prišla mestu Košice zo Slovenskej sporitelne. Tá mestu ponúka úver v objeme jednej miliardy so 6 percentným ročným úrokom.
"Týmto úverom by mesto mohlo zaplatiť všetky úvery, ktoré má od konzorcia bánk, čím by sa zlacnila dlhová služba, pretože úrok od sporiteľne je o dve percentá nižší. Tak nám ponuku prezentoval primátor," povedal pre Korzár poslanec a člen mestskej rady Peter Bajus (DS).
"V zásade by sme proti takejto transakcii nenamietali, veď sme stále hovorili, že podmienky Dexie sú tvrdé. Myslíme si však, že bez konzorcia bánk by mesto nemalo rokovať s ďalšími bankami, a ak sa rozhodne, že chce zlacniť dlhovú službu, ponuku by mali mať možnosť predostrieť všetky banky, nielen sporitelňa. Dozvedeli sme sa, že aj Dexia možno prehodnotí svoje podmienky. Konkurencia je samozrejme aj medzi bankami a Košice sú lukratívny klient," povedal nám poslanec Emil Kočiš (KDH), ktorý očakáva od mesta návrh rozpočtu, keď sa primátorovi ten schválený poslancami nepáčil. Očakáva, že primátor ukáže, kde sa dá šetriť vo výdavkoch, keď nesúhlasil so škrtami, na ktorých sa väčšina dohodla.
K rozpočtu bude pravdepodobne zvolaná mimoriadna mestská rada i mestské zastupiteľstvo. Detaily chystanej transakcie možno poodhalí primátor Zdenko Trebuľa na avizovanej tlačovej besede 10. februára.
Mesto Košice dlhuje 1,451 miliardy bankám a štátu, založený je celý majetok
Košice - Podľa materiálu, ktorý vypracoval referát pre strategické financovanie a kapitálové investície, je stav úverových záväzkov mesta k 31. decembru minulého roka 1 mld. 451 mil. 610 tisíc korún. V porovnaní s rokom 2002 nedošlo k výraznejším zmenám v objeme úverovej angažovanosti mesta, došlo však k podstatnej zmene v štruktúre úverov.
Koncom septembra bol splatený celý zostatok umiestnenej emisie komunálnych obligácií v sume 345 mil. 660-tisíc korún. Tieto cenné papiere emitované v roku 1999 odčerpávali z rozpočtu mesta vysoké náklady vzhľadom na vysoký 16,5-percentný úrok. Zostatok emisie bol nahradený novým strednodobým preklenovacím úverom v sume 351 mil. korún. Kvalitatívna zmena transformácie spočíva v znížení úrokových nákladov cca o 8,15 percenta p.a. a v hodnotovom vyjadrení predstavuje úsporu v čiastke cca 27,7 mil. korún ročne. Štrukturálna zmena úverov priniesla výraznú úsporu nákladov.
Výraznejšie zníženie celkového stavu úverov sa očakáva až po úplnom splatení strednodobého preklenovacieho úveru.
Mesto Košice v súčasnosti spláca dlhodobý syndikovaný úver na 15 rokov vo výške 700 mil. korún od konzorcia bánk (Dexia, Tatra banka,VÚB), ktorého zostatok ku koncu roka predstavuje 609 mil. 632-tis. korún, dlhodobý úver zo štátnych finančných aktív na 15 rokov vo výške 500 mil. korún. a strednodobý syndikovaný preklenovací úver vo výške 351 mil. korún, ktorý je splatný v decembri tohto roku. Úvery poskytnuté v rámci reštrukturalizačného procesu majú výrazne lepšie parametre oproti predchádzajúcim úverovým podmienkam z čias primátorovania Rudolfa Schustera.
Pre zaujímavosť ešte uvedieme, že mesto Košice ručí za 700-miliónový syndikovaný úver nehnuteľnosťami vo výške 846 miliónov 928-tisíc korún, za úver 500-miliónový rozvodmi tepla vo výške 763 miliónov korún a za strednodobý úver vo výške 351 miliónov celými mestskými lesmi v hodnote podľa znaleckého posudku 3,8 miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári