14. plat spečatili včera podpisom kolektívnej zmluvy prezident spoločnosti Christopher J. Navetta, predseda Rady odborov Odborového zväzu (RO OZ) Metalurg Mikuláš Duľa, predsedníčka Základnej organizácie OZ KOVO Mária Vilinská a predseda Nezávislých kresťanských odborov Slovenska (NKOS) Milan Beregszázi.
"Celkový rast priemernej mzdy bude teda do 10,2 percenta," uviedol Duľa. Vlaňajší bol 17,8 percenta (u robotníkov 20 percent), pričom variabilná zložka mzdy predstavovala šesť percent zisku spoločnosti, čo bolo za rok 35-tisíc korún každému zamestnancovi. Priemerná mzda v oceliarňach v roku 2003 bola 29 227 korún (u robotníkov 26 780 nerátajúc variabilnú zložku).
V USSK pracuje 14 400 zamestnancov (dve tretiny robotníci, tretina administratívni pracovníci), 8 800 sú členmi OZ Metalurg, 300 OZ KOVO a 100 NKOS. Novelizácia Zákonníka práce umožnila, aby sa vyjednávania okrem Metalurgu prvýkrát zúčastnili KOVO a NKOS, v osemčlennom vyjednávacom tíme mali po jednom členovi. "Náš vyjednávač urobil maximum na to, že bol sám a sme menšinová odborová organizácia," vyjadrila sa M. Vilinská.
Platnosť kolektívnej zmluvy je štvorročná (2004-7), ale zahŕňa každoročné mzdové vyjednávanie. Podľa nej USSK plne kompenzuje zamestnancom zdraženie ceny stravných lístkov zo 62 na 68 korún kvôli DPH, pôžičky na prvé riešenie bytovej otázky im zvýši z 250-tisíc na 400-tisíc a môžu sa tešiť aj na o tretinu viac rekondičných a liečebných pobytov.
"V USA sú vyjednávacie procesy podobné, nikde nedostanú všetko, čo žiadajú, zamestnávatelia ani odbory," komentoval Navetta. "Zmluva je objektívna, férová a progresívna." Na rozdiel od nej kolektívna zmluva v amerických prevádzkach zahŕňa prepúšťanie.
Celoročný hospodársky výsledok USS Corporation predstavuje stratu 463 miliónov dolárov aj z dôvodu väčšieho odchodu zamestnancov do dôchodku. Lídrom európskeho segmentu korporácie, ktorého prevádzky vlani vyrobili zisk 203 miliónov USD, je práve USSK. "USSK mal veľmi dobrý rok 2003, sme radi, že sme prispeli ziskom, dynamika USS v USA nebola optimálna," poznamenal prezident USSK.
"Pri prevzatí VSŽ Američanmi bola naša priemerná mzda 20 372 korún, za tri roky vzrástla o 8 843 korún, teda o 43 percent a u robotníkov o 48 percent. V roku 2001 bol rast reálnej mzdy zamestnanca USSK 3,2 percenta, v roku 2002 6,9 a vlani 9,3 percenta. Oproti priemernej mzde v národnom hospodárstve bola priemerná mzda u nás vyššia v roku 2003 o 14 800," povedal predseda RO OZ Metalurg.
Navettu mrzí, že spor s Európskou komisiou pre nadprodukciu stále trvá. "Verím, že riešenie sa nájde a bude férové a zodpovedné." Možných strát USSK spôsobených redukciou výroby po vstupe do EÚ sa neobáva. "V marci spustíme dynamolinku na výrobu elektrotechnických plechov, máme pocínovňu, žiháreň, straty by sme vybalansovali produkciou výrobkov s vyššou pridanou hodnotou."
Pri rastúcom záujme zahraničných automobiliek o Slovensko (Hyundai, Rover) naberá na aktuálnosti myšlienka Američanov vyrábať plechy pre autá. "Odkedy sme sem prišli, uvažujeme o zriadení kvalitnej pozinkovacej linky umožňujúcej vyrábať vonkajšie plechy, keď sa situácia s príchodom investorov vykryštalizuje, seriózne by sme to zvažovali," uzavrel prezident oceliarní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári