Korzár logo Korzár Košice

Andrej Bán: Iránske deti nemajú čas na psychické problémy

Pred pár dňami sa vrátil z Iránu. Ako jediný slovenský novinár priniesol svedectvo o situácii v zemetrasením zničenom meste Bam. Časť z neho nájdete

v kaviarni Fra Angelico v Košiciach. Vernisáž sa konala v rámci festivalu dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět. Akciu zorganizovala humanitárna nadácia človek v ohrození, ktorej je fotograf - publicista Andrej Bán predsedom. Výstava je vlastne sprievodnou akciou zbierky SOS Irán, ktorú začali v týchto dňoch rozbiehať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa čoho si vyberal fotografie na výstavu?

- Ja som dal tri také kolekcie, ktoré už prešli niekoľkými prezentáciami doma aj v zahraničí. Jedna je z Balkánu, kam sa vraciam systematicky už päť rokov. V Kosove sme totiž s nadáciou Človek v ohrození opravovali školu. Popri tom som robil reportáže. Chcel by som spraviť fotografickú knižku o tomto kosovskom príbehu. Druhou sériou sú fotografie z Južnej Ameriky, kde som bol roku 1994 pre desiatimi rokmi. S kolegyňou z českého Mladého světa som prešiel krížom tento kontinent. Sú tam fotky zo strieborných baní v Bolívii, ktoré patria k najstarším. V druhej časti sú pestovatelia koky. v Peru. Tretia séria sú fotografie z minulého roku z palestínskych území v Izraeli. Bol som tam vlani počas izraelskej vojenskej operácie proti palestínskym teroristom. Tiež to bolo veľmi divoké. Ešte sú tu štyri fotografie z Iránu. Vznikli pred niekoľkými dňami a majú slúžiť ako podpora zbierky SOS Irán , ktorú teraz rozbieha Človek v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu

Bol som tam ako jediný novinár zo Slovenska. Hneď na to sme s kolegami začali verejnú zbierku. A chceli by sme, ako je už našou tradíciou, opraviť niektorý z komunitných objektov, či už to bude škola, alebo zdravotnícke zariadenie. V samotnom meste Bam, ktoré bolo z 90 percent zrovnané so zemou bolo podľa údajov UNICEF 130 škôl a všetky sú zničené.

Ako zvládajú miestne úrady v Bame tento chaos? Smeruje pomoc tam kde by mala?

- Bol som tam keď sa končila prvá fáza záchranárskych prác. Lebo po tých piatich dňoch už bola minimálna nádej, že nájdete niekoho živého. Aj keď boli tie zázračné prípady, že našli babičku deväťdesiatročnú po deviatich dňoch alebo nejakého pána po 13 dňoch. V čase keď som tam prišiel sa už záchranárske práce končili. Nastupovala nemenej dôležitá, ale už mediálne nie taká atraktívna fáza humanitárnej a posthumanitárnej práce. Dodávky potravín, vody, stanov. Tieto veci celkom dobre zvládal červený polmesiac, ktorý tých ľudí zásoboval. Čo však nefungovalo bola nejaká logistika prác. Organizácia. Toto podľa mojich skúseností miestne autority nezvládali. Často boli záchranári vystavení rôznym dezinformáciám. Niekto ich zavolal niekde zachraňovať a nakoniec tam nikto nebol. Všetky veci boli zle zorganizované.

SkryťVypnúť reklamu

Neodišli naši záchranári priskoro?

- Myslím si, že nie. Lebo z tých zahraničných nikto nenašiel živého človeka. Všetkých živých ľudí vyprosili miestni záchranári. Bolo to spôsobené podľa mňa aj jazykovou bariérou. Miestni ľudia hoci sa aj vydávajú za tlmočníkov, nevedia dobre po anglicky. V podstate nie je možné sa s nimi dohodnúť na niečom rozumnom. Často potom vznikali dezinformácie. Čiže tí ľudia boli často nasadzovaní na miesto, kde nádej nájsť niekoho bola minimálna. Nepoznali terén.

Vytipoval si teda, ako by mohol Človek v ohrození pomôcť.

- Zbierku by sme chceli predbežne uzavrieť do dvoch mesiacov. Bude tam akútna potreba opravy buď nejakého zdravotníckeho strediska, alebo školy. Lebo dosah tej katastrofy je skutočne taký obrovský, že Irán nápravu určite sám nezvládne. Bude to trvať roky. Dokonca sa hovorí o tom, či by nebolo lepšie mesto Bam jednoducho presťahovať niekde inde. Lebo sú tam štvor až päťmetrové hromady stavebnej sutiny a nepálených tehál. Nevidím reálne, že by sa to v dohľadnom čase opravilo.

SkryťVypnúť reklamu

A čo s s historickou časťou mesta. Bam mal predsa jednu z najpozoruhodnejších stavieb.

- Bam vlastne pozostáva zo starého mesta, ktoré má 2300 rokov. Opevnená citadela Argebam je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Postavili ju defakto z piesku. Ide o najväčšiu pieskovú stavbu na svete. A tým, že ide o veľmi krehký materiál, spadla celá, ostali iba základy. Ale boli tam už na prieskume pamiatkári, myslím že z Francúzska, a tí tvrdia, že základy sú nepoškodené. Stavbu by mohli zrekonštruovať. Bola to spoločne s Teheránom a Persepolisom najväčšia turistická atrakcia v Iráne.

Nové mesto, to sú zas domy staré niekoľko desiatok rokov. Zaujímavé bolo, že mesto je síce celé zrovnané zo zemou, ale domy, ktoré mali železné konzoly v stavbe, zostali zachované. Dokonca priamo v epicentre zemetrasenia zostala stáť nepoškodená jedna mešita, ktorá je vysoká možno 30 metrov. Čiže, keby sa tam stavalo inou technológiou, nedošlo by k takým obetiam, ani k takým škodám.

Na čo teda pôjdu peniaze zo zbierky?

- Všetko závisí na jej výsledku. Môžem s veľkým potešením konštatovať, že sa účet začal plniť. Nikdy nevieme aké budú reakcie verejnosti. Začali sme zbierku v dňoch, kedy už Irán zmizol z médií. A v podstate hneď po zemetrasení začal zbierku Červený kríž, ktorý vyzbieraných vyše 100-tisíc korún poslal do Ženevy, a tá ich distribuovala ďalej. Naša filozofia je darcom vždy ukázať, čo sa z ich peniazmi robí. Preto si vyberáme školy alebo zdravotnícke zariadenia, lebo tu vidíte výsledok. Teším sa, že sa ešte ani nezačala mediálna kampaň a už máme na účte prvé peniaze. Jedna pani z Trnavy nám poslala dokonca 30 000 korún. Je to veľký záväzok. Podľa výsledku zbierky, keď to budú rádovo stotisíce korún, zrekonštruujeme školu alebo zdravotnícke stredisko my sami, Človek v ohrození. Keby ten výťažok bol rádovo iba desaťtisíce korún, za čo sa nám žiadna škola ani nemocnica opraviť nepodarí, spojíme sa s partnerskou českou nadáciou Člověk v tísni, ktorá má aj do českej vlády nejaké prostriedky a bude určite rekonštruovať nejaké školy. Takže prispejeme na niektorú z nich.

Česká vláda spolupracuje s nadáciami a naša nie?

- To je dlhý príbeh. Myslím si, že pomaly už začína spolupracovať. Keď sme vznikli bola situácia nepomerne horšia. Akoby pre nich mimovládky nejestvovali. Vznikla spoločná platforma mimovládiek, ktoré robia projekty aj v iných častiach sveta, vystupujúca voči vláde spoločne ako partner. Práve teraz bude prebiehať grantové kolo rozvojovej pomoci. Vláda naň vyčlenila čiastku okolo 100 miliónov korún. Budeme sa o ne uchádzať aj s našimi projektmi.

Ako znášajú to čo sa deje v Bame deti?

- Iránci majú početné rodiny. Tí ľudia sú zvyknutí na neuveriteľne tvrdé, drsné podmienky. V podstate je to ako v celom rozvojovom svete, kde sú deti už veľmi skoro vystavené skoro rovnakej záťaži ako dospelí. Musia odmalička pracovať, aby prežili. Keď to mám zostručniť, na nejaké psychické problémy im neostáva čas. Ani na nejaké postresové syndrómy aké majú ľudia v našich končinách. Nieto času, lebo ľudia, vrátane detí odstraňujú následky katastrofy. Ide o filozofiu prežitia. Keď sa im niečo také stane, oni sa nezložia psychicky, ale mobilizuje ich to. Deti sú dospelé a tým aj strácajú detstvo. Oni totiž musia rodičom pomáhať pri živobytí. Videl som to aj v iných krajinách, aj na palestínskych územiach alebo aj v Kosove.

Na tvojej fotografii z Izraela sú Palestínske deti s revolvermi v rukách. Z toho ide mráz po tele.

- Palestínsky problém je, nazdávam sa, neriešiteľný. Nielen kvôli tomu, že obe strany nekompromisne trvajú na svojich podmienkach. Samozrejme, terorizmus je z princípu neprijateľný, ale vznikol hlavne preto, že je tu obrovská civilizačná bariéra. Na palestínskych územiach už vyrástla tretia generácia utečencov vo vlastnej krajine, lebo nárok Palestínčanov na to územie je nespochybniteľný. V 48. podľa rezolúcie OSN mali vzniknúť dva štáty - Izrael a Palestína. Milióny ľudí sú utečencami vo vlastnej krajine. A to čo som videl v pásme Gazy pripomína jedno veľké väzenie. Pred pár dňami Izrael zablokoval Gazu. Tí ľudia keď stretnú Izraelčana, je to vojak, ktorý na nich prípadne strieľa alebo na nich mieri. Deťom sa takto už od malička vštepuje nenávisť voči Izraelčanom. Nevidia totiž izraelského lekára, ani učiteľa, spisovateľa, vidia len vojaka so samopalom. A sú od malička vychovávané v tom, že keď sa opášu výbušniou a vyhodia do vzduchu seba a popri tom niekoľko Izraelčanov, že pôjdu rovno do neba. Preto ide o neriešiteľný problém.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 222
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 490
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 171
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 159
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 916
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 723
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 877
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 358
  1. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  2. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  3. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  4. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  5. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  6. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  7. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  8. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 491
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 698
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 469
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 466
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 761
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 288
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 493
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  2. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  3. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  4. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  5. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  6. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  7. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  8. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 491
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 698
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 469
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 466
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 761
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 288
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 493
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu