patríme už dávno.
"Zbierkami sú múzeá etablované v rámci Európy už dávno. Rozhodli sme sa preto, že verejnosti predstavíme každý týždeň jednu členskú krajinu prostredníctvom exponátov, ktoré vznikli v danej krajine, no sú súčasťou nášho fondu," povedal Róbert Polák, riaditeľ VSM. Minulý týždeň sme na stránkach denníka Korzár predstavili kávovú kanvicu z Rakúska, dnes to bude španielska broková dvojka Arizaga Mundial. Všetkých 15 exponátov bude VSM prezentovať v rámci spoločnej výstavy, ktorá sa začne v Deň múzeí (18. mája).
V Španielsku sa vyrábali a dodnes sa vyrábajú špičkové poľovnícke pušky a automatické pištole. "Jedna takáto zbraň sa dostala až do nášho regiónu a prežila tu posledné roky svojej aktívnej kariéry, kým ju pozostalí jej posledného majiteľa nepredali VSM," dozvedeli sme sa od Jozefa Duchoňa (na snímke), odborného pracovníka historického odboru VSM. Ide o dvojhlavňovú brokovnicu - tzv. dvojku - vyrobenú malou, ale známou firmou Gaspar Arizaga v meste Eibar (sever Španielska).
Brokovnica, vyrobená niekedy po roku 1929, má tvary typické pre tento typ zbrane: dve hlavne ráže 20/70 upravené černením, perličkovú bronzovú mušku, matovanú hornú lištu hlavňového zväzku, lôžkový záver uzamykaný dvoma ozubmi, či odnímateľné predpažbie ovládané tlačítkom a nemecký typ pažby s pištoľovou rukoväťou. "Remeselné spracovanie zbrane je na veľmi dobrej úrovni a zbraň sama je subtílna, no dostatočne pevná."
Ráž zbrane 20/70 nepatrila u nás v minulosti k často používaným - tu kraľovala ráž 16/65. Predpokladá sa, že na Slovensko sa dostala po tom, čo bola najprv hojne používaná v krajine svojho vzniku. "Tam v rokoch 1936 - 1939 zúrila občianska vojna, takže do Maďarska sa mohla dostať nielen normálnym spôsobom, ale aj ako vojnová korisť." Predaj, darovanie, či ukoristenie sa mohlo uskutočniť ešte v čase, keď boli Košice súčasťou Maďarske, teda po novembri 1938. Podľa značky FN je jasné, že ju majiteľ používal aj po roku 1940. Krátku dobu mohla byť používaná aj po obnovení Československa, potom však dožila už iba ako spomienkový predmet.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári