francúzskeho rozhlasu v Bratislave a v Košiciach. Do metropoly východného Slovenska pricestoval Yves Izard, ktorý počas troch dní zháňal nielen informácie o témach zaujímavých pre Francúzov, ale stretol sa aj s obyčajnými ľuďmi žijúcimi v našom regióne, aby zistil, ako sa na vstup do únie dívajú oni.
"Ešte v decembri sme v našom rozhlase, ktorý je zameraný iba na spravodajstvo bez hudby, spustili veľký projekt. V rámci neho predstavujeme našim poslucháčom 10 krajín, ktoré vstúpia do Európskej únie. Každému štátu je venovaný jeden deň, takže okrem aktuálnych informácií zaznie počas dňa 12 vstupov, tentokrát o Slovensku," prezradil Y. Izard, ktorý už pri štúdiu materiálov o našej krajine pochopil, že reportáž bude nutné robiť na dvoch miestach - na západe i východe republiky. "Tu v podstate existujú dve Slovenská, dva kvázi rozdielne svety."
Jednou z tém, ktoré francúzskeho poslucháča mimoriadne zaujímajú, je pripravenosť ukrajinsko-slovenskej hranice. "Našinca zaujíma, ako bude chránený z východu," povedal Yves, ktorý sa stretol so šéfom cudzineckej polície i s riaditeľom hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.
Okrem toho ho zaujímalo, ako prichádzajú na východ investície, stretol sa so zástupcami cirkevnej sféry a v rámci otázky národnostných menšín sa bližšie pozrel na Rómov. "Na západe sa robilo o maďarskej národnostnej menšine, mňa zaujímali Rómovia. Bol som na Luníku IX a videl všetko to negatívne i pozitívne. Veľmi pozitívne hodnotím materskú školu na Luníku IX i strednú umeleckú školu na Furči, kde sú vynikajúce talenty." Možné riešenie rómskej problematiky vidí francúzsky novinár v kompromisoch. "Keď sme šli na ukrajinskú hranicu, z polí fúkal na cestu sneh. Šofér mi povedal, že tam kedysi boli protisnehové železné bariéry, ale že ich Rómovia ukradli a dali do zberu. To znamená, že nie sú leniví, lebo kto ukradne viac ako 200-kilogramovú bariéru, nemôže byť lenivý. Oni nemajú radi stereotyp a keď im niekto nalinajkuje život. Možno by bolo riešením nájsť kompromis práve v tomto."
V rámci ankety zisťoval medzi Košičanmi, čo si myslia o vstupe Slovenska do únie. Aký názor však majú na rozširovanie EÚ Francúzi? "Na jednej strane prežívajú strach, pretože si uvedomujú, že ceny produktov vo východných krajinách sú lacné a je tu aj lacná pracovná sila, takže sa boja straty zamestnania a presýtenia trhu produktmi z týchto krajín. Boja sa odchodu firiem do zahraničia, lebo prvou lastovičkou je firma PSA Peugeot Citroen, ktorá sa z Francúzska sťahuje na Slovensko a u nás preto prišlo o prácu niekoľko tisíc ľudí. Na druhej strane sú plní očakávania, pretože vedia, že týmto sa Európa posilní vo vzťahu k Amerike, bude jej silnejším partnerom."
Y. Izard z Košíc odchádzal s mnohými dojmami. Jeho hlavným odkazom, ktorý prostredníctvom spomínanej relácie sprostredkoval svojim rodákom, však je, že Slováci robia všetko preto, aby boli plnoprávnymi členmi únie a aby nesklamali.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári