15. februára musí byť na svete výsledok. Či sa zvýšenie, na ktorom sa dohodnú v dodatku k zmluvám, premietne aj do poplatku pre občana, je zatiaľ nepravdepodobné z viacerých dôvodov.
"Všeobecno-záväzné nariadenie o poplatkoch za odpad je zatiaľ v platnosti, suma pre občana je určená na 650 Sk za rok. Fámy o tom, že od februára bude cena vyššia, nie sú pravdivé. Dal som si urobiť právny rozbor, či vôbec je možné z hľadiska legislatívy v priebehu roka zvyšovať poplatok za odpad," informoval Korzár riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát.
"Kosit sa snaží na rokovaniach presadiť zvýšenie cien, ktoré bude fakturovať mestu za služby, mesto sa snaží o to, aby sme na oboch stranách hľadali rezervy, ako ušetriť a lepšie využiť zdroje. K zvýšeniu cien služieb Kositu, ktoré fakturuje mestu, však dôjde, pretože ceny pohonných hmôt, energií i DPH išli objektívne hore. Teraz ide o to, na koľkých percentách sa dohodneme," vysvetlil riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát.
Mesto Košice podľa riaditeľa hľadá rezervy, zlepšuje systém vymáhania poplatkov, ktoré občania, či firmy neuhradili, aktivizuje sa v kontrolnej činnosti, to znamená kontroluje faktúry Kositu i jeho prácu v teréne.
"Máme rezervy v tom, že nemáme všetkých, ktorí sú povinní platiť za odpad, identifikovaných. U tých, ktorých máme v evidencii, je výber poplatkov na úrovni 90 percent, čo je úspech. Mojou ambíciou je dosiahnúť o 10 až 15 miliónov korún väčší výber za odpad v porovnaní s minulým rokom a to aj kontrolnou činnosťou. Posledný návrh Kositu znie - zvýšenie cien o 21 percent, mesto sa snaží toto percento stlačiť dole, pretože takýto nárast by znamenal pre mestskú kasu zvýšené náklady v objeme 50 miliónov. Takýto balík už mesto nedokáže dať dokopy z vlastných rezerv," zdôraznil Bernát s tým, že k zvýšeniu poplatkov pre občanov i firmy by už muselo dôjsť.
Ako sme už v Korzári informovali, spoločnosť Kosit predostrela svoju požiadavku na zvýšenie cien mestu listom ešte v septembri 2003, kedy požadovala zvýšenie od 1. januára 2004 a to priemerne za služby o 37,3 percenta. Mesto k tomu následne narátalo zvýšenie dvojich nákladov s odpadovou agendou o 10 percent a tak sa na verejnosť dostali informácie, že občan by zaplatil namiesto 650 až 960 Sk ročne. Pravicová koalícia okamžite zareagovala jednoznačným zamietnutím, poslanci dokonca označili návrhy Kositu za nehoráznosť a žiadali, aby doložili podklady, ktoré by vysvetľovali opodstatnenosť zvýšenia. Podklady, resp. skutočné náklady, žiadalo od Kositu aj vedenie mesta.
"Mesto Kosice zintenzívnilo kontroly činnosti Kositu pri zbere, preprave a zneškodňovaní odpadu. Boli zistené nedostatky, niektoré faktúry za november a december sme nepreplatili v plnej výške, iba do výšky 90 percent. Aj teraz prebieha kontrola v oblasti nakladania s odpadom a môžem konštatovať, že kontrolná činnosť prináša výsledky, fakturácia sa znižuje priemerne o desať percent. Rokovania s Kositom však nie sú ani v tomto smere ešte uzavreté. K dohode na nových cenách musí prísť do 15. februára, pretože firma má zo zákona povinnosť fakturovať do 15 dní od skončenia mesiaca a nové ceny majú začať platiť od januára. Táto dohoda sa týka len mesta a Kositu, pre občanov zatiaľ platí 650-korunový poplatok," doplnil Bernát.
Ak by malo k zvýšeniu cien dôjsť, muselo by o tom rozhodnúť mestské zastupiteľstvo.
K zmene Všeobecno-záväzného nariadenia o poplatkoch za odpad však tak, či tak dôjde a to z dôvodu novely Zákona o odpadoch.
"Bez ohľadu na to, či sa cena za odpad pre občanov bude v priebehu roka zvyšovať alebo nebude, nariadenie sa meniť bude, pretože dochádza k zmene v zákone a občan už bude platiť iba jedenkrát poplatok za odpad, to znamená, že ak má byt a záhradu, zaplatí za byt a koniec. Povinnosť zaplatiť ďalších 300 Sk za záhradu mu odpadne a túto skutočnosť musíme zapracovať do mestského nariadenia," uzavrel rozhovor aspoň jednou dobrou správou pre občanov riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári