najmenším finančným zaťažením.
Jedinou, ktorá toho roku zdvihla výšku ročného zápisného, je Verejná knižnica J. Bocatia (VK), aj to iba o 10 korún - z pôvodných 50 na 60 Sk - a u detského čitateľa ho nechala na úrovni piatich korún na rok. "Aj po zvýšení však máme jedny z najnižších ročných poplatkov na Slovensku," povedal zástupca riaditeľky VK Štefan Kolivoško. Zaregistrovaní návštevníci pritom môžu využívať nie len služby všetkých pobočiek, ale aj všetkých jej oddelení. Navyše má VK 7 počítačov pripojených na internet, ktoré môže využívať každý zaregistrovaný čitateľ. Poplatok za surfovanie je tiež minimálny - 18 korún na hodinu.
V posledných rokoch však zaregistrovala Verejná knižnica v počte čitateľov mierny pokles. Ten nesúvisí ani tak s výškou zápisného ako s nákupom literatúry "ktorý, žiaľ, už roky stagnuje, pretože chýbajú financie". V jej fondoch sa nachádza viac než 384-tisíc knižničných jednotiek. "Dúfam, že sa toto číslo bude stále aspoň mierne zvyšovať, pretože oživenie počtu čitateľov by predpokladalo riadne dopĺňanie fondu." Ani sprístupnenie internetu neprinieslo knižnici rapídne zvýšenú návštevnosť. "To sme však ani nepredpokladali. Skôr to mala byť z našej strany ďalšia služba pre zapísaných čitateľov. Internetom nahrádzame zdroje informácií, ktoré im nemôžeme v klasickej podobe nakúpiť."
V Knižnici pre mládež mesta Košice zaznamenali oproti uplynulým rokom tiež pokles čitateľov. Riaditeľ Peter Halász pripisuje tento jav konkurencii nových médií, ale aj poklesu populácie a obmedzeným možnostiam nakupovania nových kníh. "Mali sme aj horšie obdobia a práve z nich nám chýba literatúra. Minulý rok bolo doplňovanie fondu tiež veľmi nerovnomerné. Tento rok, zdá sa, svitá na lepšie časy, tak chcem byť optimista," nádeja sa P. Halász. V knižnici, ktorej šéfuje, sa nachádza nielen literatúra pre deti do 15 rokov, ale aj odborná pre pedagógov a pracovníkov s detskou knihou. V centrále a väčších pobočkách poskytujú jej pracovníci aj iné služby okrem výpožičiek. Organizujú sa tam najrôznejšie zábavné i výchovné podujatia. Snahou tejto knižnice je podchytiť aspoň 70% detí, čo sa im zatiaľ darí. "A tento trend si chceme minimálne udržať."
Najlepšie s dokupovaním nových titulov je na tom Štátna vedecká knižnica (ŠVK), ktorá od minulého roku patrí ako jediná košická knižnica pod pôsobnosť Ministerstva kultúry SR. "V porovnaní s uplynulými rokmi je dopĺňanie fondu u nás pomerne lepšie. Ovplyvnil to fakt, že patríme pod ministerstvo, od ktorého sme dostali balíky financií určené priamo na nákup literatúry," dozvedeli sme sa od Anny Keruľovej, námestníčky pre knižničnú činnosť ŠVK. Táto inštitúcia ako jediná nezaznamenala v uplynulých rokoch pokles návštevníkov. "Sme špecifická knižnica v tom, že naše služby musia využívať všetci, ktorí chcú študovať." Služby, ktoré ŠVK ponúka, chce onedlho rozšíriť aj o možnosť objednávať si literatúru prostredníctvom internetu. "Zatiaľ sa dá cez internet iba prehľadávať v katalógu kníh, onedlho sa už bude dať aj objednávať," dodáva A. Keruľová.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári