zo systému centrálneho zásobovania teplom v Košiciach pre Tepelné hospodárstvo s. r. o.
"V meste Košice bola cena za teplo stanovená na úroveň 419,70 koruny za gigajoul bez DPH na výstupe zo sekundárnych rozvodov tepla. To znamená na päte budovy. Pre konečného spotrebiteľa to teda znamená, že v tomto roku zaplatí za 1 gigajoul tepelnej energie 499,40 Sk," hovorí riaditeľ Tepelného hospodárstva Ing. Zoltán Bartoš.
Ako dodáva, oproti minulému roku to predstavuje nárast ceny o sedem percent.
"Na tohtoročnom zvýšení ceny tepelnej energie sa podieľalo zvýšenie dane z pridanej hodnoty zo 14 na 19 percent a zvýšenie niektorých vstupov. Zmenila sa cena elektrickej energie, ako aj odpisová sadzba."
Na otázku, prečo v niektorých miestach sídlisk TEHO prerušuje kúrenie počas dňa aj napriek tomu, že je teplota pod bodom mrazu, Z. Bartoš odpovedal:
"Ak niekde dochádza k takýmto výkyvom, môže sa stať, že ide o opravu havarijnej situácie a s tým súvisiacou zmenou tlaku v potrubiach. Pripúšťam, že môže dôjsť k problémom. Kde o nich vieme, tam ich odstraňujeme. Žiadam však ľudí, ak majú podobné starosti, nech neodkladne kontaktujú našu poruchovú službu. My totiž nie sme v stave odkontrolovať denne 3000 bytov."
Tepelné hospodárstvo eviduje aj značný počet neplatičov. Koľko ich je a akou sumou sa jednotlivo podieľajú na dlhu, bude jasné až po vyfakturovaní predchádzajúceho roka. Isté však je, že TEHO dlhuje Teplárni a. s. Košice ku koncu uplynulého roka 225 miliónov Sk.
"Musím však povedať, že táto suma je v tej istej výške krytá našimi pohľadávkammi evidovanými voči odberateľom. Čo sa týka obyvateľov, tam aj napriek vyššej sume ťažko ovplyvníme možný nárast neplatičov. Predpokladám, že zvýšenie nie je až také dramatické, aby sa to drasticky zvyšovalo."
V súvislosti s riešením niektorých problémov v rámci dodávok tepla sa pripravuje nový zákon o tepelnej energetike. Ten by mal riešiť povinnosti dodávateľov, ale aj odberateľov starať sa o vnútorné tepelné rozvody. Zahŕňa však aj elimináciu škody pri odpájaní sa od tepelnej siete, ktorá bola vybudovaná pre odberateľov.
"V novom zákone sa uvažuje aj s postupnou montážou merania množstva teplej vody na päte objektov. To si len v Košiciach vyžiada podľa predbežných prepočtov investíciu za 170 miliónov korún. Dôležitá je však aj eliminácia škody, pretože sa stáva, že dáme dokopy rozvody, investujeme veľké peniaze a niekto sa náhle rozhodne, že od dodávok ustupuje. Kúpi si gamatky a peniaze vložené do investície sú v podstate vyhodené do vzduchu. Pritom by sme ich možno vedeli využiť niekde inde."
Pri vysokých cenách tepla je dôležité nejako ušetriť.
"Podľa mňa jedinou metódou ako znižovať náklady na kúrenie je montáž regulačných armatúr, či zatepľovanie budov. Uvedenými opatreniami je možné znížiť spotrebu až o pätinu."
Aj napriek rôznym spôsobom však na Slovensku platí pravidlo, že v konečnom dôsledku zaplatíme toľko, koľko nám vyúčtujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári