základe výbrerového konania.
"Ešte nie som celkom usadený, ale pracujeme naplno. Na útvare som neurobil žiadne personálne zmeny, pracujeme v pôvodnej zostave, pretože sa mi kolegovia javia ako odborne zdatný a profesionálny tím. Takže nemám dôvod niečo meniť," vysvetľuje Ing. Hojer, ktorý je zároveň poslancom miestneho zastupiteľstva MČ Staré mesto. Vie teda porovnať pozíciu poslanca, v jeho prípade poriadne kritického a pozíciu kontrolóra. "Aj v tejto funkcii zostávam kritický, pokiaľ vidím nedostatky. Aj ako poslanec sa môžem pýtať odborného personálu na miestnom úrade, prečo niektoré veci fungujú tak a nie inak. Pozícia kontrolóra však, v úvodzovkách, vzbudzuje v zamestnancoch magistrátu väčšiu hrôzu, ako poslanci. Vyplýva to z toho, že ako kontrolór mám iné možností ako poslanec, v prípade zistenia porušenia povinnosti môžem konať účinnejšie."
Hlavný kontrolór má v zákone oprávnenie prešetrovať petície a sťažností občanov, pričom sťažnosť sa môže dotýkať čohokoľvek v súvislosti s mestom a výkonom jeho samosprávnych funkcií. To znamená, že sťažovať sa môžeme na všetko, čo mesto zabezpečuje, riadi, na čo má dosah. "Za ten mesiac, čo som na tejto pozícií, som si všimol, že najväčší objem tvoria sťažností občanov bytového charakteru. Väčšinou ide o sťažností majiteľov bytov, ktorí majú v obytných domoch neprispôsobivých občanov, resp. chronických neplatičov. Ide o hybridné domy, to znamená také, kde si väčšia časť občanov byty odkúpila do vlastníctva a tí neprispôsobiví, resp. asociáli nie, pričom neplatia nájomné a devastujú spoločné priestory, čím výrazne znižujú komfort susedom. Tí by si radi prostredie skráľlili, ale nemôžu, pretože sú svedkami neustálej devastácie spoločných priestorov a nevedia si rady. Podľa odpovede z Bytového podniku je riešenie problému nesmierne náročné na čas, prípady sa riešia súdne výpoveďou z nájmu, avšak súdne konania trvajú niekedy až osem rokov a stále niet výsledku," dodáva Hojer.
Hlavného kontrolóra môžu požiadať o vykonanie previerky na magistráte, či v niektorom z mestských podnikov aj poslanci mestského zastupiteľstva. "Zatiaľ som o komplexnú previerku takéhoto typu požiadaný nebol. Svoje predstavy o systéme previerok však mám. Nastúpil som však do rozbehnutého vlaku, takže teraz sa dokončujú previerky, ktoré už bežali predo mnou. Preverujeme určité záležitostí v Bytovom podniku, ktoré teraz nechcem špecifikovať. Výsledky predložím poslancom v správe. Veľkú kontrolu robíme na základných školách, ktoré prešli pod kompetenciu mesta. Existujú totiž školy, ktoré majú nulové záväzky a školy, ktoré končia rok s miliónovým záväzkom. Chceme zistiť, prečo vie niektorá škola gazdovať tak a niektorá nie, zaujíma ma príčina tohto stavu. Kontrola na školách je však taká rozsiahla, že správa nebude predložená na februárové zasadnutie, ale zrejme až neskôr. Počas previerky totiž zisťujeme ďalšie veci, ktoré si vyžadujú ďalšiu kontrolu, aby sme zistili komplexný stav na školách," vysvetlil hlavný kontrolór Ing. Richard Hojer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári