pomocou internetu skontrolovať svoj osobný účet a zistiť, koľko peňazí na nich zdravotná poisťovňa vydala. Aby nedošlo k prípadnému zneužitiu osobných údajov, nepôjde o konkrétne diagnózy, predpísané lieky či špecializáciu lekára, poistenci sa dozvedia iba názov lekárne, počet predpísaných balení a cenu vydaných liekov či dĺžku hospitalizácie.
Cieľom je zapojenie pacienta do kontroly vynaložených finančných prostriedkov a teda ušetrenie peňazí v prípade nerealizovaných výkonov. V prípade, že sa zistí, že si lekár účtoval výkon či predpísal liek na pacienta bez jeho vedomia, poisťovni bude musieť uhradiť dvojnásobok čiastky, o ktorú ju chcel obrať. Podľa slov generálneho riaditeľa zdravotnej poisťovne Ing. Igora Dorčáka, kontrolu osobného účtu pritom bude môcť poistenec uskutočniť po požiadaní o svoj prístup naň a obdržaní takzvanej GRID karty. Náklady na jej vydanie predstavujú asi päťdesiat korún, poistencovi však prvá karta bude vydaná bezplatne. Platiť bude až za vydanie ďalšej v poradí v prípade straty či krádeže.
Sideria-Istota tiež rozbieha projekt "manažovania pacienta", ktorého cieľom je pomoc pacientom, ktorí majú problém vybaviť si potrebnú hospitalizáciu a tiež úspora finančných prostriedkov pomocou koordinácie ich liečby. Finančný efekt malo podľa I. Dorčáka aj skúšobné zavedenie liekových knižiek. Poisťovňa ich začala zavádzať už v polovici roku 2001, pričom majú byť informáciou pre lekárov, na aké všetky diagnózy sa konkrétny pacient lieči, a ktoré lieky užíva. U pacientov s viacerými diagnózami lekári totiž neraz predpisujú lieky s opačnými účinkami, ktoré komplikujú ich liečbu. Sprehľadnením farmakoterapie a skoordinovaním liečby sa u vzorky 1700 pacientov podarilo usporiť až 14 percent nákladov na lieky ročne, aj keď ekonomický efekt v tomto projekte nebol prvoradý.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári