spôsobil dopravnú nehodu, spôsobil škodu na aute. V utorok večer vydieraný muž ohlásil na polícii, že ho spomínaný Košičan od 20. januára 2004 nepravidelne vyčkáva pri mieste pracoviska, kde je zamestnaný ako automechanik. Pri odchode z roboty od neho pýtal peniaze, konkrétne 25-tisíc korún, ktoré mu údajne ešte dlhuje za opravu. Keď mu ich odmietol zaplatiť, začal sa vyhrážať, že prepichne všetky pneumatiky na kolesách jeho vozidla. Dokonca sa začal vyhrážať, že ak požiadavku nesplní, tak mu auto zhorí alebo vyletí do vzduchu. Oslovený muž vyhrážky nezobral na ľahkú váhu a stupňujúci nátlak oznámil policajtom.
Preverovaním okolností prípadu vysvitlo, že obidvaja zainteresovaní sa spoznali pri dopravnej nehode. G. K. bol v tomto prípade poškodený. Po oprave vozidla a preplatení škody poisťovňou sa mu výška uznanej sumy zdala primalá. Preto zašiel za vinníkom nehody, od ktorého žiadal, aby mu ešte vyplatil zbytok peňazí, ktoré musel za opravu zaplatiť. To by bolo zatiaľ v poriadku, no keď sa už začal vyhrážať, naplnil tým skutkovú podstatu trestného činu vydierania. V prípade uznania viny mu hrozí väzenie až na tri roky.
Ako má obeť dopravnej nehody postupovať? Každú poistnú udalosť ohlásiť na poisťovni, ktorá stanoví výšku vyplatenej sumy podľa rozsahu poškodenia vozidla a amortizácie. Ak medzi touto sumou a nákladmi na opravu vozidla vznikne rozdiel, vinník nehody je povinný tento rozdiel uhradiť. Pokiaľ sa obidve strany na vyrovnaní nedohodnú, môže sa poškodený obrátiť na súd a čiastku vymáhať v občiansko-právnom konaní. Hoci má na tieto peniaze oprávnený nárok, v žiadnom prípade sa ich nesmie domáhať násilím alebo hrozbami.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári