úrodu, tranzistory i všetko, čo má akú-takú hodnotu. Záhradkári zo Sídliska Nad jazerom sú však zo súčasnej situácie úplne zúfalí.
"Sme nešťastní z toho všetkého, čo sa tu robí. Drzo nám tu chodia kradnúť mladí z Golianovej. Berú už všetko, nám tu už asi neostane nič. Dokonca sme ich prichytili, ale keď na nich zakričíme, tak sa ešte otočí a ukáže toto," vystrčí prostredník ruky Ladislav Varga, majiteľ jednej z parciel neďaleko bývalej Prefy na Sídlisku Nad jazerom.
"Na záhradách už nemáme kúsok železa. Teraz naposledy nám ukradli klince, kladivo, dokonca aj fúrik. Aj sme to hlásili niekoľkokrát na polícii. Prídu, urobia zápis a to je všetko. Za kým máme ísť, kto nám pomôže?" pridávajú sa ostatní záhradkári a ukazujú, ako posledné dni plienili u nich. "Vieme, že sú z Golianovej. Chodia tu už takmer pravidelne, od dvanástej do tretej popoludní. Čo nakradnú, potom odnášajú do výkupu surovín."
Okradnutí majitelia nám prezradili, že zlodeji už boli vo všetkých chatách, zo sto pozemkov nevynechali ani jeden. "Okno som zabezpečil plechom, no ukradli mi aj ten, lebo bol hliníkový. Dnu som mal kempingovú súpravu, bola však tiež z toho istého kovu. Potiahli aj taniere, lyžice, skrátka všetko, čo môžu speňažiť v zberni."
Rabovanie vo veľkom začalo zhruba pred dvoma rokmi, keď skočila prevádzka podniku susediaceho s parcelami záhradkárov. Keď už zo závodu nebolo čo ukradnúť, vtrhli do chatiek. Dozvedeli sme, že počerní výrastkovia sa vychvaľujú, ako dokážu za jediný deň zarobiť aj 500 korún. Výkupne im za dovezené kovy rady zaplatia. Šrotoviská zarábajú hlavne na bezdomovococh a rôzných pochybných živloch. Čo na tom, že tovar, ktorý vykupujú, pochádza z krádeží. Hlavná vec, že zarábajú.
"Susedovi ukradli aj válendy. Tri sekery som mal, už nemám ani jednu. Uskladnil som si tri vrecia zemiakov pre seba aj pre svokra. Neostalo nám nič. Videl som 7-8 detí vo veku 12 až 15 rokov ako tu kradnú, ale ja nevládzem za nimi utekať. Aj minulý týždeň v piatok mi volal sused, že ma opäť vykradli. Už tretíkrát. Tak to je naozaj nenormálne."
Nešťastní ľudia sa bránia ako môžu, skúsili to dokonca aj násilnou formou, no nepomáha nič. "Ja ich stále aj naháňam, jedného som aj chytil a dostal bitku. Keď chcel preskočiť cez plot, zobral som latu a naložil som mu. Ale bojíme sa, že sa tí starí spoja a niektorého z nás si počkajú, keď pôjde sám."
Zlodeji sú už takí drzí, že sa neboja vykrádať chatku aj keď vedia, že sa na nich zo susedných záhrad pozerajú. "Keď som na nich zakričal, poslali ma do pi... a spýtali, či ma majú podpáliť. To ju už skutočne nehoráznosť. Chceli by sme, aby sa o to začala viac zaujímať polícia. Musia nám nejako pomôcť, na koho sa máme obrátiť, ak nie na nich."
Ako nám vysvetlila Soňa Lacková, je im to ľúto ešte viac, lebo po rokoch dostali možnosť pozemky odkúpiť. Roky sa na nich tešili, ale vzniknutý problém im radosť skazil. Majitelia pozemkov nevedia ako ďalej. Sadiť v tomto roku? Ak áno, ostane im aj úroda?
O stanovisko sme požiadali riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ Košice II. "Problematická je nielen táto lokalita, podobný problém zaznamenávame v celých Košiciach. Ale prijmeme opatrania na zbránenie páchania trestnej činosti v týchto lokalitách. Máme aj my síce problémy s počtom ľudí i vozidiel, ale na kritických miestach určite posilníme výkon služby," vyslovil riešenie plukovník Juraj Bukuš.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári